Nyheter
Stora rörelser på råvarumarknaden när Kina stimulerar ekonomin

Det har hänt mycket på råvarumarknaden den senaste veckan efter att Kina kraftigt ökat stimulanserna för att sätta fart på ekonomin. Det har fått effekt på både aktier och råvarupriser. Det kan även göra guld intressant på sikt då Kina nu väljer att öka mängden pengar. Eric Strand säger att nu har Kina valt väg, man stimulerar ekonomin, nu kan man inte gå tillbaka och sanera.
Samtidigt gör stimulanser med mer grön omställning och elektrifiering även metaller som silver och koppar intressanta.
Nyheter
Nytt prisrekord, guld stiger över 4000 USD

Priset på guld på CME-börsen steg precis för första gången någonsin över 4000 USD per uns. Detta efter att både investerare och centralbanker söker en trygg hamn, om än av delvis olika orsaker. Vi har tidigare idag rapporterat att Goldman Sachs skruvat upp sin guldprognos för slutet av 2026 till 4900 USD per uns.

Nyheter
Goldman Sachs höjer prognosen för guld, tror priset når 4900 USD

Goldman Sachs har höjt sin prognos för priset på guld för december 2026 till 4900 USD per uns, från tidigare 4300 USD. Banken anger starka och ihållande inflöden av kapital som allokeras till guld. Det har drivit upp priset markant den senaste tiden. Goldman Sachs skriver att fortsatta köp av ETF-fonder med guld i västvärlden och fortsatta köp av guld från centralbanker verkar hålla i sig, vilket gör att banken höjer sin basnivå-prognos för guldpriset.

Nyheter
Christian Kopfer om de rusande guld- och silverpriserna

Både silverpriset och guldpriset är på rekordnivåer, marknaden är glödhet. Handelsbankens råvaruanalytiker Christian Kopfer kommenterar de två ädelmetallerna. Kommenterar detta med att analysera gruvbolag och hur han ser på ståltullar.
-
Nyheter4 veckor sedan
Mahvie Minerals i en guldtrend
-
Nyheter4 veckor sedan
OPEC signalerar att de inte bryr sig om oljepriset faller kommande månader
-
Analys4 veckor sedan
Volatile but going nowhere. Brent crude circles USD 66 as market weighs surplus vs risk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aktier i guldbolag laggar priset på guld
-
Nyheter3 veckor sedan
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde
-
Nyheter3 veckor sedan
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet
-
Nyheter4 veckor sedan
Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation
-
Nyheter3 veckor sedan
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare