Följ oss

Nyheter

Guldpriset stiger till högsta nivån på ett halvår

Publicerat

den

Guldtacka från Scottsdale Mint

Guldpriset nådde den högsta nivån på sex månader i början av tisdagen, och analytiker tror att rallyt har ytterligare kraft att ge under 2023.

Spotguldet toppade strax under 1 850 dollar per troy ounce innan det backade marginellt till att handlas runt 1 838 USD per ounce. Guldpriserna har sjunkit generellt sedan början av november då marknadsturbulens, stigande recessionsförväntningar och fler guldköp från centralbanker understödde efterfrågan.

”I allmänhet letar vi efter ett prisvänligt 2023 med stöd av lågkonjunktur och risker för värdering av aktiemarknaden – en eventuell topp i centralbanksräntorna i kombination med utsikterna för en svagare dollar och en inflation som inte återgår till den förväntade nivån under 3 procent vid årets slut — allt ger stöd, säger Ole Hansen, chef för råvarustrategier på Saxo Bank.

”Dessutom ser den de-dollarisering som sågs hos flera centralbanker förra året, när en rekordmängd guld köptes, ut att fortsätta, vilket ger ett mjukt golv under marknaden.”

Framöver föreslog Hansen att de viktigaste händelserna för guldpriserna skulle vara onsdagens protokoll från det senaste mötet hos amerikanska Federal Reserve och fredagens amerikanska jobbrapport.

”Över 1842 dollar, 50 procent [markeringen] av 2022 års korrigering, kommer guld att leta efter motstånd vid 1850 dollar och 1878 dollar” tillade Hansen.

Ny all-time high 2023?

Mycket av utsikterna för 2023 för de globala marknaderna beror på penningpolitikens bana när centralbankerna lättar på de aggressiva räntehöjningarna som gjorts det senaste året mitt i avtagande ekonomisk tillväxt och möjliga lågkonjunkturer.

Ekonomer är dock delade om huruvida detta kommer att kulminera i räntesänkningar i slutet av året, eftersom inflationen väntas ligga kvar långt över målintervallet i de flesta större ekonomier.

En fullständig duvpivot av centralbanker i år skulle sannolikt få stora konsekvenser för guldpriserna, enligt strateger.

Eric Strand, chef för AuAg ESG Gold Mining ETF, sa förra månaden att 2023 skulle leverera ett nytt all-time high för guld och starten på en ”ny sekulär tjurmarknad”, med priser över 2 100 dollar per ounce.

”Centralbanker som grupp har fortsatt, sedan den stora finanskrisen, att addera mer och mer guld till sina reserver, med ett nytt rekord satt för [tredje kvartalet] 2022” sa Strand.

”Det är vår åsikt att centralbankerna kommer att svänga på sina räntehöjningar och bli duva under 2023, vilket kommer att antända ett explosivt drag för guld under många år framöver. Vi tror därför att guldpriset kommer att avsluta 2023 minst 20 procent högre, och vi ser också att gruvbolagen presterar bättre än guld med en faktor två.”

De hausseartade utsikterna för ädelmetallen upprepades i slutet av förra året av Juerg Kiener, verkställande direktör och investeringschef på Swiss Asia Capital, som berättade för CNBC att de nuvarande marknadsförhållandena speglar 2001 och 2008.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

”Under 2001 rörde sig marknaden inte bara med 20 eller 30 procent den rörde sig mycket, samma sak 2008 när vi faktiskt hade en mindre försäljning på marknaden och stimulansen som kom tillbaka. Guldet gick från 600 till 1 800 dollar på nolltid, så jag tror att vi har en mycket god chans att vi ser en kraftig kursrörelse”, sa Juerg Kiener, verkställande direktör och investeringschef på Swiss Asia Capital i slutet av december.

Nyheter

Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet

Publicerat

den

Norges flagga

Aker BP har gjort en betydande oljefyndighet i Nordsjön genom sitt prospekteringsprogram Omega Alfa. Bolaget uppskattar de utvinningsbara resurserna till mellan 96 och 134 miljoner fat oljeekvivalenter (mmboe) – vilket gör fyndet till ett av de största kommersiella upptäckterna i Norge under de senaste tio åren.

”Omega Alfa är bland de största fynden i Norge på ett decennium. I kombination med tidigare upptäckter stärker detta vår ambition att producera över en miljard fat från Yggdrasilområdet. Fyndet är också ett bevis på hur nya metoder kan pressa gränserna för norsk offshoreutvinning,” säger Aker BPs vd Karl Johnny Hersvik.

Bygger vidare på East Frigg

Omega Alfa följer på oljefyndet vid East Frigg 2023 och är en viktig byggsten i Aker BPs långsiktiga plan för Yggdrasil. Projektet, som godkändes av norska myndigheter 2023, är den största pågående fältutvecklingen på norsk sockel. Första oljan väntas 2027.

Det nya fyndet stärker resursbasen som idag uppgår till cirka 700 mmboe, med målet att nå över en miljard fat genom fortsatt prospektering.

Tekniska rekord

Explorationskampanjen, som inleddes i maj med borriggen Deepsea Stavanger, omfattade fem mål: Omega, Alfa, Alfa South, Sigma NE och Pi. Totalt borrades 45 000 meter, varav 40 000 meter i reservoarsektioner. Bland höjdpunkterna märks tre av de längsta sidoborrningarna som någonsin genomförts på norsk kontinentalsockel – med en maximal längd på 10 666 meter.

Den avancerade horisontella borrningen möjliggjorde insamling av en omfattande mängd högkvalitativa reservoardata, vilket minskar osäkerheten och påskyndar vägen mot konceptstudier för att knyta fyndet till Yggdrasilfältet.

Partnerskap i projektet

Fyndet ligger inom produktionslicenserna 873, 873 B och 1249. Aker BP är operatör med olika partnerskap där Equinor, Petoro och Orlen Upstream Norway ingår.

Med Omega Alfa stärker Aker BP inte bara sina reserver, utan befäster även Yggdrasilområdets roll som en av de mest betydelsefulla energisatsningarna på norsk sockel under det kommande decenniet.

Fortsätt läsa

Nyheter

Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst

Publicerat

den

Vindkraftverk

Efter en varm och torr sommar med låga elpriser ser hösten 2025 ut att kunna ge högre priser än tidigare väntat. Orsaken är ett kraftigt tapp i vattenmagasinen i både Sverige och Norge till följd av flera veckors högtryck och utebliven nederbörd. Det visar elhandelsbolaget Bixias analys av sommarens elprisutveckling.

Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia
Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia

Sommaren har bjudit på klassiskt högtrycksväder med flera varma veckor i rad, särskilt i norr. Att värmen sammanföll med semesterperioden och därmed en minskad efterfrågan på el bidrog till stabilt låga elpriser. I snitt låg systempriset på el på 28 öre per kWh från midsommar och framåt.

Skillnaderna mellan elområdena har varit stora. I SE1 och SE2 i norra Sverige låg snittpriset på 11 öre, medan SE3, där Stockholm ingår, landade på 29 öre. Högst var priset i SE4 med drygt 40 öre per kWh, trots att import av billig solkraft från kontinenten höll nere priserna.

– Vi har haft en lugn sommar prismässigt på elmarknaden. Men högtrycken har gett både den lägsta vindkraftsproduktionen på hela året och låg nederbörd, vilket syns tydligt i vattenmagasinen. Att hydrologin har försvagats snabbt kan driva upp elpriset i höst, säger Johan Sigvardsson, analytiker på Bixia.

Torr sommar gynnar vattenkraften

Intensiva högtryck innebär att det inte kommer mycket nederbörd. Den hydrologiska balansen försämrades kraftigt i somras – med ett tapp på hela 15 TWh på tre veckor. I SE2, det största vattenkraftsområdet i Sverige, har fyllnadsgraden sjunkit från 92 till 85 procent sedan mitten av juni.

Särskilt mycket har torkan påverkat norska elområdet NO2.  Fyllnadsgraden har sjunkit till 55 procent i sommar vilket är hela 20 procentenheter mindre än vad som är normalt för säsongen.

– Torkan i Norge gör att de hårt pressade vattenkraftsproducenterna kan skruva upp sin prissättning en bra bit och närma sig de kontinentala priserna.  Norge bidrar till att vi i höst kan få en högre prisbild än vad vi trodde före sommaren, säger Johan Sigvardsson.

Låg vindkraftsproduktion gav andrum

Högtrycket under vecka 28–30 gav mycket svaga vindar, vilket har inneburit årets lägsta vindkraftsproduktion.

– Den svaga vinden gav de hårt pressade vattenkraftsproducenterna ett tillfälligt andrum, efter en längre period med låga priser till följd av den stora vattenmängden i magasinen. Producenterna har haft det tufft både i Sverige och Norge, med låga ensiffriga priser som knappt täcker driftskostnaderna, säger Johan Sigvardsson.

Dyrare höst än väntat

När det var som allra torrast steg elterminerna, som ger en fingervisning om vart elpriset är på väg, tillfälligt till 55 öre per kWh för fjärde kvartalet, men har nu stabiliserats kring 50 öre.

– Terminsmarknaden har inte reagerat särskilt kraftigt än, men en fortsatt torr höst kan få elpriserna att skjuta i höjden, säger Johan Sigvardsson.

Fortsätt läsa

Nyheter

Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål

Publicerat

den

Det har varit en händelserik sommar med tullar och kraftiga prisrörelser på råvarumarknaden, där bland annat koppar och kaffe utmärker sig. Lars Henriksson, partner på Centaur Fonder, ger sin bild av vad som kommer driva råvarumarknaden tillsammans med Lantmännens spannmålschef Per Germundsson om Jordbruksverkets skördeprognos för 2025.

Lars Henriksson och Per Germundsson pratar råvaror
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära