Nyheter
Lundin Gold meddelar bra resultat från årets borrprogram

Lundin Gold, som sedan tio år är noterat på Stockholmsbörsen, meddelade ikväll ytterligare resultat från årets pågående borrprogram nära sin befintliga guldgruva Fruta del Norte (FDN) i sydöstra Ecuador. Borrprogrammet nära gruvan vid Fruta del Norte Syd (FDNS) gav betydande resultat, som framhävdes av en av de högsta halterna som hittills uppnåtts i denna sektor. Borrprogrammet för konvertering fortsätter att avancera i den norra delen av Fruita del Norte-fyndigheten med breda och höghaltiga borrningsresultat i områden som gränsar till gruvanläggningar.
”Jag är mycket nöjd med de fortsatta framstegen i våra prospekteringsprogram. FDNS ligger nära vår befintliga infrastruktur och den höghaltiga zon som för närvarande avgränsas fortsätter att tyda på en betydande ökning av mineraltillgångarna och potential för expansion vid FDN. Dessutom fortsätter konverteringsprogrammet att fånga upp breda och höggradiga zoner inom FDN-fyndighetens resursområde, vilket vi förväntar oss kommer att leda till fortsatt konvertering av mineraltillgångar till reserver. Det är viktigt att notera att våra prospekteringsprogram visar på potentialen för fortsatt ersättning av utvunna mineralreserver.” säger Lundin Golds VD Ron Hochstein.

Är man påläst och insatt så är resultaten följande

Nyheter
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.
Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.
Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.
Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

Nyheter
Alkane Resources och Mandalay Resources har gått samman, aktör inom guld och antimon

Det australiensiska gruvbolaget Alkane Resources har slutfört sitt förvärv av kanadensiska Mandalay Resources. Affären, som genomfördes som ett aktieutbyte, skapar en ny betydande producent av guld och antimon med verksamhet i både Australien och Sverige.
Affären beskrivs som ett ”merger of equals”, där Mandalays aktieägare erhöll 7,875 Alkane-aktier per Mandalay-aktie. Efter sammanslagningen äger tidigare Mandalay-ägare cirka 55 % av det nya bolaget, medan tidigare Alkane-ägare har cirka 45 %. Det sammanslagna bolaget fortsätter under namnet Alkane Resources och är noterat på ASX, med planer på en kompletterande notering på Torontobörsen (TSX).
Det nya bolaget har tre kassaflödesgenererande gruvor: Tomingley i Australien (Alkane), samt Costerfield (guld/antimon) i Australien och Björkdal (guld) i Sverige, som båda kommer från Mandalay. Tillsammans väntas de producera cirka 160 000 guldekvivalenta uns under 2025 och över 180 000 uns år 2026.
Ledningen för det sammanslagna bolaget leds av Alkanes tidigare VD Nic Earner, medan viktiga personer från Mandalay, såsom COO Ryan Austerberry och VP Exploration Chris Davis, integreras i den nya organisationen. Huvudkontoret är baserat i Perth, Australien.
Sammanslagningen förväntas ge flera fördelar, inklusive ökad finansiell styrka (med en proforma kassa på 188 miljoner AUD), större handelslikviditet och förbättrade möjligheter till värderingsuppgång. Dessutom tillförs strategisk exponering mot både guld- och antimonmarknaderna, samt framtida tillväxtmöjligheter, inte minst genom det lovande koppar-guldprojektet Boda-Kaiser.
Nyheter
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte

Gruvbolaget Lundin Gold har offentliggjort exceptionella resultat från sina borrprogram vid Fruta del Norte-gruvan (FDN) i Ecuador. De nya fynden gäller både det södra området FDNS och det närliggande området FDN East och visar på höghaltig guldförande mineralisering som stärker gruvans långsiktiga potential.
Vid FDNS har flera borrhål bekräftat fyndigheter med mycket höga guldhalter. Bland höjdpunkterna återfinns borrhål FDN-C25-234 som visade 220 gram guld per ton över 4,2 meter, inklusive ett intervall med hela 520 g/t över 1,75 meter. Ett annat borrhål, FDN-C25-238, uppvisade 139,5 g/t över 9,05 meter, med ett extremt högt toppvärde på 1 720 g/t över 0,7 meter.
”Detta är några av de mest höghaltiga resultaten vi någonsin sett vid FDNS, och vi är på god väg att inkludera området i vår långsiktiga gruvplan,” säger Ron Hochstein, vd för Lundin Gold.
Vid FDN East, endast 100 meter från den nuvarande underjordsverksamheten, fortsätter utvidgningen av en ny epitermal guldstruktur. Borrning har visat på kontinuerlig mineralisering med resultat som 6,61 g/t guld över 10 meter och 11,5 g/t över 3,1 meter.
Bolaget genomför i år ett omfattande borrprogram på minst 108 000 meter, fördelat på 83 000 meter prospektering och 25 000 meter konverteringsborrning. Målet är att utöka livslängden för gruvan och säkra framtida tillväxt.
Fruta del Norte räknas som en av världens högst mineraliserade guldgruvor i drift. Lundin Gold fortsätter att kombinera operativt fokus med samhällsansvar och hållbar utveckling i regionen.
-
Nyheter4 veckor sedan
USA ska införa 50 procent tull på koppar
-
Nyheter3 veckor sedan
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit
-
Nyheter2 veckor sedan
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet
-
Nyheter3 veckor sedan
Westinghouse planerar tio nya stora kärnreaktorer i USA – byggstart senast 2030
-
Nyheter2 veckor sedan
Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken
-
Nyheter3 veckor sedan
Eurobattery Minerals förvärvar majoritet i spansk volframgruva
-
Nyheter1 vecka sedan
Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats
-
Nyheter3 veckor sedan
Kina skärper kontrollen av sällsynta jordartsmetaller, vill stoppa olaglig export