Nyheter
EIA tror på fortsatt lågt oljepris 2015

U.S. Energy Information Administration, EIA, tror på ett fortsatt lågt oljepris år 2015. I sin senaste prognos spår EIA att priset på West Texas Intermediate (WTI) kommer att handlas till i genomsnitt 75 USD det fjärde kvartalet 2014, ett kvartal som nästan är slut. Prognosen för 2015 ligger på ett genomsnittligt oljepris om 63 USD per fat.
Nordsjöoljan föll till 79 USD per fat i november
Priset på Nordsjöolja, North Sea Brent Crude, handlades till i genomsnitt 79 USD per fat under november, en nedgång med 8 USD per fat sedan oktober 2014. Det var också den första månaden sedan september 2010 som priset på Brent handlades under 80 USD per fat. Kombinationen av ett stort globalt utbud av råolja och en svag efterfrågan på denna energiråvara har bidragit till stigande lager och sjunkande priser. När OPEC den 27 november 2014 valde att lämna råoljeproduktionen oförändrad sjönk priset på Brent med mer än tio (10) procent och nådde den 4 december 68 USD per fat, den lägsta nivån sedan maj 2010.
EIA tror att de globala oljelagren kommer att fortsätta byggas upp under 2015, något som bör bidra till att oljepriset kommer att fortsätta ligga på en låg nivå. Den senaste prognosen från EIA är att Brentoljan kommer att handlas till ett genomsnittligt pris om 68 USD per fat under 2015, 15 USD per fat lägre än vad som beräknade i den Outlook som publicerades av EIA under november 2014. EIA gör bedömningen att prisfallet kommer att vara som störst under den första halvan av 2015, baserat på nuvarande marknadsbalans. Detta kommer att bidra till en fortsatt lageruppbyggnad. EIA tror att priset på Brent under perioden mars till och med maj 2015 kommer att handlas till 63 USD per fat, men att Brentpriset kommer att öka till 73 USD per fat under det fjärde kvartalet 2015.
WTI föll från 84 USD per fat till i genomsnitt 76 USD
Det genomsnittliga spotpriset på WTI föll från i genomsnitt 84 USD per fat i oktober till 76 USD per fat under november 2014. WTI har därmed som Brent fallit kraftigt, och handlas nu 28 procent under sin topp på 106 USD per fat i juni i år. Den senaste prognosen från EIA är att WTI kommer att handlas till i genomsnitt 75 USD per fat under Q4 2014, och 63 USD per fat under hela 2015. Därmed sänker EIA sin prognos från förra månadens Outlook, en sänkning med 5 respektive 15 USD per fat. EIA spår dessutom att spreaden mellan WTI och Brent kommer att öka något under 2015 för att uppgå till i genomsnitt 5 USD per fat under året.
Råvarumarknaden tror på högre osäkerhet
De aktuella kurserna på oljemarknaden, både vad gäller optioner och terminer, antyder emellertid en större osäkerhet i oljepriset framöver. Terminskontrakten för WTI med leverans i mars 2015 stängde i förra veckan på ett pris på 67 USD per fat, med en implicit volatilitet om 32 procent, vilket i sin tur innebär att marknaden spår att oljepriset kommer att ligga i ett prisintervall om 51 till 89 USD per fat när leverans skall ske. Förra året handlades WTI för leverans i mars 2014 till 96 USD per fat, med en implicit volatilitet om 19 procent, vilket motsvarade ett prisintervall om 82 till 112 USD per fat.
Den senaste tidens nedgångar i oljepriset och ökade volatilitet är bara några av de faktorer som kan leda till att det framtida oljepriset kan avvika betydligt från EIAs prognoser. Det är bland annat producenternas lyhördhet för utbudet som kan bidra till hur oljan kan handlas i framtiden. OPEC har visserligen meddelat att organisationen har för avsikt att lämna sitt produktionsmål oförändrat vid 30 miljoner fat per dag, men både Saudiarabien och andra producentländer har möjligheten att minska sin produktion om oljepriset fortsätter att falla. Detta skulle kunna leda till att en jämnvikt nås på oljemarknaden. I vilken grad icke-OPEC-utbudet påverkas av lägre oljepriser kommer också att påverka marknadsbalansen och priserna framöver.
Producenterna är beroende av oljeintäkterna
Flera producenter, både inom OPEC och utanför denna organisation, är mycket beroende av oljeintäkter för att kunna balansera sina budgetar. Vissa producenter har redan börjat anpassa sina budgetar för 2015 i syfte att återspegla nedgången i oljepriserna. Om priset på olja fortsätter att falla eller kvarstår på en låg nivå kan flera av dessa länder, i huvudsak så kallade frontier markets, komma att behöva fatta tuffa politiska beslut.
Detta kan potentiellt leda till åtstramningsprogram och nedskärningar av bränslesubventioner som kan utlösa social oro, vilket gör vissa länder sårbara för utbudsstörningar om demonstranter riktar in sig på oljeinfrastrukturen. Potentiella nya utbudsstörningar är en reell möjlighet.
Nyheter
USA ska införa 50 procent tull på koppar

USA:s president Donald Trump har precis meddelat att landet ska införa en tull på 50 procent på basmetallen koppar. Priset på råvarubörsen i USA stiger omgående med 10 procent.
USA har viss inhemsk produktion av koppar, men den inhemska efterfrågan överstiger produktionen. Därför måste landet importera koppar för att täcka behovet, särskilt för användning inom elnät, elektronik, byggindustri och fordonssektorn. De största exportörerna till USA är Chile, Kanada, Mexiko och Peru.
När tullar av denna typ införs uppstår prisskillnader i världen. Handlar man koppar på börsen är det därför viktigt att veta vilken börs man handlar på eller om man använder certifikat så är det viktigt att veta vilka underliggande värdepapper de följer.
Sedan är det som alltid med Trump, begreppet är som bekant TACO, Trump Always Chickens Out. Man ska alltså inte ta några definitiva stora beslut baserat på vad han säger. Saker och ting kan ändra sig från dag till dag.
Nyheter
Ryska staten siktar på att konfiskera en av landets största guldproducenter

En våg av panik sprider sig bland Moskvas elit sedan Vladimir Putins regim inlett en dramatisk offensiv för att beslagta tillgångarna hos Konstantin Strukov – en av Rysslands rikaste affärsmän och ägare till landets största guldgruvföretag, Yuzhuralzoloto. Åtgärden ses som ett tydligt tecken på hur långt Kreml är villigt att gå för att säkra ekonomiska resurser i takt med att kostnaderna för kriget i Ukraina stiger.
Strukovs förmögenhet, som uppskattas till över 3,5 miljarder dollar, byggdes upp under decennier i nära relation med maktens centrum i Ryssland. Men den 5 juli stoppades hans privatjet från att lyfta mot Turkiet. Enligt flera ryska medier deltog den federala säkerhetstjänsten FSB i ingripandet, och Strukovs pass beslagtogs. Händelsen ska vara kopplad till en omfattande rättsprocess där åklagare kräver att hela hans företagsimperium förverkas – med hänvisning till påstådd korruption och användning av skalbolag och familjemedlemmar för att dölja tillgångar.
Företaget själva förnekar att något inträffat och kallar rapporteringen för desinformation. De hävdar att Strukov befann sig i Moskva hela tiden. Trots det bekräftar rättsdokument att både han och hans familj förbjudits att lämna landet, och att myndigheterna snabbt verkställt beslutet.
Det som nu sker är en del av ett större mönster i ett Ryssland präglat av krigsekonomi: staten tar tillbaka kontrollen över strategiska sektorer som guld, olja och försvarsindustri – industrier som nu allt mer mobiliseras för att finansiera och stödja krigsinsatsen. Intressant nog handlar det inte om att Strukov ska ha varit illojal mot regimen – tvärtom har han varit en lojal allierad, med politiska uppdrag knutna till Putins parti. Men lojalitet räcker inte längre som skydd.
Medan tidigare utrensningar ofta riktade sig mot krigskritiker eller de som flydde landet, drivs dagens tillgångsövertaganden av något mer fundamentalt: ekonomisk nöd. De växande sanktionerna har nästan helt strypt inflödet av utländskt kapital. Statens oljeintäkter minskar och budgetunderskotten växer. Putins lösning är att vända sig inåt – till de oligarker han själv lyfte fram – för att fylla statskassan.
Det här är inte ett enskilt fall. På senare tid har flera framstående affärspersoner hamnat i plötsliga rättsliga tvister, omkommit under mystiska omständigheter eller sett sina bolag tas över av staten. Den oskrivna överenskommelsen som länge gällde i Putins Ryssland – rikedom i utbyte mot lojalitet – håller på att kollapsa.
Den 8 juli väntar en rättsförhandling som kan avgöra framtiden för Strukovs affärsimperium. Men budskapet till Rysslands näringslivselit är redan tydligt: ingen är för rik, för lojal eller för nära den politiska makten för att gå säker. I ett Ryssland där kriget kräver allt större uppoffringar riskerar oligarker att snabbt förvandlas till måltavlor.
Nyheter
Hur säkrar vi Sveriges tillgång till kritiska metaller och mineral i en ny geopolitisk verklighet?

När världsläget förändras ställs Europas beroende av metaller och mineral på sin spets. Geopolitiska spänningar, handelskonflikter och ett mer oförutsägbart USA gör att vi inte längre kan ta gamla allianser för givna. Samtidigt kontrolleras en stor del av de kritiska råvarorna vi är beroende av av andra makter – inte minst Kina. Vad händer med Sveriges industriella förmåga i ett läge där importen stryps? Hur påverkas försvarsindustrin av Kinas exportrestriktioner? Är EU:s nya råvarupolitik tillräcklig för att minska sårbarheten – eller krävs ytterligare statliga insatser och beredskapslagring? Svemin anordnade den 25 juni ett seminarium som bestod av bestod av deltagare från myndigheter, politik och industri. Man diskuterar Sveriges och EU:s strategiska vägval i en ny global verklighet – och vad som krävs för att säkra tillgången till metaller när vi behöver dem som mest.
-
Nyheter4 veckor sedan
Uppgången i oljepriset planade ut under helgen
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals växlar spår – satsar fullt ut på guld
-
Nyheter4 veckor sedan
Låga elpriser i sommar – men mellersta Sverige får en ökning
-
Nyheter2 veckor sedan
Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad
-
Nyheter2 veckor sedan
Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras
-
Analys4 veckor sedan
Very relaxed at USD 75/b. Risk barometer will likely fluctuate to higher levels with Brent into the 80ies or higher coming 2-3 weeks
-
Analys3 veckor sedan
A muted price reaction. Market looks relaxed, but it is still on edge waiting for what Iran will do
-
Nyheter2 veckor sedan
Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering