Följ oss

Nyheter

Det största underskottet av silver på decennier

Publicerat

den

Silvertackor

Den globala efterfrågan på silver förväntas öka med 16 procent i år till 1,21 miljarder troy ounce, vilket skapar det största underskottet på decennier, enligt ett uttalande från Silver Institute på torsdagskvällen.

Användning av silver av industrin, för smycken och tackor och mynt för detaljhandelsinvesterare förväntades alla nå rekordnivåer, sa institutet.

Biltillverkare använder mer silver när mängden elektronik i fordon ökar, men sektorn står bara för cirka fem procent av den totala efterfrågan. Solpaneler står för cirka 10 procent av efterfrågan på silver.

Efterfrågan i Indien nästan fördubblades under 2022 eftersom köpare utnyttjade låga priser för att fylla på de lager som drogs ner under coronapandemin 2020 och 2021.

Efterfrågan från börshandlade fonder (ETF) som köper silver för investerare krympte dock och återförde metall till marknaden, men Silver Institute räknar inte ETFer som fysisk efterfrågan eftersom de bara lagrar silvertackor i grossistledet och inte omarbetar dem.

Silver Institute förutspådde ett underskott på 194 miljoner troy ounce i år, upp från 48 miljoner troy ounce 2021. Efterfrågan kommer sannolikt att falla nästa år, sa Philip Newman på konsulten Metals Focus, som förberedde Silver Institutes siffror.

”Indiens återuppbyggnad kommer sannolikt att fortsätta under 2023 men kommer någon gång att försvinna”, sa han. ”I förlängningen kommer vi att se höga efterfrågesiffror 2023 men det kanske inte matchar 2022s siffror.”

Newman sa att han förväntade sig en stark efterfrågan från industrier som solpaneler och biltillverkare och mer silverförsörjningsunderskott under de kommande åren, men inte lika stora som 2022.

Mängden silver som lagras i valv i London och New York som övervakas av COMEX-börsen och London Bullion Market Association har minskat med cirka 370 miljoner troy ounce – eller 25 procent – i år.

Men Newman sa att det fanns gott om silver kvar. ”Det finns fortfarande betydande lager av silver” sa han. ”Jag tror inte att det är ett problem.”

Silverpriserna har fallit runt 10 procent i år till 21 USD per troy ounce, mest på grund av att finansiella investerare säljer silver som svar på stigande amerikanska obligationsräntor och en starkare dollar.

Diagram över efterfrågan på silver

Nyheter

Hur säkrar vi Sveriges tillgång till kritiska metaller och mineral i en ny geopolitisk verklighet?

Publicerat

den

Svemin-seminarie i Almedalen

När världsläget förändras ställs Europas beroende av metaller och mineral på sin spets. Geopolitiska spänningar, handelskonflikter och ett mer oförutsägbart USA gör att vi inte längre kan ta gamla allianser för givna. Samtidigt kontrolleras en stor del av de kritiska råvarorna vi är beroende av av andra makter – inte minst Kina. Vad händer med Sveriges industriella förmåga i ett läge där importen stryps? Hur påverkas försvarsindustrin av Kinas exportrestriktioner? Är EU:s nya råvarupolitik tillräcklig för att minska sårbarheten – eller krävs ytterligare statliga insatser och beredskapslagring? Svemin anordnade den 25 juni ett seminarium som bestod av bestod av deltagare från myndigheter, politik och industri. Man diskuterar Sveriges och EU:s strategiska vägval i en ny global verklighet – och vad som krävs för att säkra tillgången till metaller när vi behöver dem som mest.

Fortsätt läsa

Nyheter

Lundin Mining ska bli en av de tio största kopparproducenterna i världen

Publicerat

den

Lundin Mining är bolaget i Lundin-sfären som satsar stort på Vicuña-projektet i Argentina. Det ska lyfta Lundin Mining till att bli en av de tio största kopparproducenterna i världen skriver Affärsvärlden och upprepar sin köprekommendation för aktien.

”Även om en framgång inte är på förhand given tror vi att Vicuña har goda chanser att bli bra. Vi förnyar vårt köpråd för Lundin Mining”

Enligt Lundin Minings ledning kommer man att klara att finansiera sin del av investeringarna i Vicuña genom det löpande kassaflödet som man förväntar sig ska bli omkring 5 miljarder dollar kommande fem år i kombination med lån.

Fortsätt läsa

Nyheter

Sommarvädret styr elpriset i Sverige

Publicerat

den

Starkt lysande sol

Många verksamheter tar nu ett sommaruppehåll och ute värmer solen, det är gott om vatten och vinden blåser. Lägre efterfrågan på el och goda förutsättningar för kraftproduktionen höll ner elpriserna under juni.

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Elpriset på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) i elområde 1 och 2 (Norra Sverige) blev för juni 3,05 respektive 4,99 öre/kWh, vilket är rekordlågt och de lägsta på minst 25 år.

– Elpriset påverkas av en rad faktorer men vädret väger tyngst. På sommaren minskar efterfrågan på el och många verksamheter har ett uppehåll. Detta tillsammans med goda förutsättningar inom kraftproduktionen påverkar elpriset nedåt, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning Norden.

Den hydrologiska balansen, måttet för att uppskatta hur mycket vatten som finns lagrat ovanför kraftstationerna, ligger över normal nivå, särskilt i norra Skandinavien. Tillgängligheten för kärnkraften i Norden är just nu 82 procent av installerad effekt.

– De goda nordiska produktionsförutsättningarna gör elpriserna mindre känsliga för förändringar i omvärlden, säger Jonas Stenbeck.

Priserna på olja och gas kan dock ändras snabbt med anledning av en turbulent omvärld. På kontinenten har efterfrågan på gas sjunkit och nytt solkraftsrekord för Tyskland sattes på midsommarafton med en produktion på 52,5 GW.

– Många av de goda elvanor vi skaffade oss under elpriskrisen verkar leva kvar och gör nytta även på sommaren. De svenska hushållens elförbrukning under 2024 var faktiskt den lägsta detta millenium, säger Jonas Stenbeck.

MedelspotprisJuni 2024Juni 2025
Elområde 1, Norra Sverige     24,04 öre/kWh    3,05 öre/kWh  
Elområde 2, Norra Mellansverige     24,04 öre/kWh    4,99 öre/kWh  
Elområde 3, Södra Mellansverige     27,27 öre/kWh    22,79 öre/kWh  
Elområde 4, Södra Sverige     62,70 öre/kWh    40,70 öre/kWh  
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära