Följ oss

Nyheter

Efterfrågan på LNG ökar med 60 % till 2040 – ännu större investeringar i exportkapacitet krävs nu

Publicerat

den

Den globala efterfrågan på flytande naturgas (LNG) väntas öka med cirka 60 % fram till 2040, till stor del drivet av den ekonomiska tillväxten i Asien, utsläppsminskningar inom tung industri och transport samt effekterna av artificiell intelligens, enligt Shells LNG Outlook 2025. Nuvarande LNG-produktion och produktionsanläggningar under konstruktion räcker inte, kapaciteten måste expanderas för att möta efterfrågan.

Förväntad efterfrågan och utbud på LNG
Efterfrågan på LNG förväntas fortsätta öka, till betydligt högre nivåer än utbudet som det ser ut idag.

Branschprognoser uppskattar nu att efterfrågan på LNG kommer att uppgå till 630-718 miljoner ton per år 2040, vilket är en högre prognos än förra året.

Den globala LNG-handeln ökade med endast 2 miljoner ton under 2024, den lägsta årliga ökningen på 10 år, till 407 miljoner ton på grund av begränsad utveckling av nya leveranser. Mer än 170 miljoner ton ny LNG kommer att finnas tillgänglig 2030, vilket kommer att bidra till att möta en starkare efterfrågan på gas, särskilt i Asien, men tidpunkterna för uppstart av nya LNG-projekt är osäkra.

”Uppgraderade prognoser visar att världen kommer att behöva mer gas för kraftproduktion, uppvärmning och kylning, industri och transport för att nå målen för utveckling och minskade koldioxidutsläpp”, säger Tom Summers, Senior Vice President för Shell LNG Marketing and Trading.

”LNG kommer även i fortsättningen att vara ett förstahandsval eftersom det är ett pålitligt, flexibelt och anpassningsbart sätt att möta den växande globala efterfrågan på energi.”

Kina ökar sin importkapacitet av LNG avsevärt och har som mål att bygga ut gasledningar för 150 miljoner människor fram till 2030 för att möta den ökande efterfrågan. Indien går också vidare med att bygga naturgasinfrastruktur och lägga till gasanslutningar för 30 miljoner människor under de kommande fem åren.

Inom den marina sektorn kommer en växande orderbok för LNG-drivna fartyg att leda till att efterfrågan från denna marknad ökar till mer än 16 miljoner ton per år 2030, en ökning med 60 % jämfört med föregående prognos. LNG håller på att bli ett kostnadseffektivt bränsle för sjöfart och vägtransporter.

Europa kommer att fortsätta att behöva LNG under 2030-talet för att balansera den växande andelen väderberoende energikällor i energisektorn och för att trygga energiförsörjningen.

En betydande tillväxt i LNG-försörjningen kommer från Qatar och USA. USA kommer att utöka sin ledande ställning som världens största LNG-exportör och potentiellt nå 180 miljoner ton per år 2030, vilket motsvarar en tredjedel av det globala utbudet.

Nyheter

Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte

Publicerat

den

Karta över Lundin Golds fyndighet Fruta del Norte

Gruvbolaget Lundin Gold har offentliggjort exceptionella resultat från sina borrprogram vid Fruta del Norte-gruvan (FDN) i Ecuador. De nya fynden gäller både det södra området FDNS och det närliggande området FDN East och visar på höghaltig guldförande mineralisering som stärker gruvans långsiktiga potential.

Vid FDNS har flera borrhål bekräftat fyndigheter med mycket höga guldhalter. Bland höjdpunkterna återfinns borrhål FDN-C25-234 som visade 220 gram guld per ton över 4,2 meter, inklusive ett intervall med hela 520 g/t över 1,75 meter. Ett annat borrhål, FDN-C25-238, uppvisade 139,5 g/t över 9,05 meter, med ett extremt högt toppvärde på 1 720 g/t över 0,7 meter.

”Detta är några av de mest höghaltiga resultaten vi någonsin sett vid FDNS, och vi är på god väg att inkludera området i vår långsiktiga gruvplan,” säger Ron Hochstein, vd för Lundin Gold.

Vid FDN East, endast 100 meter från den nuvarande underjordsverksamheten, fortsätter utvidgningen av en ny epitermal guldstruktur. Borrning har visat på kontinuerlig mineralisering med resultat som 6,61 g/t guld över 10 meter och 11,5 g/t över 3,1 meter.

Bolaget genomför i år ett omfattande borrprogram på minst 108 000 meter, fördelat på 83 000 meter prospektering och 25 000 meter konverteringsborrning. Målet är att utöka livslängden för gruvan och säkra framtida tillväxt.

Fruta del Norte räknas som en av världens högst mineraliserade guldgruvor i drift. Lundin Gold fortsätter att kombinera operativt fokus med samhällsansvar och hållbar utveckling i regionen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Stargate Norway, AI-datacenter på upp till 520 MW etableras i Narvik

Publicerat

den

Platsen där Stargate Norway ska byggas

I ett banbrytande samarbete lanserar OpenAI, Nscale och Aker projektet Stargate Norway – en stor AI-gigafabrik som ska byggas i Kvandal utanför Narvik. Anläggningen blir Europas första av sitt slag för OpenAI och siktar på att installera 100 000 NVIDIA-GPU:er till slutet av 2026.

Projektet ska leverera 230 MW datakraft med ambition att expandera ytterligare 290 MW, vilket placerar Stargate Norway bland Europas största AI-infrastruktursatsningar. Denna så kallade “AI-gigafabrik” är en del av OpenAIs program ”OpenAI for Countries”, som syftar till att bygga suverän AI-kapacitet anpassad till europeiska regelverk.

Narvik – en strategisk plats för AI

Valet av Kvandal i Nordnorge är inte slumpmässigt. Regionen har riklig tillgång till vattenkraft, låg lokal elförbrukning och gynnsamt klimat – faktorer som skapar långsiktigt låga energipriser och gör området idealiskt för storskalig datadrift. Dessutom finns etablerad industriell infrastruktur och starkt lokalt stöd.

Investerar över 1 miljard dollar i första fasen på 20 MW

Bakom projektet står ett 50/50 joint venture mellan Aker och Nscale, som kommer att mobilisera resurser och inleda byggnation inom kort. Båda parter har tillsammans åtagit sig att investera cirka 1 miljard USD i första fasens 20 MW, inklusive 250 miljoner USD i eget kapital.

Kvandalområdet har kapacitet att skala upp tiofalt beroende på framtida kundavtal. OpenAI går in som första kund och ser projektet som en strategisk satsning för att stärka Europas AI-självständighet.

”Vi har länge velat ta Stargate till Europa, och i Narvik fann vi rätt förutsättningar – ren, billig energi och starka samarbetspartners,” säger Sam Altman, vd för OpenAI.

Hållbarhet i fokus

Stargate Norway bygger på en sluten, direkt-till-chip vätskekylningsteknik för maximal energieffektivitet. Överskottsvärme från GPU-systemen kommer återvinnas och tillgängliggöras för andraverksamheter i regionen.

”AI är nästa våg av industriellt värdeskapande, och Norra Norge har alla förutsättningar att leda utvecklingen,” säger Øyvind Eriksen, vd för Aker.

Projektet kommer även möjliggöra lokal tillgång till avancerade AI-modeller för norska startupbolag, forskare och myndigheter, samt erbjuda överskottskapacitet till användare i Norden, Storbritannien och övriga Nordeuropa.

Ersätter tidigare planer på vätgas och ammoniak

Aker har tidigare haft planer på att producera vätgas och ammoniak i Narvik, men de planerna har man lagt ner. I stället blir det nu ett storskaligt AI-datacenter.

Fortsätt läsa

Nyheter

Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats

Publicerat

den

Donald Trump har ikväll presenterat detaljerna kring tullreglerna för koppar som införs från den 1 augusti. Många olika kopparkategorier får tullar på 50 procent. Oväntat var dock undantagen, kopparråvaror såsom kopparmalm, koncentrat, matta, katoder och anoder, samt kopparskrot omfattas inte. Det får kopparpriset på börsen i USA att falla fritt, i skrivande stund är priser ner 18 procent.

Koppar i bilar är undantaget från tull, där gäller ”bara” övriga tullar.

Fokus för koppartullarna är halvfabrikat av koppar, såsom kopparrör, tråd, stänger, plåt och rör, samt kopparintensiva derivatprodukter, såsom rördelar, kablar, kopplingar och elektriska komponenter.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära