Följ oss

Nyheter

Fond för uran gynnas av att Kazakhstan minskar sin produktion

Publicerat

den

Uran
Uran

Foto: shiu.y

Uranproducenter och börshandlade fonder som Global X Uranium ETF (NYSEArca: URA) har stigit efter nyheterna om att Kazakhstan minskar sin produktion av uran. Det är Kazakhstans statsägda uranproducent Kazatomprom som har meddelat att företaget har för avsikt att minskat sin produktion över de kommande tre åren. Orsaken är det globala produktionsutbudet av uran som finns på marknaden.

Den börshandlade fonden Global X Uranium ETF (NYSEArca: URA) som följer ett index av globala uranproducenter steg med 12,6 procent under måndagen.

Skall minska produktionen med 20 procent

Kazakhstan sade att landets statliga Kazakhstans statsägda uranproducent Kazatomprom skall minska sin produktion med 20 procent under de kommande tre åren. För närvarande uppgår Kazakhstans produktion till cirka 11 000 ton uran. Den aviserade minskningen motsvarar 7,5 procent av den globala försörjningen.

Med tanke på de utmanande marknadsförhållandena och mot bakgrund av fortsatt överutbud på uranmarknaden har Kazakhstan tagit det strategiska beslutet att minska produktionen för att bättre anpassa landets produktionsnivåer med efterfrågan på marknaden. Kazakhstan anser att dessa åtgärder starkt understryker ett engagemang för att säkerställa hållbarheten i uranbrytningen på lång sikt. Uran är en kritisk komponent i genereringen av ren, koldfri el runt om i världen

Tog analytikerna på sängen

Analytiker hos Cantor Fitzgerald sa att beskedet om att minska produktionen över tre år var en överraskning, eftersom Kazatomprom vanligtvis guidar om sin produktion på årsbasis.

Kazakstans nedskärningar kommer efter att v kanadensiska Camecos beslut att avbryta produktionen vid en av de viktigaste gruvorna i förra månaden som svar på överutbud på marknaden. Ända sedan kärnkraftsincidenten i Fukushima i mars 2011 har eftefrågan på kärnkraft minskat. Detta har också fått uranpriset att sjunka med över 70 procent. För närvarande befinner sig uranpriset på den lägsta nivån på 13 år. En effekt av det minskade utbudet är att flera analytiker, bland annat Cantor Fitzgerald, bedömer att uranpriset kan komma att öka från 22 USD per pound till 30 USD per pound.

Nyheter

Samtal om flera delar av råvarumarknaden

Publicerat

den

Olika råvaror

Ett samtal som sammanfattar ett relativt stabilt halvår på råvarumarknaden trots volatilitet och geopolitiska spänningar som sannolikt fortsätter in i andra halvan av året. Vi bjuds även på kommentarer från Carlos Mera, Rabobanks analyschef för jordbrukssektorn och Kari Kangas, skogsanalytiker.

Fortsätt läsa

Nyheter

Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras

Publicerat

den

Jonas Lindvall, grundare och vd för Perthro AB

Jonas Lindvall, ett välkänt namn i den svenska olje- och gasindustrin, är tillbaka med ett nytt företag – Perthro AB – som nu förbereds för notering i Stockholm. Med över 35 års erfarenhet från bolag som Lundin Oil, Shell och Talisman Energy, och som medgrundare till energibolag som Tethys Oil och Maha Energy, är Lindvall redo att än en gång bygga ett bolag från grunden.

Tillsammans med Andres Modarelli har han startat Perthro med ambitionen att bli en långsiktigt hållbar och kostnadseffektiv producent inom upstream-sektorn – alltså själva oljeutvinningen. Deras timing är strategisk. Med ett inflationsjusterat oljepris som enligt Lindvall är lägre än på 1970-talet, men med fortsatt växande efterfrågan globalt, ser de stora möjligheter att förvärva tillgångar till attraktiva priser.

Perthro har redan säkrat bevisade oljereserver i Alberta, Kanada – en region med rik oljehistoria. Bolaget tittar även på ytterligare projekt i Oman och Brasilien, där Lindvall har tidigare erfarenhet. Enligt honom är marknadsförutsättningarna idealiska: världens efterfrågan på olja ökar, medan utbudet inte hänger med. Produktionen från befintliga oljefält minskar med cirka fem procent per år, samtidigt som de största oljebolagen har svårt att ersätta de reserver som produceras.

”Det här skapar en öppning för nya aktörer som kan agera snabbare, tänka långsiktigt och agera med kapitaldisciplin”, säger Lindvall.

Perthro vill fylla det växande gapet på marknaden – med fokus på hållbar tillväxt, hög avkastning och effektiv produktion. Med Lindvalls meritlista och branschkunskap hoppas bolaget nu kunna bli nästa svenska oljebolag att sätta avtryck på världskartan – och på börsen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad

Publicerat

den

Oljepriset är åter i fokus på grund av kriget i Mellanöstern. Är marknadens tystnad om de stora riskerna, det som vi egentligen verkligen bör oroa oss för? Och varför funderar Tyskland på att plocka hem sin guldreserv från New York? I veckans avsnitt av Världsekonomin pratar Katrine Kielos och Henrik Mitelman om olja, tystnad och guld. Europa är ju mer beroende av oljepriset än USA, hur orolig ska man vara för att det stiger? En krönika i Financial Times lyfte nyligen “marknadens oroande tystnad”, den syftade på skillnaden mellan den dystra geopolitiska utvecklingen i världen och en marknad som samtidigt återhämtat sig 20 procent sen början av april, trots tullkriget. Vad säger marknadens tystnad egentligen? I Tyskland pågår en debatt om att plocka hem sin guldreserv från USA. Handlar det om bristande förtroende för Donald Trump – och kan det rentav ha något med “hämndskatten” att göra?

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära