Nyheter
Guldfonder med lågkostnadsprofil skapar nya utmaningar
Ankomsten av fonder som erbjuder billigare tillgång till guld innebär att rådgivare måste väga likviditet mot kostnad. Detta gör att guldfonder med lågkostnadsprofil skapar nya utmaningar för alla typer av investerare.

Hot om ett globalt handelskrig och negativa obligationsräntor väcker förnyat intresse för guld som en beståndsdel i en portfölj. Detta ställer finansiella rådgivare inför nya val bland en växande lista med guldrelaterade börshandlade fonder som konkurrerar med låga avgifter. Huruvida dessa kan erbjuda den likviditet som de finansiella förvaltarna efterfrågar är emellertid en annan fråga.
Historiskt sett har ETF-investerare nästan alltid har gynnat de första börshandlade produkterna, till exempel GLD. När det gäller börshandlade fonder med fokus på guld verkar emittenterna vända sig direkt till finansiella rådgivare genom att erbjuda billigare versioner av riktmärket SPDR Gold Shares (GLD).
” GLD har traditionellt varit förstahandsvalet för guldrelaterade investeringar vid sidan av fysiskt gud, men från och med förra året började vi se produkter på marknaden som konkurrerade med hjälp av priset,” säger Todd Rosenbluth, chef för fond- och ETF-analys på CFRA.
GLD, som lanserades 2004 och har en förvaltningskostnad på 40 punkter, har länge lockat institutionella investerare och finansiella rådgivare eftersom denna ETF är tillräckligt stor för att kunna erbjuda den likviditet och de snäva spreadar som investerare vill ha.
Emellertid, de senaste lanseringarna Perth Mint Physical Gold (AAAU) och GranitShares Gold Trust (BAR) som erbjuder en exponering mot guld för ungefär 18 punkter gör att förvaltare nästan måste överväga dem för att uppfylla sitt förtroendeuppdrag.
Både BAR och AAAU är mindre än två år gamla, men Rosenbluth sa att det faktum att båda har mer än 100 miljoner dollar i tillgångar säger mycket om deras potential för likviditet och spreadar.
En rådgivare som tror att det är ett bra tillfälle att köpa guld har ett urval av guldrelaterade ETFer som erbjuder exponering mot guld för under 20 baspunkter i förvaltningskostnad. De växer, så du behöver förmodligen inte oroa dig för problem när du vill komma in eller ur fonden.
Lägre kostnader för guldfonder har noterats även av State Street Global Advisors, som erbjuder GLD. Förra sommaren lanserade SPDR Gold MiniShares (GLDM), som i huvudsak är en 18-punktsversion av GLD. GLDM har vuxit och har nu mer än 860 miljoner dollar under förvaltning. GLDM handlas till en kurs som är en tiondel av GLD. Varje andel i GLD motsvarar en tiondels troy ounce. För GLDM är motsvarande siffra en hundradels troy ounce.
IShares Gold Trust (IAU) har 13 miljarder dollar under förvaltning och tar ut 0,25 procent i förvaltningskostnad. IAU har funnits i åratal och länge varit det traditionella alternativet till GLD. Nu ligger denna ETF som ett mellanalternativ.
Nyheter
Solkraften pressar elpriserna dagtid
Snabba väderomslag har präglat elmarknaden i april, med både prisfall och pristoppar som följd. Samtidigt får solkraften allt större påverkan och pressar ner elpriserna, särskilt i södra Sverige.

Månadsmedelpriset för april på den nordiska elbörsen Nord Pool utan påslag och exklusive moms blev 58,66 öre/kWh i elområde 3, södra Mellansverige, och 22,75 öre/kWh i elområde 1, norra Sverige. På kontinenten syns den så kallade ankkurvan tydligt.
– Nu är solen helt klart på gång. I Tyskland har solen under april producerat nästan 2 TWh mer än ifjol vilket även gynnar oss i Sverige. Ankkurvefenomenet innebär att elpriset är lågt mitt på dagen och stiger raskt mot kvällen. Under perioder med soligt och varmare vårväder är solen ett välkommet inslag här hemma och det påverkar elpriserna nedåt. Den ökar produktionen och minskar konsumtionen, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.
De årliga, planerade underhållsarbetena på kärnkraftverken pågår, vilket innebär att den tillgängliga kapaciteten just nu är cirka 60 procent. Vinden var varierande under april, med snabba skiften mellan stilla och blåsiga perioder, vilket märktes på elpriset.
Den hydrologiska balansen i Norden, alltså det sammanlagda vatteninnehållet i snö, mark och magasin, är svag med betydande underskott i södra Norge. Men magasinsnivåerna i Sverige ligger kring normala nivåer för årstiden och har börjat fyllas på.
– Dock förväntas årets vårflod att, givet dagens förutsättningar, bli lägre än normalt då snötäcket är avsevärt mindre än vanliga nivåer. Vädret kommer avgöra hur väl vårfloden fyller magasinen inför sommaren, säger Jonas Stenbeck.
De höga gaspriserna har fallit något, samtidigt som stigande temperaturer på kontinenten och den stora andelen solkraft haft en stabiliserande effekt. Det geopolitiska läget är dock fortsatt ett orosmoment.
– Det vi sett är att marknaden är väldigt nyhetsdriven. Beroende av vad som rapporteras så reagerar marknaden direkt. Det gör att vi befinner oss i en väldigt speciell situation eftersom denna osäkerhet skapar svängiga och oförutsägbara bränslepriser, vilket i slutändan påverkar elpriset. Jag förstår att många känner en oro men i och med att det blir varmare så kommer man inte att behöva lika mycket el, vilket ger en lägre elkostnad, säger Jonas Stenbeck.
| Medelspotpris | April 2025 | April 2026 |
| Elområde 1, Norra Sverige | 14,39 öre/kWh | 26,09 öre/kWh |
| Elområde 2, Norra Mellansverige | 14,21 öre/kWh | 26,85 öre/kWh |
| Elområde 3, Södra Mellansverige | 37,61 öre/kWh | 56,08 öre/kWh |
| Elområde 4, Södra Sverige | 58,35 öre/kWh | 66,55 öre/kWh |
*Ankkurva: Ankkurvan beskriver hur elproduktionen från förnybara energikällor, som solenergi, påverkar elnätet och elanvändningen över en dag. Kurvan har fått sitt namn eftersom grafen under en dag liknar profilen av en anka.
Nyheter
Michel Gubel ger sin syn på oljemarknaden
Råvaran olja handlas fortsatt över 100 USD per fat och det är något stökigt med prissättningen. Michel Gubel ger sin syn på läget för oljan, att priskurvan kan vara i contango och backwardation, samt vad som kan hända med olja på längre sikt.
Nyheter
Svag vårflod dubblar elpriserna
Den norrländska vårfloden väntas dra igång den här veckan och pågå fram till slutet av maj. Att den är ovanligt svag i år bidrar till att elpriset i system fram till midsommar blir ungefär dubbelt så högt som under samma period i fjol. Det visar Bixias elprognos för maj och juni.

Efter en relativt dyr april väntas systempriset landa på 55 öre per kilowattimme i maj och 50 öre i juni, att jämföra med 31 respektive 21 öre förra året.
– Vi har inte haft så lite snö någon vinter sedan 2019 och det syns tydligt i vårfloden. Den prispress vi normalt sett räknar med den här tiden på året blir betydligt svagare än vanligt. Dessutom ligger bränslepriserna på en högre nivå än i fjol på grund av oron i Mellanöstern, vilket spiller över på de svenska elpriserna, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia.
Den hydrologiska balansen ligger på minus 20 terawattimmar, jämfört med ett överskott på 5–10 terawattimmar vid samma tidpunkt i fjol. Tillrinningen väntas kulminera på ungefär 7 terawattimmar per vecka i slutet av maj, långt under ett normalår.
Hur elpriserna utvecklas under resten av 2026 beror i hög grad på hur blöt sommaren blir. Terminspriset för fjärde kvartalet ligger på runt 70 öre per kilowattimme, vilket speglar marknadens oro inför hösten.
– Det krävs fyra till fem blöta veckor för att ta igen underskottet och fylla på vattenmagasinen. Det finns indikationer på att sommaren kan bli torr i mellersta och södra Skandinavien, men osäkerheten är stor. Om det blir så lär priserna stiga ytterligare, säger Johan Sigvardsson.
Elpris april–juni 2026 jämfört med utfall 2025 (öre/kWh)
| Område | Apr 2026 | Apr 2025 | Maj 2026 | Maj 2025 | Juni 2026 | Juni 2025 |
| System | 70 | 35 | 55 | 31 | 50 | 21 |
| SE1 | 27 | 14 | 27 | 14 | 23 | 3 |
| SE2 | 28 | 14 | 29 | 15 | 24 | 5 |
| SE3 | 50 | 38 | 57 | 43 | 47 | 23 |
| SE4 | 62 | 58 | 66 | 60 | 59 | 41 |
-
Nyheter4 veckor sedanChristian Kopfer om läget för oljan
-
Analys3 veckor sedanMarket Still Betting on Timely Resolution, But Each Day Raises Shortage Risk
-
Analys3 veckor sedanBrent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades
-
Nyheter2 veckor sedanMichel Gubel ger sin syn på oljemarknaden
-
Nyheter2 veckor sedanSolkraften pressar elpriserna dagtid
-
Nyheter2 veckor sedanSvag vårflod dubblar elpriserna

