Nyheter
Denison Mines stärker greppet om Athabasca, köper in sig i Skyharbours uranprojekt vid Russell Lake
Denison Mines tar ett strategiskt kliv framåt i norra Saskatchewan. I veckan meddelade bolaget att man förvärvar en betydande andel i Skyharbour Resources omfattande uranprojekt vid Russell Lake, ett område som ligger direkt intill Denisons eget flaggskepp, Wheeler River.
Affären ses av många som ett logiskt steg för Denison, som närmar sig ett av sina viktigaste vägskäl i modern tid: investeringsbeslutet för Phoenix-projektet, den planerade nya urangruvan inom Wheeler River. Den är nu nära att få både federala och provinsiella tillstånd och väntas gå vidare i början av 2026. Om allt går enligt plan blir Denison därmed först i Kanada på över ett decennium att starta en ny uranproduktion.
Fyra joint ventures – ett pussel för långsiktig tillväxt
VD David Cates beskriver i en intervju med BNN Bloomberg affären med Skyharbour som en strategisk satsning för tiden efter Phoenix. Russell Lake är ett stort, geologiskt lovande område som Skyharbour nyligen tog över i sin helhet från Rio Tinto. För att maximera möjligheterna till nya fynd och effektivt arbeta över den stora landmassan delas projektet upp i fyra separata joint ventures.
Denison köper nu inledande andelar i samtliga fyra och får dessutom möjlighet att öka sitt ägande till upp till 70 procent i två av dem genom riktade investeringar i framtida prospektering. Tanken är att både Denisons och Skyharbours team ska kunna arbeta parallellt, var och en på olika delar av området – ett sätt att samtidigt utöka närvaron och öka tempot i sökandet efter nya högklassiga uranfyndigheter.
”De här fyndigheterna är extremt rika men svåra att hitta. Små fotavtryck kräver maximal uppmärksamhet,” säger Cates och betonar vikten av att mobilisera båda bolagens kompetens.
Uranmarknaden, starkare än på decennier
Att Denison agerar offensivt nu är ingen slump. Enligt Cates är stämningen i uranbranschen mer positiv än på 20 år. Efter en lång period med låga priser, nedläggningar och svaga investeringar har pendeln nu svängt.
Kärnkraftens roll i energiomställningen, kombinerat med frågor om energisäkerhet och minskat beroende av politiskt osäkra leverantörer, driver på efterfrågan kraftigt. Samtidigt är utbudsläget svagt. Många av världens bästa gruvor har stängts under den långa lågkonjunkturen, och flera som försökt starta om har haft stora problem.
— “Det finns få nya topprojekt i pipelinen, och många ligger i länder med låg kvalitet på malm, högre risker och högre kostnader,” säger Cates.
Mot den bakgrunden sticker Phoenix ut som ett potentiellt lågkostnadsprojekt i världsklass – och Russell Lake-satsningen som ett viktigt nästa steg för Denisons långsiktiga tillväxt.
En offensiv position inför nästa urancykel
Affären med Skyharbour innebär att Denison inte bara säkrar närliggande prospekteringsmöjligheter utan också stärker sin position i själva hjärtat av Athabascabassängen – världens mest prestigefyllda uranregion.
När Phoenix-projektet närmar sig byggstart och uranmarknaden fortsätter förstärkas kan Russell Lake bli en central del av Denisons nästa expansionsfas.
Nyheter
Lappland Guldprospektering säkrar kapital för en påskyndad tidsplan
Lappland Guldprospektering har idag gjort en riktad emission på 30 miljoner kronor för en påskyndad tidsplan av guldprojektet Stortjärnhobben samt för att finansiera prospektering vid bolagets övriga undersökningstillstånd.
”Vi har nu säkrat kapital för att fortsätta utvecklingen av Stortjärnhobben med oförminskad styrka. Emissionen ger oss resurser att nå nästa viktiga projektmål och skapa värde för våra ägare. Vi ser nu fram emot att driva arbetet vidare mot en framtida driftstart och tackar för det visade stödet från både gamla och nya investerare, vilket möjliggör nästa steg i vår tillväxtresa.” säger Fredrik Johansson, VD för Lappland Guldprospektering.
Detta är Lappland Guldprospektering
Lappland Guldprospekterings styrelse och ledning har mångårig erfarenhet av mineralprospektering och utveckling av gruvor i norra Sverige. Sverige har goda möjligheter att bli en avsevärt större producent av guld och Lappland Guldprospektering har för avsikt att vara en viktig och långsiktig aktör i den svenska prospekterings- och gruvbranschen.
Företaget har en strategisk tillgångsportfölj bestående av projekt i olika utvecklingsskeden. Dess främsta tillgång är guldprojektet Stortjärnhobben, för vilket bolaget innehar en beviljad bearbetningskoncession med en antagen mineralresurs om 4,6 ton guld. Detta är en betydande milstolpe som innebär att markanvändningen redan är säkerställd för framtida gruvdrift. Projektet befinner sig i en expansiv fas där Lappland Guldprospektering nu avser att accelerera de aktiviteter som krävs för att nå väsentliga milstolpar.
Utöver Stortjärnhobben omfattar portföljen av flera intressanta undersökningstillstånd, däribland Löparen, Graninge, Svergoträsk, Ytterberget, Jägarliden och Gilleberget.
Nyheter
Ett samtal om ädelmetaller ur ett längre perspektiv
Det har varit en dramatisk tid för ädelmetaller, guld har gått upp kraftigt och silver har varit bortom alla gränser volatilt. Men vad kan vi lära oss av tidigare snabba rusningar i ädelmetaller? Och vilka faktorer ligger bakom det senaste årets markanta uppgång? Michael Livijn, historieintresserad chefsstrateg på Formue, diskuterar med EFN:s Gabriel Mellqvist den ovanliga utvecklingen och tittar på en krasch från 1980-talet. Han sätter också ett 100-årssperspektiv på realtillgångar.
Nyheter
Under 2025 byggde Kina klart 78 GW ny kolkraft
Kina satsade tidigare på att ersätta fossil energi med sol- och vindkraft. Men när elnäten under 2021 och 2022 började haverera på grund av det så inledde landet en ny storskalig satsning på kolkraft. En enorm infrastruktur för kolkraft började byggas och nu har landet verkligen fått upp farten på att bygga nya kolkraftverk. Över 50 stycken kolkraftverk på 1 GW vardera har under 2025 tagits i bruk med en total kapacitet på 78 GW. Det kan jämföras med att hela EU:s totala installerade kapacitet av kolkraft är 70-100 GW.
78 GW under 2025 är dock bara början. Enbart under 2025 beställde Kina mer kolkraft än det kolälskande landet Indien har gjort under ett helt årtionde. 83 GW kolkraftverk började under 2025 att byggas i Kina.
Den enorma utbyggnaden av kolkraft är väldigt positivt för sol- och vindkraftsbranschen. Ju mer kolkraft som byggs desto mer sol- och vindkraft kan elnätet hantera.
-
Nyheter4 veckor sedanSilverpriset stiger över 100 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanGuldpriset stiger till över 5000 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanSamtal om guld och andra råvaror när flera priser rusar i höjden
-
Nyheter4 veckor sedanChristian Kopfer om marknadens olika råvaror
-
Nyheter4 veckor sedanSilver utgör nu 30 procent av kostnaden för att producera solcellspaneler
-
Nyheter2 veckor sedanKall och nederbördsfattig månad driver upp elpriset
-
Nyheter3 veckor sedanIndien kommer inte att göra slut med kol
-
Nyheter3 veckor sedanKylan lyfter elpriset i vinter, minst 40 procent högre än väntat

