Nyheter
Lägre kapitalinvesteringar talar för platina

Lägre kapitalinvesteringar talar för platina, och ett minskat utbud från Sydafrikas gruvor. Platina, och därmed också de börshandlade fonder som replikerar utvecklingen av denna råvara, kan komma att överglänsa andra ädelmetaller som en följd av att en kraftig nedgång i kapitalinvesteringarna har börjat märkas på utbudet. ETFS Physical Platinum Shares (NYSEArca: PPLT) har under den senaste månaden stigit med nästan fyra procent, men har sedan årets början rasat med cirka 18 procent. Platina handlas just nu strax under 1 000 USD per troy ounce.
Platina kan stärkas om produktionen faller
Priset på platina, den vita metallen, kan komma att stärkas som en effekt av en förväntad nedgång i produktionen. Enligt World Platinum Investment Council har Sydafrika, världens största producent av platina och det land där cirka 80 procent av världens bevisade platinareserver, har sett en brant nedgång i investeringar inom platinaindustrin. 2008 investerades cirka tre miljarder dollar i den sydafrikanska platinaindustrin, medan årets investeringar förväntas uppgå till cirka en miljard.
Baserat på investeringarna kan detta innebära att leveranserna från de sydafrikanska gruvorna under 2016 och 2017 kommer att vara betydligt lägre än 2015 års nivåer och ge stöd åt priset.
Utsikterna för ett lägre utbud kan komma att leda till ett stigande platinapris. Det gör att denna råvara som används för katalysatorer som minskar utsläppen från bilar, men också inom smyckesindstrin, kan komma att återhämta sig från det sexårslägsta pris som noterades i augusti 2015. Flera branschanalytiker gör bedömningen att flera platinaproducenter förtog sig under råvaruboomens tidiga år och anser att marknaden har drabbats att ett överutbud som en direkt följd av detta.
Pressat som en följd av en vikande efterfrågan
På senare tid har denna dyrbara metall varit under en prispress, något som varit en effekt av en vikande efterfrågan när de ekonomiska problemen i Europa har tyngt den industriella efterfrågan. Samtidigt har även smyckesindustrin märkt av ett minskat intresse från konsumenterna.
Ändå väntas årets efterfrågan på platina öka med fyra procent till 8,4 miljoner troy ounce, vilket beror på att japanska investerare köper allt mer platina i investeringssyfte samtidigt som flera börshandlade fonder med hemvist i Sydafrika har ökat sina inköp. Efterfrågan för bilkatalysatorer spås samtidigt att stiga med fem procent till 3,4 miljoner troy ounce.
Strejker bland arbetsstyrkan kan på kort sikt haft en negativ inverkan på leveranserna av platina från Sydafrika. Som en effekt av det fallande platinapriset tvingades producenterna att sänka sina kostnader, något som bland annat ledde till en fem månader lång strejk bland de sydafrikanska gruvarbetarna under 2014.
World Platinum Investment Council räknar med att årets underskott kommer att hamna mellan 190 000 och 445 000 troy ounce, hälften av föregående års underskott som uppgick till 785 000 troy ounces. WPIC räknar med att utbudet 2015 kommer att stiga med cirka nio procent, till 7,9 miljoner troy ounce som en effekt av att de sydafrikanska producenterna har återhämtat sig efter strejkerna 2014. Anglo American Platinum meddelade nyligen att strejkerna har stört verksamheten vid bolagets största och mest lönsamma gruvor eftersom lokalbefolkningen både krävde anställning och att Anglo American Platinum skulle tillhandahålla en förbättrad infrastruktur kring gruvorna. Bolaget säger att situationen fortfarande är spänd och att många av vägarna fortfarande är blockerade.
Nyheter
Hur säkrar vi Sveriges tillgång till kritiska metaller och mineral i en ny geopolitisk verklighet?

När världsläget förändras ställs Europas beroende av metaller och mineral på sin spets. Geopolitiska spänningar, handelskonflikter och ett mer oförutsägbart USA gör att vi inte längre kan ta gamla allianser för givna. Samtidigt kontrolleras en stor del av de kritiska råvarorna vi är beroende av av andra makter – inte minst Kina. Vad händer med Sveriges industriella förmåga i ett läge där importen stryps? Hur påverkas försvarsindustrin av Kinas exportrestriktioner? Är EU:s nya råvarupolitik tillräcklig för att minska sårbarheten – eller krävs ytterligare statliga insatser och beredskapslagring? Svemin anordnade den 25 juni ett seminarium som bestod av bestod av deltagare från myndigheter, politik och industri. Man diskuterar Sveriges och EU:s strategiska vägval i en ny global verklighet – och vad som krävs för att säkra tillgången till metaller när vi behöver dem som mest.
Nyheter
Lundin Mining ska bli en av de tio största kopparproducenterna i världen

Lundin Mining är bolaget i Lundin-sfären som satsar stort på Vicuña-projektet i Argentina. Det ska lyfta Lundin Mining till att bli en av de tio största kopparproducenterna i världen skriver Affärsvärlden och upprepar sin köprekommendation för aktien.
”Även om en framgång inte är på förhand given tror vi att Vicuña har goda chanser att bli bra. Vi förnyar vårt köpråd för Lundin Mining”
Enligt Lundin Minings ledning kommer man att klara att finansiera sin del av investeringarna i Vicuña genom det löpande kassaflödet som man förväntar sig ska bli omkring 5 miljarder dollar kommande fem år i kombination med lån.
Nyheter
Sommarvädret styr elpriset i Sverige

Många verksamheter tar nu ett sommaruppehåll och ute värmer solen, det är gott om vatten och vinden blåser. Lägre efterfrågan på el och goda förutsättningar för kraftproduktionen höll ner elpriserna under juni.

Elpriset på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) i elområde 1 och 2 (Norra Sverige) blev för juni 3,05 respektive 4,99 öre/kWh, vilket är rekordlågt och de lägsta på minst 25 år.
– Elpriset påverkas av en rad faktorer men vädret väger tyngst. På sommaren minskar efterfrågan på el och många verksamheter har ett uppehåll. Detta tillsammans med goda förutsättningar inom kraftproduktionen påverkar elpriset nedåt, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning Norden.
Den hydrologiska balansen, måttet för att uppskatta hur mycket vatten som finns lagrat ovanför kraftstationerna, ligger över normal nivå, särskilt i norra Skandinavien. Tillgängligheten för kärnkraften i Norden är just nu 82 procent av installerad effekt.
– De goda nordiska produktionsförutsättningarna gör elpriserna mindre känsliga för förändringar i omvärlden, säger Jonas Stenbeck.
Priserna på olja och gas kan dock ändras snabbt med anledning av en turbulent omvärld. På kontinenten har efterfrågan på gas sjunkit och nytt solkraftsrekord för Tyskland sattes på midsommarafton med en produktion på 52,5 GW.
– Många av de goda elvanor vi skaffade oss under elpriskrisen verkar leva kvar och gör nytta även på sommaren. De svenska hushållens elförbrukning under 2024 var faktiskt den lägsta detta millenium, säger Jonas Stenbeck.
Medelspotpris | Juni 2024 | Juni 2025 |
Elområde 1, Norra Sverige | 24,04 öre/kWh | 3,05 öre/kWh |
Elområde 2, Norra Mellansverige | 24,04 öre/kWh | 4,99 öre/kWh |
Elområde 3, Södra Mellansverige | 27,27 öre/kWh | 22,79 öre/kWh |
Elområde 4, Södra Sverige | 62,70 öre/kWh | 40,70 öre/kWh |
-
Nyheter4 veckor sedan
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys
-
Nyheter4 veckor sedan
Silverpriset släpar efter guldets utveckling, har mer uppsida
-
Nyheter3 veckor sedan
Uppgången i oljepriset planade ut under helgen
-
Nyheter3 veckor sedan
Låga elpriser i sommar – men mellersta Sverige får en ökning
-
Nyheter2 veckor sedan
Mahvie Minerals växlar spår – satsar fullt ut på guld
-
Analys3 veckor sedan
Very relaxed at USD 75/b. Risk barometer will likely fluctuate to higher levels with Brent into the 80ies or higher coming 2-3 weeks
-
Nyheter2 veckor sedan
Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad
-
Nyheter2 veckor sedan
Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras