Nyheter
Blandat marknadssentiment för stål i BRIC-länderna

De genomsnittliga transaktionspriserna för alla åtta sorters kolstålformer ökade under januari 2013 i de så kallade BRIC-länderna.
Brasilien
Utsikterna för den brasilianska stålmarknaden var oförändrad under januari. Företagsklimatet väntas förbli stabilt under 2013, trots de pågående problemen med överkapacitet och flyktiga råvarukostnader.
Den globala tillgången på kokskol och järnmalm kommer sannolikt att förbli relativt stram. Instituto Aco Brasil (IABr) rapporterar att under 2012 uppgick produktionen av valsat stål till 26,2 miljoner ton, en ökning med nästan 4 procent jämfört med året innan.
Ryssland
Ryska ståltillverkare är splittrade kring tillväxtutsikterna för resten av 2013. Den underliggande efterfrågan på färdigt stål har inte motsvarat branschens prognoser – särskilt från byggföretagen och tillverkare av rör. Evraz planerar att slutföra ett förvärv om 800 miljoner USD av ett kokskolföretag, Raspadskaya, under det första kvartalet 2013.
Indien
Den indiska stålindustrin väntas fortsätta att öka kapaciteten för att möta landets växande inhemsk efterfrågan. Bureau of Indian Standards (BIS) kvalitetskontroller av valstråd och andra stålprodukter träder i kraft i mars 2013.
The Associated Chambers of Commerce and Industry of India (Assocham) har varnat regeringen för att minska den 30 procentiga exporttullen på järnmalmsmaterial. Föreningen hävdar att landet inte är självförsörjande.
Kina
Kinesiska handlare förväntar sig att stålkonsumtionen kommer att förbättras efter det kinesiska nyårets helgdagar. Det är framförallt stöd av fasta order från bygg- och tillverkningsindustrin. Det är inte sannolikt att stålindustrins överkapacitetsproblem kommer att lösas under 2013, trots en förväntad fortsatt ökning av efterfrågan från slutanvändare och avveckling av föråldrad kapacitet.
China Iron & Steel Association (CISA) har rapporterat att den sammanlagda dagliga produktionen av råstål av de ledande fabrikerna under de första 10 dagarna i januari uppgick till 1.944.000 ton, en ökning med 2,3 procent jämfört med slutet av december.
Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
Nyheter
Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.
I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September