Nyheter
Brasilien kan vara nyckeln till slutet på sockerprisets svaghet

Investmentbanken Macquarie har publicerat en uppdaterad syn på sockerpriset. Trots att sockerpriset nu handlas till sin lägsta nivå på fem månader räknar Macquarie med att det kommer att vända uppåt snart, trots en lageruppbyggnad i Brasilien, som en följd av en extrem brist på nederbörd i viktiga sockerrörsodlande regioner.
De brasilianska sockerlagren uppgick i slutet av juni 2014 till 6,0 miljoner ton, nästan dubbelt så mycket som året innan, något som har bidragit till att pressa priset på råsockerterminerna i New York till 16,2 cent per pound, den lägsta nivån sedan i februari 2014.
De ökade lagren är emellertid orsakade av engångsfaktorer som till exempel ökade möjligheter till export av spannmål och sojabönor samt ökade transportkostnader. Transportkostnaderna nådde under det andra kvartalet 2014 rekordvolymer vilket periodvis gjorde det för dyrt för de brasilianska odlarna att exportera sitt socker varför den totala exportvolymen föll med 21 procent till 4,6 miljoner ton. Den relativt svaga sockerexporten är således inte endast en funktion av en svag efterfrågan på denna råvara skriver Macquarie.
Etanol
Förbrukningen av drivmedel som bensin och etanol har ökat snabbare än väntat. Under april och maj 2014 steg denna med 8,3 procent på årsbasis, något som sänder signaler om ett ökat användande av vattenhaltig etanol.
Priset på vattenhaltig etanol – den typ som används outspädd, till skillnad från den vattenfria etanolen som blandas med bensin – har sjunkit till 66 procent av bensinpriset, vilket tyder på ett svar i termer av efterfrågan.
Macquarie ser framför sig en ökad användning av vattenhaltig etanol, något som skulle kunna öka efterfrågan till 2,4 miljarder liter innevarande säsong, något som skulle kunna innebära att mindre sockerrör används för att producera socker och istället används för att producera biobränslen.
Macquarie betonade också de skador som torkan åsamkat sockerrörsskörden, något som många bedömare, inklusive industrigruppen Unica, tror kommer att innebära en tidig avslutning på kross-säsongen. Med en nederbörd som legat 40 procent under normalt i staten Sao Paolo under perioden oktober till och med juni, i hjärtat av den brasilianska sockerrörsodlingsregionen, innebär det att torkan inte enbart har påverkat den kommande sockerrörskörden utan även har fört med sig negativa effekter på de sockerrör som mognar senare.
Risk för prisutbrott
Under det senaste decenniet har nederbörden i Brasilien legat så pass mycket som 20 procent under den normala nivån. Det gör att produktionsförlusten är svår att uppskatta och kan ligga högre än vad marknaden i dag estimerat.
Macquarie gör bedömningen att sockerrörsskörden i Centre South, som under normala omständigheter svarar för närmare 90 procent av Brasiliens skörd, kommer att falla till 564 miljoner ton, 32 miljoner ton lägre än året innan. Det gör att Brasilien nu kan komma att stå inför en mycket snäv situation när det gäller utbudet av socker och efterfrågan på etanol, något som kan komma att innebära ett bra stöd för sockerpriset i framtiden. Macquarie sammanfattar sin syn med att säga att även om sockerterminerna nu är pressad som en följd av stora lager så finns det en möjlighet att vi kommer att få se ett utbrott uppåt.
Indien
Banken noterade också andra potentiella prisstöd, bland annat från den indiska monsunen. Planteringarna på de indiska sockerrörsodlingarna har försenats tack vare regnet. Den 25 juli i år hade det fallit 4,64 miljoner hektar regn, 210 000 hektar mindre än året innan enligt uppgifter från det indiska jordbruksministeriet.
Ett annat hot mot den indiska sockerproduktionen är de planer som sockerbruken i Uttar Pradesh, där en betydande andel av allt indiskt socker produceras, har på att avbryta verksamheten från och med oktober i år och under delar av 2014/2015. Detta beror på de höga kostnaderna för grödan. De indiska producentpriserna bestäms av de federala och delstatliga regeringarna. I dag förlorar de statliga sockerbruken 5,5 rupier (0,09 USD) per kilogram socker när de betalar 280 rupier per 100 kilogram sockerrör.
Nyheter
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen

Investerare har den senaste tiden sökt sig till guld som en säker hamn i en konfliktfylld värld. Trumps ständiga attacker på både vänner och fiender har skapat en stor oreda. Med en ökad sannolikhet för en sänkt ränta i USA så blir guld ännu mer tilltalande. Kring midnatt mellan torsdag och fredag svensk tid passerade den gula ädelmetallen 3500 USD per uns på Comex-börsen.

Nyheter
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland

Amerikanska Lyten, världsledande inom litium-svavelbatterier, har tecknat ett bindande avtal om att förvärva Northvolts återstående tillgångar i Sverige och Tyskland. I affären ingår batterifabrikerna Northvolt Ett och Ett Expansion i Skellefteå, Northvolt Labs i Västerås samt planerade Northvolt Drei i tyska Heide. Dessutom förvärvas alla immateriella rättigheter (IP) från Northvolt.
De tillgångar Lyten nu tar över har tidigare värderats till cirka 5 miljarder dollar och omfattar 16 GWh i befintlig batteriproduktionskapacitet samt ytterligare 15 GWh under uppbyggnad. Transaktionen, som är helt finansierad med eget kapital från privata investerare, väntas slutföras under det fjärde kvartalet 2025, förutsatt myndighetsgodkännande.
Återstart av verksamheter och jobbtillfällen
Lyten planerar att omedelbart återuppta verksamheten vid anläggningarna i Skellefteå och Västerås efter att affären slutförts. Bolaget har även för avsikt att återanställa en stor del av den personal som tidigare sagts upp från Northvolt och ser långsiktiga sysselsättningsmöjligheter som en nyckel till fortsatt framgång.
– Det här är ett avgörande ögonblick för Lyten. Förvärvet ger oss de anläggningar och den svenska kompetens som krävs för att snabbare möta den kraftigt ökande efterfrågan på våra litium-svavelbatterier, säger Dan Cook, vd och medgrundare av Lyten.
Positivt mottagande från svenska regeringen
Förvärvet välkomnas även från politiskt håll.
– Det här är en vinst för Sverige och för våra ambitioner inom energi och industriell innovation, säger Ebba Busch, Sveriges vice statsminister.
Fortsatt global expansion
Förvärvet i Sverige och Tyskland är en del av Lytens större strategi att bygga en stark närvaro i både Europa och Nordamerika. Tidigare i år har Lyten också köpt Northvolt Dwa i Polen – Europas största tillverkare av batterilagringssystem – samt förvärvat Northvolts IP-portfölj för energilagring. Bolaget har även uttryckt intresse för att ta över Northvolt Six i Quebec, Kanada.
Batterier för framtiden – även i rymden
Lyten har utvecklat en egen teknikplattform baserad på 3D-grafen och fokuserar på nästa generations litium-svavelbatterier – en teknik med potential att revolutionera batteribranschen. Förutom försäljning till drönar- och försvarsindustrin förbereder Lyten även en batterilansering på den internationella rymdstationen ISS senare i år.
En svensk medgrundare, Lars Herlitz
Även om Lyten är amerikanskt så finns det en svensk medgrundare, Lars Herlitz.
Nyheter
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.
Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.
Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.
Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

-
Nyheter3 veckor sedan
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit
-
Nyheter3 veckor sedan
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet
-
Nyheter3 veckor sedan
Westinghouse planerar tio nya stora kärnreaktorer i USA – byggstart senast 2030
-
Nyheter3 veckor sedan
Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken
-
Nyheter4 veckor sedan
Eurobattery Minerals förvärvar majoritet i spansk volframgruva
-
Nyheter1 vecka sedan
Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats
-
Nyheter1 vecka sedan
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte
-
Nyheter3 veckor sedan
Kina skärper kontrollen av sällsynta jordartsmetaller, vill stoppa olaglig export