Nyheter
Höga priser kan öka sockerbristen i många länder
Andelen högt förtullat socker som importeras till USA har fördubblats under de senaste fem åren. Det är framförallt Brasilien och Guatemala som är de två största ursprungsländerna för högt förtullat socker. Den amerikanska importen innebär lite mindre socker för världsmarknaden.
Vad är högt förtullat socker?
Högt förtullat socker är allt socker som importeras till USA som inte omfattas av handelsavtal eller fördrag. Dessa handelsavtal kan inkludera TRQ-programmet, Dominikanska republiken-Centralamerika FTA (CAFTA-DR) eller andra avtal från Världshandelsorganisationen (WTO). Det högt förtullade sockret som kommer in i USA måste betala en tull på 360 dollar per ton eller 16,33 cent per pound. Tidigare avskräckte denna höga tull företag från att exportera socker till USA.
Mängden högt förtullat socker som kommer in i USA har fördubblats under de senaste fem åren
De höga sockerpriserna gör det möjligt för företag som säljer socker till USA att köpa socker från världsmarknaden, till priset för socker nr 11, betala tullen på 360 dollar per ton eller 16,33 cent per pound (samt andra kostnader som t.ex. frakt), och fortfarande har tillräckligt mycket kvar för att göra en vinst.
Pessimistiska utsikter för amerikanskt socker
USA står för närvarande inför en potentiell skördebrist. US Drought Monitor hävdar att 44 procent av sockerrören i Louisiana är drabbade av exceptionell torka, medan 54 procent var under extrem torka. Torkan har fått experter att sänka statens prognos med 200 000 ton. I Texas, var 100 procent av sockerrörsskörden påverkad av svår torka.
För att göra saken värre kan USA inte förlita sig på sin största sockerleverantör, Mexiko. De flesta marknadsbedömare förväntar sig ingen återhämtning från den dåliga skörden 2022-23 på grund av El Niño. Under El Niño upplever Mexiko mer regn under vintern, följt av en torr sommar. En sommartorka kan påverka sockerrörsutvecklingen negativt i Mexiko eftersom grödan behöver regn under mitten av året för att växa och mogna fullt ut. Torkan kan leda till lägre avkastning eftersom mer än 60 procent av de mexikanska sockerrören inte bevattnas. Regn under vintern kan också fördröja den mexikanska sockerrörsskörden.
Mexiko och USAs dåliga skördar påverkar priset på socker nr 16
USA, som har en dålig skörd och oförmögen att förlita sig på sin största handelspartner för socker, Mexiko, bör vara en garanti för att priset på det råsocker som handlas som nummer 16 förblir högt för tillfället. De höga priserna på nr 16 betyder att det kommer att vara attraktivt för länder som Brasilien och Guatemala att exportera socker till USA, även om det innebär att de måste betala en tull.
Om fler länder exporterar socker till USA blir det mindre socker till världsmarknaden. Denna ökning av exporten till USA kommer att ytterligare belasta det globala sockerunderskottet. En ökning av det globala sockerunderskottet kan ytterligare driva upp sockerpriserna på kort sikt.
Nyheter
Christian Kopfer om läget för oljan
Christian Kopfer, analytiker på Arctic Securities, kommenterar läget på oljemarknaden till följd av kriget i Gulfen. Ännu så länge prisar marknaden in att situationen ändå löser sig, för fortsätter det 2-3 månader så går priset till 150-200 USD per fat.
Nyheter
Marknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala
Johannes Grunselius, analytiker på SB1, lyfter fram koppar som den mest attraktiva råvaran i gruvsektorn just nu, och menar att det finns både starka strukturella och långsiktiga drivkrafter bakom efterfrågan. Historiskt har den globala efterfrågan på koppar vuxit med cirka 2–3 procent per år under de senaste 50 åren, men enligt honom står marknaden inför en ny fas där tillväxten kan accelerera till 3–4 procent årligen.
Denna uppväxling drivs framför allt av elektrifieringen av samhället. Koppar är en central komponent i allt från elnät och elfordon till den snabba utbyggnaden av datacenter kopplade till AI-investeringar. Det innebär att efterfrågan inte bara växer, utan gör det på ett mer strukturellt och långsiktigt sätt än tidigare.
Samtidigt pekar Grunselius på ett avgörande problem på utbudssidan. det finns inte tillräckligt med nya kopparprojekt för att möta den ökande efterfrågan. Den globala projektportföljen är otillräcklig, och det är enligt honom i praktiken “omöjligt” för industrin att öka produktionen i den takt som krävs. Slutsatsen blir att marknaden med stor sannolikhet går mot ett underskott, en global kopparbrist, inom några år.
Mot den bakgrunden blir stora nya fyndigheter extremt viktiga. Han lyfter särskilt fram Vicuna-projektet, där omkring 50 miljoner ton koppar har identifierats, motsvarande cirka två års global konsumtion. Det är den största kopparupptäckten på över 30 år och beskrivs som betydelsefull inte bara för enskilda bolag utan för hela industrin. Dessutom finns betydande inslag av guld och silver, vilket ytterligare stärker projektets ekonomiska värde.
Grunselius betonar också att kopparpriserna, trots viss nedgång från toppnivåer, fortfarande ligger på historiskt höga nivåer. Han menar att marknaden behöver börja betrakta dessa nivåer som ett “nytt normalt”, givet de starka fundamentala drivkrafterna i både efterfrågan och utbud.
Sammanfattningsvis är hans bild tydlig att kopparmarknaden står inför en period av strukturell tillväxt kombinerad med begränsat utbud, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt höga priser och gör koppar till en av de mest intressanta råvarorna för investerare.
I relation till koppar diskuterar Grunselius även utsikterna för Lundin Mining och Boliden.
Nyheter
Det fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord
När man följer oljepriset så är det vanligtvis priset på terminen som är närmast förfall man tittar på. Den handlas på börsen, det finns en stor likviditet, har hög transparens och går till lösen inom varje månad. Det är dock bara 1-3 procent av terminerna som går till fysisk leverans, resten avvecklas finansiellt och positionen rullas vidare till nästa termin.
När marknaden börjar skaka kan det därför vara intressant att även titta på ”dated brent”, dvs spotpriset på brentolja med fysisk leverans, där leverans vanligtvis sker inom 10-25 dagar.
Terminspriset på brentolja är nu 109 USD per fat. Men dated brent-priset är 141 USD! Enligt grafen nedan är det det högsta priset någonsin. Medan andra uppgifter säger att rekordet fortfarande är juli 2008 då det var 147-148 USD. Oavsett vilket, den aktuella prisnivån är enormt hög och viljan att betala ett rejält högre pris än terminspriset tyder på att köpare upplever att det är fysisk brist på olja.

-
Nyheter3 veckor sedan40 minuter med Javier Blas om hur världen verkligen påverkas av energikrisen
-
Nyheter4 veckor sedanElpriserna fördubblas, stor osäkerhet inför sommaren
-
Nyheter4 veckor sedanMP Materials, USA:s svar på Kinas dominans över sällsynta jordartsmetaller
-
Nyheter2 veckor sedanDet fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord
-
Nyheter4 veckor sedanStudsvik har idag ansökt om att få bygga 1200-1600 MW kärnkraft i Valdemarsvik
-
Nyheter2 veckor sedanMarknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala
-
Analys4 veckor sedanTACO (or Whatever It Was) Sends Oil Lower — Iran Keeps Choking Hormuz
-
Nyheter4 veckor sedanMatproduktion är beroende av gödsel, Gulfkriget skapar brist

