Nyheter
Guldpriset sjunker efter amerikanska jobbdata
Guldpriset närmade sig 1 700 USD per troy ounce efter att fredagens amerikanska jobbdata visade att arbetsmarknaden fortfarande är stram, vilket gör att Federal Reserve fortfarande är hökaktig.
Septemberjobbrapporten visade att nonfarm payrolls steg med 263 000 för månaden, något högre än ekonomernas uppskattningar, medan arbetslösheten sjönk. Dollarn och räntorna på de amerikanska statsobligationen steg efter datasläppet, vilket satte press på guldet, som föll så mycket som 1,3 procent tidigare under sessionen.

Uppgifterna kommer sannolikt att sätta Fed på kurs för ytterligare en stor räntehöjning när den försöker kyla ned den amerikanska arbetsmarknaden. Centralbankens obevekliga räntehöjningar har tyngt guldet under hela året, vilket fått priset att sjunka med cirka 17 procent från en topp i mars.
”Konjunkturen bryter inte ihop så snabbt som vissa handlare förväntade sig. Om nästa veckas inflation inte ger några överraskningar, verkar en Fed-pivot vara långt borta”, sa han och tillade att ädelmetaller är sårbara för en ytterligare nedgång mot 1680 USD-nivån. sa Ed Moya, senior marknadsanalytiker på Oanda.
New Yorks Fed-president John Williams sa att räntorna måste stiga till cirka 4,5 procent över tiden, men takten och den slutliga toppen av åtstramningskampanjen kommer att bero på hur ekonomin presterar.
”Timingen för det och hur högt vi måste höja räntorna kommer att bero på uppgifterna”, sa Williams på fredagen under en modererad diskussion anordnad av SUNY Buffalo i västra New York. ”Just nu är fokus att få tillbaka inflationen till 2 procent.”
Fed-tjänstemän har fortfarande insisterat på att inflationen förblir för hög och de kommer inte att avskräckas från att strama åt politiken av volatilitet på marknaderna.
Nyheter
Priset på aluminium rusar förbi 5000 USD per ton i USA
Aluminiumpriset i USA har stigit kraftigt och ligger i dag på nivåer långt över 5 000 dollar per ton för många industriella köpare, för många snarare runt 6 000 dollar. Uppgången beror inte på att världsmarknadspriset har rusat i samma takt, utan på en kombination av höga tullar, låga lager och stigande regionala premier. USA är starkt beroende av importerad aluminium, och när tillgången stramas åt samtidigt som handelshinder driver upp kostnaderna ökar skillnaden mellan det globala referenspriset och vad amerikanska konsumenter faktiskt betalar. Resultatet är rekordhöga leveranspriser som pressar kostnaderna för tillverkningsindustrin, trots att aluminium på den internationella marknaden handlas betydligt lägre, där priset på LME i London exempelvis är 3 149 dollar per ton.
Nyheter
Trumps attack på centralbanken får guldet att stiga till över 4600 USD
Donald Trump har gått till en smått vansinnig attack på den amerikanska centralbankens ordförande Jerome Powell vilket fått guldpriset att stiga till över 4600 USD per uns, den högsta nivån någonsin.
Flera av Trumps närmaste medarbetare fick inte veta något och flera andra försökte övertyga Trump om att detta var en väldigt dålig idé.
Men på fredagen delgav justitiedepartementet Federal Reserve stämningar och hotade med en brottmålsanklagelse.
Trumps allt kraftigare försök att montera ner en oberoende centralbank för att själv ta över kontrollen rubbar en av grundpelarna för den amerikanska dollarn.
Nyheter
Lucara Diamond gör en kapitalanskaffning som dubblerar antalet aktier
Lucara Diamond meddelade strax innan midnatt i fredags att de ska göra en stor kapitalanskaffning. Man ska göra en riktad emission på minst 70 miljoner CAD till 0,16 CAD per aktie. Stiftelser kopplade till Lundin-familjen kan teckna aktier för upp till 70 miljoner CAD. Det innebär att antalet aktier i bolaget kommer att dubbleras.
Likviden från kapitalanskaffningen ska i första hand användas för att driva Karowe Underground Project framåt, med fokus på utrustning av schakt, driftsättning av transportsystem, sidoutveckling under jord samt utveckling av produktions- och borrhorisonter. Därutöver avses en del av medlen användas för utvinning, löpande projektarbete samt för allmän rörelsekapitalförstärkning och övergripande bolagsändamål.
Lucara Diamond är något av ett haveri och denna kapitalanskaffning får ses som en satsning att försöka bygga upp något nytt av resterna.
Lucara Diamond består av Karowe-gruvan där diamanter utvinns via dagbrott, men med tiden har produktionen gått ner. Nu gör man en satsning på utvinning från underjordsgruva på samma ställe, något som är kapitalkrävande.
Ett annat grundläggande problem är att efterfrågan på diamanter har gått ner. Men framför allt har kostnaden för att producera labbodlade diamanter gått ner kraftigt vilket gjort att de har tagit över en stor del av marknaden från diamanter som utvinns från jorden.
Lucara Diamond har med åren allt mer fokuserat på att utvinna stora diamanter, dels för att sådana finns i Karowe och dels för att sådana ännu inte labbodlas.

-
Nyheter4 veckor sedanPriset på silver och olja möttes för första gången på över 45 år
-
Nyheter4 veckor sedanLars Henriksson om prisuppgången för både guld och silver
-
Analys4 veckor sedanBrent calendar 2026 on sale for $40.0/b (in 2008-dollar)
-
Nyheter2 veckor sedanPriset på silver lyfter som en rymdraket, upp över 10 procent idag
-
Nyheter4 veckor sedanInvesterare driver efterfrågan på silver
-
Nyheter2 veckor sedanVertikal uppgång i priset på volfram
-
Nyheter2 veckor sedanEric Strand kommenterar utvecklingen för silver
-
Nyheter2 veckor sedanKopparpriset rusar i höjden, nästan på 100 000 yuan i Kina

