Följ oss

Nyheter

Förtroendet är inte på topp för Boliden, men EFN ser ett köpläge

Publicerat

den

Boliden har radat upp motgångar och marknaden har tappat mycket av sitt förtroende för bolaget. Den pressade värderingen och utsikterna för konjunkturen gör dock att EFN:s analytiker Ellinor Beckett ger en köprekommendation till aktien på 12 månaders sikt.

”Inom Boliden finns hela värdekedjan, från att hitta metallerna i jorden till att återvinna dem. Däremellan bryts de och produceras. Mest koppar, guld och zink, men även silver, nickel och bly. Ungefär tre fjärdedelar av vinsten kommer från smältverken, resten från gruvorna. Rönnskärsverken utanför Skellefteå är Sveriges enda smältverk för utvinning av basmetaller och är världsledande på återvinning av elektronik.”

Vill man ha exponering mot koppar så finns det andra aktier som ger en renare exponering. Men Boliden har sina gruvor i Norden och Irland vilket minskar den politiska risken.

Boliden-aktien stängde på 344,50 kronor igår.

Nyheter

Ombytliga elpriser på elmarknaden

Publicerat

den

Elledning transporterar ström i Marum / Björkö.

Försommarens låga elpriser vände i juli och fortsatte uppåt under augusti, vilket även märks nu när den första höstmånaden inleds. Vädret, tillfälligt minskad elproduktion och oförutsedda händelser gör stor skillnad på elpriset.

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Sommaren inleddes med historiskt låga elpriser. I norra Sverige, i elområde 1, noterades ett medelpris på 3,03 öre/kWh för juni månad, den lägsta nivån sedan elprisområden infördes 2011. Marknaden förväntade sig fortsatt låga elpriser men elpriset under juli och augusti blev nästan dubbelt så högt som väntat. Samtidigt har prisskillnaderna mellan norr och söder fortsatt att öka.

– Oförutsägbarheten gör det väldigt utmanade att förutspå elpriserna. Det är många faktorer som bidrar till dagens varierande priser. Främst vädret men även händelser som är svåra att förutspå påverkar elpriset. I ett historiskt perspektiv ligger elpriserna ändå på normala nivåer och blir hösten blötare än vanligt kommer det att verka stabiliserande, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning.

Den nordiska kärnkraften har just nu cirka 65 procent av sin installerade kapacitet i drift. I Sverige är tre av sex reaktorer avställda. I kombination med mindre vind- och vattenkraft skapar det ett underskott i elproduktionen vilket driver upp elpriserna, framförallt i elområdena 3 och 4, södra Sverige.

MedelspotprisAugusti 2024Augusti 2025
Elområde 1, Norra Sverige     8,86 öre/kWh    23,79 öre/kWh  
Elområde 2, Norra Mellansverige     8,51 öre/kWh    23,15 öre/kWh  
Elområde 3, Södra Mellansverige     8,54 öre/kWh    48,77 öre/kWh  
Elområde 4, Södra Sverige     45,93 öre/kWh    73,48 öre/kWh 
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.
Fortsätt läsa

Nyheter

Silverpriset når 40 USD, högsta sedan 2011

Publicerat

den

Silverpriset steg precis över 40 USD per uns, vilket är den högsta nivån sedan 2011. Silverpriserna stiger på grund av ett betydande och långvarigt underskott i utbudet, där efterfrågan konsekvent överstiger produktionen. Drivkraften bakom detta är en stark industriell konsumtion, särskilt kopplad till energiomställningen och gröna teknologier som solenergi. Geopolitiska risker och global osäkerhet har dessutom ökat metallens attraktionskraft som en trygg tillgång, samtidigt som marknadens förväntningar på framtida tillväxt och efterfrågan bidrar till att stödja priserna. En svagare amerikansk dollar gör även att silverpriset i USD har lättare att stiga.

Silverpriset på Comex
Fortsätt läsa

Nyheter

Nytt produktionsrekord av olja i USA, högsta efterfrågan på 20 år

Publicerat

den

Tankar bensin

Javier Blas uppmärksammar att USA har slagit ett nytt produktionsrekord av olja och oljeprodukter, det som brukar kallas liquids, vilket förutom olja även inkluderar vissa flytande produkter som görs av naturgas. Det är siffrorna för juni som har reviderats av EIA och som nu visar att produktionen under juni var 21,064 miljoner fat per dag, det är 396 000 fat mer än den initiala beräkningen.

EIA har också reviderat upp efterfrågan i juni betydligt. Sammanräkningen visar nu att den var 21,007 miljoner fat per dag, vilket är 607 000 fat högre än den initiala sammanräkningen. Det är den högsta efterfrågan för någon månad sedan juni 2005. Bensin, diesel och flygbränsle reviderades alla upp.

Produktion av olja och oljeprodukter i USA
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära