Nyheter
Arktisk kyla driver upp elpriset

Det ostadiga och kyliga vädret som dragit in över Skandinavien gör att temperaturerna faller till fyra grader under det normala de närmaste dagarna. Det gör att elpriset stiger från drygt 30 öre per kWh till över 40 öre, enligt elbolaget Bixias elprisprognos.
De senaste dagarna och idag har blåsten gjort att priset på el inte stigit så kraftigt som det hade gjort annars. Men till helgen avtar vinden vilket lyfter upp priset ytterligare.

När temperaturen faller använder vi mer el vilket påverkar prisbilden. Förra veckan hade vi en temperatur som låg sex grader över det normala och nu ligger vi fyra grader under det normala kommande helg.
– Även om det blir något varmare i början på nästa vecka så är det fortfarande kallt för perioden. Kylan gör också att vårfloden dämpas, samtidigt fylls de nordiska magasinen på då vi har mer nederbörd, vilket håller tillbaka elprisets uppgång något, säger Matina Rosenberg, meteorolog och analytiker på Bixia.
Stor variation av elpriset från dag till dag
Innevarande vecka står vindkraften för cirka 13 procent av vår elanvändning, vattenkraften för cirka 50 procent och kärnkraften står för cirka 25 procent.
– Vi har de senaste veckorna sett stor variation i elpris från dag till dag. Dagar med mycket sol- och vindkraft och milt väder har vi sett dygnpriser kring 30 öre per kWh. Kommande helg med kyla och mindre vind liggger elpriset på drygt 40 öre per kWh istället. Dagar framöver med milt väder och en intensiv vårflod kan priset hamna betydligt lägre. Detta erfor vi under förra året i samband med Kristi Himmelsfärd med elpriser under 20 öre per kWh. Sedan dess har vindkraften i Sverige ökat med cirka 30 procent.
Nyheter
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,
Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.
Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September