Följ oss

Nyheter

De största inflödena till guld-ETF:er sedan 2022

Publicerat

den

Intresset att investera i guld via ETF-fonder har skjutit i höjden igen. Förra veckan hade ETF-fonder de största inflödena sedan 2022. Det kommer samtidigt som priset på guld stadigt stiger.

ETF-flöden är intressanta eftersom det är ett enkelt sätt för både privatpersoner och andra investerare att snabbt och enkelt investera betygande summor. Sådana köp- och säljflöden har stor påverkan på guldpriset. Vi såg dock förra året hur flödena gick åt olika håll, vilket är ovanligt. Det kan sannolikt förklaras av att de amerikanska börserna gick enormt starkt. Investerarna som sålde guld och köpte aktier fick en väldigt bra avkastning. Nu är börsen högt värderad och Trump skapar en massiv osäkerhet på marknaden. Guld som en trygg hamn lockar nu allt fler investerare igen.

Förutom investeringar via ETF-fonder så lyfte Goldman Sachs förra veckan fram centralbankers köp som en drivare av guldpriset under 2025 och höjde sin riktkurs för guldpriset till slutet av 2025 till 3100 USD per uns.

Guldpriset är i skrivande stund 2952 USD per uns.

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära