Följ oss

Nyheter

Kraftigt lyft på norska spotpriser

Publicerat

den

Vatten

Veckans kommentar om elmarknaden v. 42 2020

Vi har lagt bakom oss en vecka med mycket nederbörd, men det mesta av nederbörden hamnade i Sverige, något som lättar vattenläget i Norge. Medan man i Norge har en fyllnadsgrad på nästan 95 %, är Sveriges fyllnadsgrad strax under 86 %. Det finns därför plats för något mer vatten i Sverige än i Norge.

Entelios

Det svämmar inte längre över i norska vattenmagasin, producenterna har fått en viss kontroll över produktionen. Tillsammans med bättre flöden av kraft internt inom Norden och i förbindelser ut från Norden, bidrar detta till att spotpriserna sedan början av oktober har stigit kraftigt i de norska prisområdena.

Volatila marknader

En andra våg av coronasmitta ökar osäkerheten om framtiden. Hur lång tid tar det innan ekonomin är tillbaka där vi var? Sammantaget med Brexit och presidentvalet i USA gör detta att marknaderna är mycket osäkra och vi får volatila priser på de flesta marknader. Såväl kol- som gaspriset har både stigit och fallit under den senaste veckan och vi ser samma sak när det gäller de nordiska terminspriserna på el.

Väderprognoserna har bidragit till att stödja uppgången på spotpriset i Norge, vilket har stigit från närapå nollpriser i början av oktober till nästan 20 €/MWh idag. Kontroll över vattenkraften är den viktigaste orsaken och med väderprognoser som är relativt torra förväntar sig marknaden att spotpriserna inte ska kollapsa igen denna säsong, utan fortsätta stiga framåt vintern. Även om spotpriserna stiger ligger de ändå på en lägre nivå än vad vi har sett på nästan 20 år.

Veckans siffror:

Hydrologisk balans: +12,9 TWh (+1,1 TWh)
Systempris: 13,76 €/MWh (+ 4,88 €/MWh)
Terminspris YR-21: 24,15 €/MWh (+ 0,15 €/MWh)

Nyheter

Bönder i USA får hela tiden ut mer majs per hektar

Publicerat

den

Majskolvar

Javier Blas uppmärksammar vilken spektakulär utveckling bönder i USA har när det gäller att odla majs. Sedan år 2000 har storleken på skörden per hektar ökat med 45 procent och sedan 1975 har skörden per hektar nästan dubblats. Att på 50 år nästan dubbla produktionen på samma mängd mark är enormt.

Storlek på majsskörd per acre i USA
Hur mycket majs bönder i USA producerar per enhet av yta, i detta fall bushels per acre.

I år förväntar sig USDA att majsskörden i USA blir massiv, där 188,8 bushels per acre kommer att produceras. Det sätter nedåtpress på majspriset.

Vad ska USA göra med all majs?

Den stora frågan som uppstår är vad USA ska göra med all majs i ett längre perspektiv. Länder som Brasilien producerar allt mer och en stor importör som Kina köper hellre från andra länder än USA av geopolitiska orsaker.

En stor del av majsproduktionen går till att göra etanol för att driva fordon. Men i längden kommer elfordon öka på bekostnad av fordon med förbränningsmotorer och då minskar behovet av majs.

Utvecklingen inom att göra flygbränsle av etanol går framåt. Det är dyrare än att använda oljebaserat bränsle. Men kanske kan amerikanska bönder övertyga politiker att en viss inblandning av etanol i flygbränsle är någonting bra.

Fortsätt läsa

Nyheter

NKT tillverkar elkablar som kan överföra 1 GW, har orderstock på 10 miljarder euro

Publicerat

den

Elkabel

Högspänningskablar, som ofta ligger på havsbotten och förser hela länder med el, tillverkas i Karlskrona hos NKT. En kabel kan överföra 1 GW, motsvarande en hel kärnkraftsreaktor. 2027 invigs det tredje tornet där de tillverkas och som också blir det näst högsta tornet i Europa.

Företaget har en orderstock på 10 miljarder euro.

Fortsätt läsa

Nyheter

CATL pausar stor litiumgruva, kan ge prishöjningar på marknaden

Publicerat

den

Laddning av elbil

En av världens största batteritillverkare, kinesiska CATL, har tillfälligt stoppat produktionen vid en av sina största litiumgruvor. Enligt David Deckelbaum, Managing Director för aktieanalys på TD Cowen, beror stoppet på att bolaget inte förnyat sin driftlicens i tid – inte på ekonomiska skäl.

Gruvan, som är en av de dyrare att driva och länge bidragit till ett överskott av litium på marknaden, har varit en viktig källa till utbud från Kina. CATL uppger att man arbetar för att snabbt återuppta produktionen.

Deckelbaum påpekar att ungefär 35 procent av den globala litiumproduktionen utanför Kina i dag sker med förlust. Efterfrågan på litium ökar fortfarande kraftigt – över 20 procent det senaste året – särskilt tack vare energilagring och elbilsmarknaden. Problemet har varit ett överutbud, framför allt från Kina och från afrikanska gruvor vars råvaror raffineras i Kina.

Marknaden har reagerat starkt på nyheten, med stigande litiumaktier, då stoppet kan minska överskottet och på sikt driva upp priserna från dagens nivå runt 10 000 USD per ton mot en långsiktig incitamentsnivå kring 16 000 USD per ton.

Deckelbaum framhåller att överlevande aktörer i branschen ofta är välfinansierade och har planerad produktion senare under decenniet. Han nämner exempel som Albemarle, som redan säkrat finansiering från USA:s energidepartement för nya projekt.

Kinas dominans inom elbilar och batteriproduktion är central i sammanhanget. Landet har ökat försäljningen av elbilar med 50 procent, investerat tungt i inhemsk litiumproduktion och kontrollerar stora delar av värdekedjan för batterier. Målet är att stärka exporten av både bilar och batterier.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära