Följ oss

Nyheter

Höstens elpriser – betydligt lägre än förra året

Publicerat

den

Vattenkraft

Idag kommer elbolaget Bixia ut med sin höstprognos där elpriserna i Norden förväntas hamna på ett genomsnitt mellan 35 och 40 öre per kWh under september, oktober och november. Det är betydligt lägre än förra året då priset var över 50 öre. Eftersom vädret har stor inverkan på elpriset, då vi i Norden har mycket förnybar produktion, kan elpriserna komma att variera utifrån nederbörd och vind. 

Vattenkraft
Foto: Bixia

– Vi har betydligt bättre förutsättningar för en lägre elprisnivå än vi hade förra året vid samma tid. Det beror främst på att mängden vatten i våra magasin är mycket högre i år. I början på förra hösten låg den hydrologiska balansen på minus 20 TWh, i år ligger vi kring det normala, säger Matina Rosenberg, meteorolog och analytiker på Bixia. 

Elmarknaden blir mer svårprognostiserad ju mer väderberoende kraft vi får in i systemet. I slutet av året kommer det in rekordmycket vindkraftsproduktion, vilket bidrar till en allt mer volatil prisbild. 

– Det är många faktorer som påverkar prisbilden, men allra störst påverkan för oss här i Norden har vädret. Det beror på att vi har så stor del förnybar produktion, främst i form av vattenkraft men också vindkraft. Det betyder att de dagar det blåser mycket pressas elpriset, likaså om lågtrycken för med sig mycket nederbörd som fyller på de vitala vattenmagasinen ger det en effekt på elpriset, förklarar Matina Rosenberg. 

Priset på olja och kol påverkar också elpriset här i Norden. Under sommaren har priset på olja legat på mellan 52 och 59 dollar per fat, vilket är betydligt lägre än förra året då det rörde sig mellan 65 och 75 dollar. Även priset på kol är lägre i år än förra året. 

– Den främsta orsaken till den lägre prisbilden på olja är en svagare ekonomisk tillväxt. Rörelserna i oljepriset har skapats av nyheter kring handelskriget mellan USA och Kina, produktionsbegränsningar i Mellanöstern och lagernivåer, säger Matina Rosenberg. 

Ännu mer vindkraft

Vindkraften fortsätter att byggas ut i rekordfart här i Sverige. Enligt Svensk Vindenergis prognos väntas produktionen fördubblas inom fyra år och då står den för mer än en fjärdedel av elanvändningen i Sverige. 

–  Det innebär att vi får in ännu mer förnybart i vårt nordiska elsystem vilket gör att vi kan exportera mer förnybar el till andra länder som inte kommit lika långt i avvecklingen av fossila bränslen. Det bidrar till stora koldioxidutsläppsminskningar. Klimatproblemet är globalt, men förutsättningarna skiljer sig åt. Norden har goda förutsättningar för förnybar energi, säger Matina Rosenberg. 

Under den här sommaren har vi i Norden varit mestadels nettoexportörer av el med några få undantag i augusti. 

– Normalt sett är vi nettoexportörer, dvs vi producerar mer el än vad vi behöver. Men under förra sommaren, som var extremt torr och vindstilla, klarade vi inte av att täcka vår egen efterfrågan. I år ser det mycket bättre ut framförallt beroende av det bättre hydrologiska läget, säger Matina Rosenberg. 

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Nyheter

Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Publicerat

den

Graf som jämför priset på guld och guldaktier

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.

I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära