Följ oss

Nyheter

Globalt sockerunderskott att vänta nästa år

Publicerat

den

Socker i närbild

Den globala produktionen av socker spås under regleringsåret 2023/2024 uppgå till 178,2 miljoner ton, en minskning med 0,1 miljoner ton jämfört med regleringsåret 2022/2023. Samtidigt beräknas den globala konsumtionen till 179,1 miljoner ton, oförändrat jämfört med regleringsåret 2022/2023. De globala lagren spås minska med 0,9 miljoner ton.

Global sockerproduktion

Marknadsbedömare spår att världen kommer att producera 178,2 miljoner ton socker 2023/2024. Detta kommer att vara den näst största produktionen någonsin efter den enorma säsongen 2017/18 när produktionen uppgick till 188,5 miljoner ton.

Även om monsunregnen i Indien hittills har varit så gott som tillräckliga vilket inte har sänkt prognoserna, finns det fortfarande en nedåtrisk för resten av växtsäsongen. I Brasilien fortsätter krossningen att gå smidigt, detta och en särskilt hög sockerblandning som uppnåtts. 

Global sockerkonsumtion

Samma bedömare tror att världen kommer att konsumera rekordmängder socker 2023/2024. De tror att produktionen kommer att stiga till drygt 179 miljoner ton. Detta drivs främst av befolkningstillväxten som kommer att behöva ungefär två miljoner ton extra socker per säsong.

Litet produktionsunderskott

Marknadsbedömarna tror inte att världen kommer att producera tillräckligt med socker för att möta konsumtionen igen 2023/2024. För närvarande räknar de med ett underskott på cirka 0,9 miljoner ton.

Producenter på norra halvklotet som Indien och Thailand hade sämre skördar än väntat 2022/2023 och Indien förväntas ha lika stora grödor 2023/24 medan de i Thailands fall spås bli sämre.

Underskottet förväntas bli mindre än 2022/2023, främst beroende på en särskilt stor skörd i Brasilien.

Produktionsuppdatering för Thailand

Den thailändska säsongen 2023/24 börjar i slutet av november, början av december. Sockerproduktionen förväntas rapportera en ganska stor nedgång jämfört med säsongen 2022/2023, från 10,8 miljoner ton till 7,4 miljoner ton. Detta skulle göra 2023/24 till den värsta säsongen för sockerproduktion i Thailand på ett decennium.

Detta drivs av en kombination av varmt, torrt, väder som hindrar utvecklingen av sockerrör, och en stor övergång från mindre bönder som väljer att plantera kassava istället för sockerrör.

Båda grödorna är omtyckta av bönder på grund av deras goda tolerans mot torka, men denna säsongs avkastning att odla kassava uppväger kraftigt avkastningen för sockerrör.

Det finns också fortfarande pågående problem att attrahera arbetskraft, ett problem som uppstod under föregående säsong.

Andra sockerproducenter

Brasilien spås öka sin sockerskörd till 38,2 miljoner ton, en ökning med 4,5 miljoner ton. Egypten spås minska sin sockerproduktion till 2,5 miljoner ton, en nedgång med 0,2 miljoner ton. Ukraina spås komma att rapportera en ökad produktion av socker. Trots kriget som landet befinner sig i så spås bönderna i Ukraina öka sin produktion med 0,2 miljoner ton till 1,4 miljoner ton totalt. Den japanska sockerskörden spås vara oförändrad på 0,8 miljoner ton.

Nyheter

Stark affär för Pan American – men MAG Silvers aktieägare kan bli förlorare

Publicerat

den

Representation av silvertackor

Pan American Silver tar ett stort steg mot silvertronen genom uppköpet av MAG Silver – men inte alla jublar. Enligt David McAlvany, VD och portföljförvaltare vid McAlvany Financial Companies, är det här en affär med tydliga vinnare och potentiella förlorare.

I en intervju på BNN Bloomberg om det uppmärksammade förvärvet av MAG Silver, uttrycker McAlvany en tydlig syn: Pan American stärker sin position dramatiskt, medan MAG:s aktieägare kan få det svårare att motivera sin investering framåt.

Ett klipp för Pan American

Pan American får i och med affären tillgång till en högkvalitativ silvergruva i Mexico – Juanicipro-projektet – där bolaget redan äger en andel. Projektet omfattar nästan 8 000 hektar, där stora delar ännu inte har utforskats.

”Det här är ett område med fantastisk potential och höggradig malm. Det är ett tydligt lyft för Pan American, särskilt med tanke på att man också siktar på att öka produktionen med nästan 70 % i år,” säger McAlvany.

Pan American har redan planer på att relansera projektet Basket Lake, som kan tillföra 20 miljoner uns silver i produktion. Lägg till de 8 miljoner uns från MAG – och Pan American kan bli en av världens två största silverproducenter.

MAG Silvers utdelning – en unik fördel som går förlorad

För MAG Silvers aktieägare ser bilden annorlunda ut. Enligt McAlvany har bolaget varit en sällsynt pärla inom sektorn genom att använda 30 % av sitt fria kassaflöde till att betala en direktavkastning på över 4 % – något som få gruvbolag erbjuder i dag.

”Det var en unik egenskap – en hårdtillgång med kassaflöde som påminde om en räntebärande investering. Den försvinner nu för MAG:s aktieägare,” menar han.

Även om uppköpet kan ses som ett logiskt steg strategiskt, är förlusten av utdelningen något som många investerare sannolikt inte kommer att uppskatta.

En trend inom gruvbranschen

McAlvany noterar också en bredare trend: allt fler gruvbolag prioriterar aktieåterköp framför utdelningar. Det kan vara skattemässigt fördelaktigt, men innebär också att stabilt kassaflöde till aktieägarna blir ovanligare.

”Jag är inte emot återköp – så länge man inte gör det vid toppnivåer. Men MAG:s utdelningsstrategi var verkligen något särskilt, och det är inget man lätt ersätter i en portfölj.”

Stöd från Fresnillo – men inga garantier

Ett frågetecken i affären är hur Fresnillo, majoritetsägaren i gruvan och ägare till cirka 9 % av MAG Silver, kommer att agera. Enligt McAlvany uttrycker de stöd för affären – men vill inte uttala sig om hur de kommer att rösta.

Eftersom minst två tredjedelar av MAG:s aktieägare måste godkänna uppköpet, är det inte omöjligt att affären möter visst motstånd.

Affären gynnar långsiktighet – men inte alla

McAlvany är tydlig: För Pan American är detta ett strategiskt kap som stärker bolaget på flera fronter. De får tillgång till en högklassig tillgång med låg produktionskostnad och stora utvecklingsmöjligheter.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Men för MAG:s aktieägare innebär affären att en mycket attraktiv utdelningsmodell går upp i rök, och det återstår att se om förvärvet ger samma värde i deras portföljer framöver.

”På lång sikt är det här en affär som gör stor skillnad för Pan American. Men jag förstår om MAG:s aktieägare känner en viss besvikelse,” avslutar han.

Fortsätt läsa

Nyheter

Anton Löf kommenterar industrimetaller, tillståndsprocesser och svenska gruvor

Publicerat

den

Anton Löf, RMG Group

Anton Löf, mineralanytiker på RMG Consulting, kommenterar de största prisrörelserna bland industrimetaller, kortade tillståndsprocesser och utsikterna för svenska gruvor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Nystart för koppargruvan Viscaria i Kiruna – en av Europas största

Publicerat

den

Viscaria i Kiruna

Gruvbolaget Viscaria kommer allt närmare att starta Viscariagruvan i Kiruna, vilken kommer att bli en av Europas största koppargruvor. Brytning påbörjas under 2026 och anrikningsverket tas i bruk under 2027 som då produceras det första koncentratet.

Bolaget har hittills satsat 1,8 miljarder kronor men kommer att behöva ytterligare 6 miljarder, där fördelningen är tänkt att vara 60 procent lån och 40 procent eget kapital.

EFN intervjuar Viscarias vice vd Anna Tyni.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära