Följ oss

Nyheter

ABB och Gravitricity samarbetar om energilagringssystem för uttjänta gruvschakt

Publicerat

den

Hur Gravictricity lagrar energi i gruvschakt

ABB har tecknat en överenskommelse med brittiskbaserade energilagringsföretaget Gravitricity för att undersöka hur ABB:s expertis och tekniker inom gruvspel kan påskynda utveckling och implementering av tyngdkraftsbaserade energilagringssystem i uttjänta gruvor.

Gravitricity har tagit fram GraviStore, ett underjordiskt tyngdkraftsbaserat energilagringssystem som lyfter och sänker tunga vikter i underjordsschakt. Framtida GraviStore-system kommer lagra över 20 MWh och klarar betydande lagringsperioder tillsammans med snabba kraftleveranser till nätverksbegränsade användare och operatörer, distributionsnätverk och större kraftanvändare.

Till skillnad från batterier kan Gravitricity-systemet arbeta i decennier utan någon prestandaförsämring. Gravitricity har redan visat systemet med en demonstrator och undersöker nu möjligheterna att använda sin banbrytande teknik i uttjänta gruvor över hela världen.

I egenskap av marknadsledare inom gruvspel med en stor installerad bas på över 1 000 gruvspelslösningar runt om i världen kommer ABB att tillhandahålla forskning och utveckling, produktutveckling och ingenjörsteam som är specialiserade inom design, konstruktion och drift av gruvspel samt mekaniska och elektriska system såväl som styrteknik för uppfordring.

”I takt med att världen genererar mer elektricitet från intermittenta förnybara energikällor finns det ett växande behov av tekniker som kan fånga upp och lagra energi under perioder med låg efterfrågan och sedan frigöra den när behov uppstår”, säger Martin Wright, medgrundare till Gravitricity och verkställande ordförande. ”Vårt underjordiska tyngdkraftsbaserade energilagringssystem GraviStore använder sig av tyngdkraften för att erbjuda några av de bästa egenskaperna med litiumjonbatterier och pumpkraftverk – till låga kostnader och utan behov av några sällsynta jordartsmetaller.”

”Vi ser redan ett betydande intresse från gruvoperatörer i Europa, Indien och Australien och detta samarbete med ABB – som har decenniers erfarenhet av elektrifiering och expertis inom gruvspelssystem – kommer att hjälpa oss att påskynda våra ambitiösa kommersialiseringsplaner. Jag är glad över att vi arbetar tillsammans.”

Samförståndsavtalet är ett viktigt steg i ABB:s ambitioner att vidareutveckla sina livscykeltjänster genom att samarbeta med företag som tillhandahåller närliggande och värdeadderande teknologier.

Utrustning från ABB

”ABB har 130 års erfarenhet inom gruvspel, sedan vi för första gången elektrifierade ett i Sverige på 1890-talet, men det här samarbetet med Gravitricity visar hur vi kan fortsätta med vår diversifiering och anpassa våra tekniker”, säger Charles Bennett, Global Service Manager, Business Line Hoisting, ABB Process Industries. ”Vi är ivriga att gå vidare med samarbetet och utforska möjligheterna när vi blir en del av nästa generations förnybara energilagringssystem och drar nytta av gruvschakt som inte längre är i bruk.”

Gravitricity kommer att bidra med specialistkompetens inom kraftnätsefterlevnad och styrsystem och teamen kommer att arbeta tillsammans med genomförbarhetsstudier för att förstå tillämpningen av befintlig gruvspelsteknik i tyngkraftsbaserade energilagringssystem. ABB kommer också att erbjuda konsultation inom gruvindustrin och arbeta för att identifiera lämpliga platser och schakt för installation av GraviStore.

Från kostnadskrävande avveckling till instäksbringande energilagring

Avvecklingen av gruvschakt är en dyr och tidsödande process för gruvbolag. Genom att ställa om outnyttjade gruvschakt till energilagring kan de fylla en produktiv funktion i upp till 50 år bortom den ursprungliga livslängden och minska kostnaderna för avveckling samtidigt som det leder till nya arbetstillfällen och bidrar till den gröna energiomställningen.

Gravitricity använder sig av tunga vikter som är nedsänkta i ett djupt schakt med kablar anslutna till vinschar. När det finns överskott på elektricitet, till exempel en blåsig dag, vinschas vikterna upp till ovankant av schaktet, redo att generera kraft. Vikterna kan sedan släppas efter behov – på mindre än en sekund – varpå vinscharna blir generatorer som producerar antingen en stor mängd elektricitet snabbt eller frigör den långsammare, beroende på vad som behövs.

Till skillnad från batterier kan Gravitricity-systemet arbeta i decennier utan någon prestandaförsämring. Gravitricity har en växande portfölj av immateriella rättigheter i underjordisk energilagring, bland annat 8 tilldelade patent och ytterligare 2 patentsökta. Tanken att använda tyngdkraften till att lagra energi är inte ny. Storbritannien har redan ett antal pumpkraftverk, som Cruachan Power Station, där vatten pumpas uppför en backe och sedan frigörs efter behov.

Nyheter

Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte

Publicerat

den

Karta över Lundin Golds fyndighet Fruta del Norte

Gruvbolaget Lundin Gold har offentliggjort exceptionella resultat från sina borrprogram vid Fruta del Norte-gruvan (FDN) i Ecuador. De nya fynden gäller både det södra området FDNS och det närliggande området FDN East och visar på höghaltig guldförande mineralisering som stärker gruvans långsiktiga potential.

Vid FDNS har flera borrhål bekräftat fyndigheter med mycket höga guldhalter. Bland höjdpunkterna återfinns borrhål FDN-C25-234 som visade 220 gram guld per ton över 4,2 meter, inklusive ett intervall med hela 520 g/t över 1,75 meter. Ett annat borrhål, FDN-C25-238, uppvisade 139,5 g/t över 9,05 meter, med ett extremt högt toppvärde på 1 720 g/t över 0,7 meter.

”Detta är några av de mest höghaltiga resultaten vi någonsin sett vid FDNS, och vi är på god väg att inkludera området i vår långsiktiga gruvplan,” säger Ron Hochstein, vd för Lundin Gold.

Vid FDN East, endast 100 meter från den nuvarande underjordsverksamheten, fortsätter utvidgningen av en ny epitermal guldstruktur. Borrning har visat på kontinuerlig mineralisering med resultat som 6,61 g/t guld över 10 meter och 11,5 g/t över 3,1 meter.

Bolaget genomför i år ett omfattande borrprogram på minst 108 000 meter, fördelat på 83 000 meter prospektering och 25 000 meter konverteringsborrning. Målet är att utöka livslängden för gruvan och säkra framtida tillväxt.

Fruta del Norte räknas som en av världens högst mineraliserade guldgruvor i drift. Lundin Gold fortsätter att kombinera operativt fokus med samhällsansvar och hållbar utveckling i regionen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Stargate Norway, AI-datacenter på upp till 520 MW etableras i Narvik

Publicerat

den

Platsen där Stargate Norway ska byggas

I ett banbrytande samarbete lanserar OpenAI, Nscale och Aker projektet Stargate Norway – en stor AI-gigafabrik som ska byggas i Kvandal utanför Narvik. Anläggningen blir Europas första av sitt slag för OpenAI och siktar på att installera 100 000 NVIDIA-GPU:er till slutet av 2026.

Projektet ska leverera 230 MW datakraft med ambition att expandera ytterligare 290 MW, vilket placerar Stargate Norway bland Europas största AI-infrastruktursatsningar. Denna så kallade “AI-gigafabrik” är en del av OpenAIs program ”OpenAI for Countries”, som syftar till att bygga suverän AI-kapacitet anpassad till europeiska regelverk.

Narvik – en strategisk plats för AI

Valet av Kvandal i Nordnorge är inte slumpmässigt. Regionen har riklig tillgång till vattenkraft, låg lokal elförbrukning och gynnsamt klimat – faktorer som skapar långsiktigt låga energipriser och gör området idealiskt för storskalig datadrift. Dessutom finns etablerad industriell infrastruktur och starkt lokalt stöd.

Investerar över 1 miljard dollar i första fasen på 20 MW

Bakom projektet står ett 50/50 joint venture mellan Aker och Nscale, som kommer att mobilisera resurser och inleda byggnation inom kort. Båda parter har tillsammans åtagit sig att investera cirka 1 miljard USD i första fasens 20 MW, inklusive 250 miljoner USD i eget kapital.

Kvandalområdet har kapacitet att skala upp tiofalt beroende på framtida kundavtal. OpenAI går in som första kund och ser projektet som en strategisk satsning för att stärka Europas AI-självständighet.

”Vi har länge velat ta Stargate till Europa, och i Narvik fann vi rätt förutsättningar – ren, billig energi och starka samarbetspartners,” säger Sam Altman, vd för OpenAI.

Hållbarhet i fokus

Stargate Norway bygger på en sluten, direkt-till-chip vätskekylningsteknik för maximal energieffektivitet. Överskottsvärme från GPU-systemen kommer återvinnas och tillgängliggöras för andraverksamheter i regionen.

”AI är nästa våg av industriellt värdeskapande, och Norra Norge har alla förutsättningar att leda utvecklingen,” säger Øyvind Eriksen, vd för Aker.

Projektet kommer även möjliggöra lokal tillgång till avancerade AI-modeller för norska startupbolag, forskare och myndigheter, samt erbjuda överskottskapacitet till användare i Norden, Storbritannien och övriga Nordeuropa.

Ersätter tidigare planer på vätgas och ammoniak

Aker har tidigare haft planer på att producera vätgas och ammoniak i Narvik, men de planerna har man lagt ner. I stället blir det nu ett storskaligt AI-datacenter.

Fortsätt läsa

Nyheter

Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats

Publicerat

den

Donald Trump har ikväll presenterat detaljerna kring tullreglerna för koppar som införs från den 1 augusti. Många olika kopparkategorier får tullar på 50 procent. Oväntat var dock undantagen, kopparråvaror såsom kopparmalm, koncentrat, matta, katoder och anoder, samt kopparskrot omfattas inte. Det får kopparpriset på börsen i USA att falla fritt, i skrivande stund är priser ner 18 procent.

Koppar i bilar är undantaget från tull, där gäller ”bara” övriga tullar.

Fokus för koppartullarna är halvfabrikat av koppar, såsom kopparrör, tråd, stänger, plåt och rör, samt kopparintensiva derivatprodukter, såsom rördelar, kablar, kopplingar och elektriska komponenter.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära