Nyheter
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte

Gruvbolaget Lundin Gold har offentliggjort exceptionella resultat från sina borrprogram vid Fruta del Norte-gruvan (FDN) i Ecuador. De nya fynden gäller både det södra området FDNS och det närliggande området FDN East och visar på höghaltig guldförande mineralisering som stärker gruvans långsiktiga potential.
Vid FDNS har flera borrhål bekräftat fyndigheter med mycket höga guldhalter. Bland höjdpunkterna återfinns borrhål FDN-C25-234 som visade 220 gram guld per ton över 4,2 meter, inklusive ett intervall med hela 520 g/t över 1,75 meter. Ett annat borrhål, FDN-C25-238, uppvisade 139,5 g/t över 9,05 meter, med ett extremt högt toppvärde på 1 720 g/t över 0,7 meter.
”Detta är några av de mest höghaltiga resultaten vi någonsin sett vid FDNS, och vi är på god väg att inkludera området i vår långsiktiga gruvplan,” säger Ron Hochstein, vd för Lundin Gold.
Vid FDN East, endast 100 meter från den nuvarande underjordsverksamheten, fortsätter utvidgningen av en ny epitermal guldstruktur. Borrning har visat på kontinuerlig mineralisering med resultat som 6,61 g/t guld över 10 meter och 11,5 g/t över 3,1 meter.
Bolaget genomför i år ett omfattande borrprogram på minst 108 000 meter, fördelat på 83 000 meter prospektering och 25 000 meter konverteringsborrning. Målet är att utöka livslängden för gruvan och säkra framtida tillväxt.
Fruta del Norte räknas som en av världens högst mineraliserade guldgruvor i drift. Lundin Gold fortsätter att kombinera operativt fokus med samhällsansvar och hållbar utveckling i regionen.
Nyheter
Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.
I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.
Nyheter
Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation

Guld har slagit prisrekord efter prisrekord det senaste året och nu har ädelmetallen tagit det hela till en ny nivå. När man mäter priser över längre tid kan det vara relevant att justera för inflation. Inflation kan mätas på många olika sätt, men vad guldet nu har gjort är att passera alla sätt och nå sin högsta nivå någonsin oavsett vad.
Det har varit en pristopp från år 1980 som har varit högre när man justerat för inflation, men även den har alltså nu fått se sig överträffad.
Nyheter
Mahvie Minerals i en guldtrend

Mahvie Minerals är inriktade på guld och med ett guldpris som rusat i höjden och inte visar några tecken på att avta så har företaget hamnat i en trevlig position. VD Per Storm presenterar verksamheten och svarar på frågor.
-
Nyheter3 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter3 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys3 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September