Följ oss

Nyheter

Kina står för hälften av världens aluminiumproduktion

Publicerat

den

År 2000 svarade Kina för 12 procent av den globala aluminiumproduktionen, och det faktum att landets produktion nu uppgår till 45 procent visar vad utvecklingen i Kina har betytt för aluminiummarknaden. Nu börjar emellertid såväl Indien som USA öka sin produktion av aluminium.

Trenden visar att Kinas dominans på aluminiummarknaden fortsätter att öka och landet spås svara för inte mindre än hälften av världens aluminiumproduktion år 2017. Med tanke på den låga smältpunkten för aluminium är det lätt att tro att Kina skulle dra fördel av detta och kunna producera sitt aluminium till låga kostnader. Detta är emellertid fel, de kinesiska aluminiumproducenterna har bland de högsta produktionskostnaderna i världen. Expansionen har varit en funktion av låga kapitalkostnader, billig arbetskraft, få miljöhinder och regeringsdirektiv.

Kostnadsmixen för framställning av aluminium kan vara ganska varierande beroende på var denna sker i världen. I Kina utgör energikomponenten nästan 45 procent av kostnaderna medan kostnaderna för arbetskraften utgör marginella 3 procent. Detta skall jämföras med producenterna i Mellanöstern för vilka kostnaderna för aluminiumoxid utgör en betydligt högre andel av de totala kostnaderna.

Bortsett från Kina finns det två mycket lovande områden för framtida produktion av aluminium: Indien och USA. Indien har stora reserver av högkvalitativ bauxit och stora reserver av termiskt kol. Även USA har stor potential med tanke på den senaste tidens ökning i energitillgänglighet, risken för dollarn att prestera sämre andra valutor och tillgången på kompetent arbetskraft.

CME Group lanserar nya terminer

Det ökade intresset för aluminium på den amerikanska kontinenten har lett till att CME Group, som bland annat driver Chicago Mercantile Exchange och Chicago Board of Trade, har fattat beslut om att lansera US Midwest Aluminum Swap Futures.

Det är framförallt en ökad industriell efterfrågan från Asien och den ökande konkurrensen om resurserna som har lett till en ökad volatilitet i vissa råvaror, som aluminium, vilket gör att CME Group anser att tiden är mogen att lansera detta värdepapperskontrakt.

Avtalet bygger på Platts Aluminium Midwest U.S transaktionsbaserade index för transaktioner som görs i Mellanvästern, där ett betydande antal nordamerikanska aluminiumtransaktioner genomförs.

Aluminium Midwest (MW) U.S Transaction Premium Platts (25MT) Swap Futures kommer att börja handlas på börsgolvet hos CME Group och all clearing kommer att ske genom CME Clear Port med start den 30 april.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Christian Kopfer om läget för oljan

Publicerat

den

Råolja

Christian Kopfer, analytiker på Arctic Securities, kommenterar läget på oljemarknaden till följd av kriget i Gulfen. Ännu så länge prisar marknaden in att situationen ändå löser sig, för fortsätter det 2-3 månader så går priset till 150-200 USD per fat.

Christian Kopfer kommenterar läget för olja
Fortsätt läsa

Nyheter

Marknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala

Publicerat

den

Koppar från Boliden

Johannes Grunselius, analytiker på SB1, lyfter fram koppar som den mest attraktiva råvaran i gruvsektorn just nu, och menar att det finns både starka strukturella och långsiktiga drivkrafter bakom efterfrågan. Historiskt har den globala efterfrågan på koppar vuxit med cirka 2–3 procent per år under de senaste 50 åren, men enligt honom står marknaden inför en ny fas där tillväxten kan accelerera till 3–4 procent årligen.

Denna uppväxling drivs framför allt av elektrifieringen av samhället. Koppar är en central komponent i allt från elnät och elfordon till den snabba utbyggnaden av datacenter kopplade till AI-investeringar. Det innebär att efterfrågan inte bara växer, utan gör det på ett mer strukturellt och långsiktigt sätt än tidigare.

Samtidigt pekar Grunselius på ett avgörande problem på utbudssidan. det finns inte tillräckligt med nya kopparprojekt för att möta den ökande efterfrågan. Den globala projektportföljen är otillräcklig, och det är enligt honom i praktiken “omöjligt” för industrin att öka produktionen i den takt som krävs. Slutsatsen blir att marknaden med stor sannolikhet går mot ett underskott, en global kopparbrist, inom några år.

Mot den bakgrunden blir stora nya fyndigheter extremt viktiga. Han lyfter särskilt fram Vicuna-projektet, där omkring 50 miljoner ton koppar har identifierats, motsvarande cirka två års global konsumtion. Det är den största kopparupptäckten på över 30 år och beskrivs som betydelsefull inte bara för enskilda bolag utan för hela industrin. Dessutom finns betydande inslag av guld och silver, vilket ytterligare stärker projektets ekonomiska värde.

Grunselius betonar också att kopparpriserna, trots viss nedgång från toppnivåer, fortfarande ligger på historiskt höga nivåer. Han menar att marknaden behöver börja betrakta dessa nivåer som ett “nytt normalt”, givet de starka fundamentala drivkrafterna i både efterfrågan och utbud.

Sammanfattningsvis är hans bild tydlig att kopparmarknaden står inför en period av strukturell tillväxt kombinerad med begränsat utbud, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt höga priser och gör koppar till en av de mest intressanta råvarorna för investerare.

I relation till koppar diskuterar Grunselius även utsikterna för Lundin Mining och Boliden.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord

Publicerat

den

Fat med olja

När man följer oljepriset så är det vanligtvis priset på terminen som är närmast förfall man tittar på. Den handlas på börsen, det finns en stor likviditet, har hög transparens och går till lösen inom varje månad. Det är dock bara 1-3 procent av terminerna som går till fysisk leverans, resten avvecklas finansiellt och positionen rullas vidare till nästa termin.

När marknaden börjar skaka kan det därför vara intressant att även titta på ”dated brent”, dvs spotpriset på brentolja med fysisk leverans, där leverans vanligtvis sker inom 10-25 dagar.

Terminspriset på brentolja är nu 109 USD per fat. Men dated brent-priset är 141 USD! Enligt grafen nedan är det det högsta priset någonsin. Medan andra uppgifter säger att rekordet fortfarande är juli 2008 då det var 147-148 USD. Oavsett vilket, den aktuella prisnivån är enormt hög och viljan att betala ett rejält högre pris än terminspriset tyder på att köpare upplever att det är fysisk brist på olja.

Dated brent-oljepris
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära