Nyheter
Kan guldpriset nå 2000 USD?

Guldpriset toppade nyligen på 1 422,85 USD per troy ounce. Sedan dess har vi sett en del mindre vinsthemtagningar och priset har fallit litet. Det finns emellertid flera analytiker som tror att vi kan se guldpriset nå 2000 USD innan årsskiftet.

Efter en flerårig dvala bröt guldpriset till sist 1 400 USD för första gången sedan 2013. Under juni steg guldpriset med 6,5 procent, efter att ha backat med 1,6 procent i maj. Sammantaget representerar detta den största månatliga uppgången på guldmarknaden sedan februari 2017, då den guldkursen steg över åtta procent.
Värdet på börshandlade fonder med fokus på guld har stigit efter en amerikansk räntesänkning. Guldpriset anses i allmänhet ha en negativ korrelation med räntorna. Stigande räntor gör obligationer och andra ränteinvesteringar mer attraktiva. När räntorna stiger kommer pengar kommer att flöda in i investeringar med högre avkastning. Exempel på detta är obligationer och penningmarknadsfonder. Guld däremot ger ingen direktavkastning alls.
Globala tillväxtproblem och stigande oljespänningar
Med stor osäkerhet om FED kommer att sänka räntorna, delvis efter förra fredagens positiva jobbrapport, har guldinvesterare hållit andan. De flesta analytiker ser det emellertid som sannolikt att FED kommer att sänka räntorna. CME FED Watch Tool anger att sannolikheten för en räntesänkning är 99 procent. Utsikterna för guldpriset har ökat när andra länders centralbanker lättar sin penningpolitik. Addera en kombination av globala tillväxtproblem, stigande oljespänningar och hotande krigsmöjligheter med Iran, liksom generella geopolitiska spänningar så bli det tydligare varför fler investerare tittar på säkrare tillgångar som guld och obligationer.
Analytiker hos den europeiska ädelmetallhandlaren Degussa sade att de tror att guldpriserna stiger resten av året, eftersom de globala räntorna i slutändan kommer att ligga lägre. Degussas analytiker tror att de amerikanska räntorna sjunker till 1,25 procent under första halvåret 2020. Samtidigt kan de europeiska räntorna falla ytterligare i negativt territorium till -0,7 procent från -0,4 procent. Då inflationen förväntas stiga innebär det att realräntorna kan falla i negativt territorium, tillägger analytikerna. Det här är alla goda nyheter för guld.
Nyheter
Råvaror har nästan aldrig varit så här billiga

Guld är en råvara, men det är också en form av pengar, en verkligt global form av pengar som dessutom har en minimal inflation. Guld kan därför vara en bra form av basvaluta när man vill mäta priset på andra saker.
Använder vi guld som valuta för att se hur prisutvecklingen på råvaror (exklusive guld) varit så framträder ett extremt förhållande. Råvaror har nästan aldrig varit så här billiga. Prisrelationen mellan guld och råvaror är nu till och med lägre än vid finanskrisen 2008. Priset på guld har stigit 109 procent de senaste tre åren, samtidigt laggar utvecklingen på andra råvaror. Historiskt sett brukar detta innebära att råvarupriserna studsar tillbaka upp.

Nyheter
Världens största sandbatteri invigt i Finland

I den finska kommunen Pornainen har världens största sandbatteri den 25 augusti officiellt invigts av landets klimat- och miljöminister Sari Multala. Anläggningen, utvecklad av Polar Night Energy och levererad till fjärrvärmebolaget Loviisan Lämpö, har redan tagits i drift och uppges minska koldioxidutsläppen i det lokala fjärrvärmenätet med omkring 70 procent.
Sandbatteriet, som fungerar som ett högtempererat värmelager, använder elektricitet när det finns ett överskott för att göra värme som lagras i sand och kan därmed bidra till att jämna ut belastningen på elnätet. Den nya anläggningen har ersatt en äldre fliseldad kraftvärmeanläggning och har under sommaren överträffat sina effektivitetsmål.
– Vi valde sandbatteriet för att det bäst motsvarade våra klimatmål och gav en långsiktig lösning för fjärrvärmen i Pornainen, sade Mikko Paajanen, vd för Loviisan Lämpö, vid invigningen.
Flexibilitet för energisystemet
Minister Multala framhöll att tekniken visar på den viktiga roll energilagring kan spela i övergången bort från förbränningsbaserad energiproduktion. Även kommunen har varit en aktiv part i projektet. Flera av Pornainens offentliga byggnader, som skola, bibliotek och stadshus, är kopplade till fjärrvärmenätet.
– Sandbatteriet är avgörande för vår väg mot koldioxidneutralitet och vi är stolta över att vara värd för denna världsunika innovation, sade kommunens borgmästare Antti Kuusela.
Investerarperspektivet
Ägaren CapMan Infra ser en betydande kommersiell potential i tekniken. Batteriet kan delta i elreservmarknader, minska beroendet av enskilda energikällor och bidra till integration mellan el- och värmesystem.
Lönsamheten bygger på att batteriet laddas när elpriserna är låga och används när efterfrågan är hög. Optimeringen av anläggningen hanteras av Elisa Industriq, vars AI-lösningar automatiskt styr när lagret ska laddas och avlastas.
– Det här är ett exempel på en kostnadseffektiv och hållbar investering som kan skalas upp även internationellt, sade Sauli Antila, investeringsdirektör på CapMan Infra.
Fler anläggningar ska etableras.
Polar Night Energy planerar nu ytterligare projekt. Bolaget förhandlar om större lagringslösningar för industriella tillämpningar, exempelvis processvärme där behovet av temperaturer över 100 grader är stort.
– Vi har visat att det finns kostnadseffektiva lösningar för att elektrifiera värmeförsörjningen. Nu gäller det att ha modet att investera, sade bolagets operativa chef Liisa Naskali.
Pilottest för att göra elektricitet av värmen
Förutom att bygga ut fler värmelager så ska Polar Night Energy inom någon vecka börja bygga en pilotanläggning i Valkeakoski för att göra elektricitet av värmen.
Versionen avsedd för elproduktion lagrar betydligt högre temperaturer. Att uppnå dessa högre temperaturer och övervinna de därmed sammanhängande materialtekniska utmaningarna är viktiga mål för pilotprojektet, som kommer att pågå till början av 2027.
Nyheter
Gurkodling får 3 MW el-effekt i södra Sverige

Agtira, den svenska tomatodlaren som nyligen via förvärv blivit störst på gurkodling i Sverige, har via dotterbolaget Pepino tecknat avtal med Öresundskraft om tillgång till 3 MW el-effekt i Påarp utanför Helsingborg. Enligt avtalet blir effekten tillgänglig om 9–12 månader. Då kan företaget inleda odling med högteknologisk belysning, vilket möjliggör åretruntodling av gurka.
Tillgången till effekten gör det möjligt att konvertera delar av befintliga växthus till åretruntodling på cirka 15 000 m². Detta motsvarar en tillkommande årsomsättning om cirka 40 miljoner kronor per år utöver Pepinos historiska årsomsättning.
Ingen ytterligare effekt tillgänglig innan 2029
Samtidigt innebär situationen på elmarknaden att ingen ytterligare utbyggnad i regionen bedöms möjlig före 2029, då ny effekt kan tillföras.
– Tillgången till 3 MW effekt i Påarp är en avgörande pusselbit i vår strategi för åretruntproduktion. Med detta stärker vi vår konkurrenskraft, ökar vår marknadsandel och bidrar till att minska importberoendet. Det är ett viktigt steg i att bygga framtidens hållbara livsmedelsproduktion, säger Fredrik Forssberg, VD för Agtira.
– För oss i den operativa verksamheten är den säkrade effekten en förutsättning för att vi ska kunna driva åretruntodling på ett hållbart och effektivt sätt. Att vi nu kan konvertera befintliga växthus gör att vi kan leverera stora volymer gurka av hög kvalitet, året runt, till våra kunder. Det gör Agtira till en ännu starkare partner i livsmedelskedjan, säger Joakim Linneros, COO på Agtira.
-
Nyheter4 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter2 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen
-
Analys4 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing
-
Nyheter2 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland
-
Analys3 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter3 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål