Nyheter
Pakistan spås bli nästa stora oljeproducent

Pakistans oljereserver, som tros vara belägna utanför Karachi, kan göra nationen till en stor aktör inom oljeindustrin. Spekulationer om oljereserverna i Pakistan har funnits i flera månader nu, och det verkar som att varje dag kommer landet närmare att hitta vad som kan vara landets ekonomiska frälsning.
Vissa människor är fortfarande skeptiska när det gäller storleken på Pakistans oljereserver, och huruvida borrarna faktiskt kan hitta dem.

Oljereserver i Pakistan attraherar emellertid utländska investerare. Detta eftersom Pakistan kan komma att bli en av de tio största oljeproducenterna i världen med dessa fyndigheter.
Tecknade avtal med Exxon Mobil
I maj 2018 tecknade Pakistan ett avtal med oljegiganten Exxon Mobil. Avtalet gav företaget 25 % i working capital i utbyte mot prospekteringsverksamhet utanför Karachi. Exxon Mobil anger på sin webbplats att de för närvarande är involverade i utforskande verksamheter i området som kallas Block G. På webbplatsen står det också klart att 25 % working capital för olja som upptäcks i området är den primära termen i avtalet, vilket tyder på att bolaget tror att det finns värdefulla reserver under ytan.
Det italiensktägda bolaget Eni Pakistan är också inblandat i prospekteringen i området, vilket ger dem en stor andel i eventuella oljereserver i Pakistan. Pakistanska statens egna bolag Pvt. Ltd. Oil and Gas Development Company Limited är den tredje stora aktören i området, enligt OilPrice.com.
Pakistans oljereserver kan vara nyckeln till att växa nationens ekonomi
Pakistan är idag beroende av utländsk olja. Just nu producerar Pakistan endast cirka 15 % av efterfrågan på petroleum från sina egna oljereserver. Detta gör att nationen är beroende av länder som Saudiarabien att tillgodose behovet av petroleumbaserade produkter. Med den stadiga ökningen av oljepriset under de senaste åren har Pakistan använt mer och mer av sin utländska valutareserv till oljeimporten. Upptäckten av oljereserver i Pakistan kan vara ett svar på böner för både regeringen och Pakistans folk.
Rykten
År 2018 började rykten om storleken på eventuella oljereserver i Pakistan, och spekulanter började notera aktiviteten i landet. PeakOil.com rapporterade att den pakistanska ministern för sjöfartsfrågor och utrikesfrågor gjorde ett uttalande angående Exxon Mobils prospektering. I sitt uttalande sa han: ”ExxonMobil har köpt ett block av pakistanska djuphavsborrningsrättigheter utanför Indus delta för prospektering. Deras borrning är ännu inte påbörjad eftersom djupet är väldigt intensivt men de är väldigt hoppfulla på framgång när de upptäcker en stor oljefyndighet. ”
Detta uttalande gav upphov till rykten om en pakistansk oljestrike som kunde vara bara några månader bort. Skeptiker kände emellertid att det var möjligt att han helt enkelt försökte införa hopp i hjärtat av det pakistanska folket och locka fler investerare till oljebranschen i sitt land.
Premiärminister Imran Khan är hoppfull
Trots skepticism om den faktiska storleken på oljereserverna i Pakistan är Imran Khan fortfarande hoppfull att en stor oljestrike inte är långt borta. I ett uttalande sade han nyligen: ”Vi hoppas att vi hittar stora reserver av gas och olja i havet nära Karachi. Nationen borde be för detta och jag kommer snart att meddela goda nyheter om detta. Gud vill att reserverna blir så stora att vi inte behöver importera någon olja. ”
Statsministern tog också upp frågan om både Indien och Afghanistan. Han sade att medan Indien skulle förbli ett hot tills valet hölls där, skulle Pakistan hålla ett vakande öga på landet. När det gäller Afghanistan noterade han att han önskade fred i landet. ”Vi vill ha vänliga relationer med Afghanistan. Om det finns fred i Afghanistan kommer det att bli fred i Pakistan. ”Han nämnde att talibanledarna hade bett att träffa honom, men regeringstjänstemän i Kabul hade inlagt ett veto mot detta möte.
Pakistan och SCO
ValueWalk rapporterade redan 2015 att Pakistan hade anslutit sig till Shanghai Cooperation Organization, ledd av Kina och Ryssland. SCO kontrollerar en stor del av de globala oljereserverna. Om Exxon faktiskt hittar stora oljereserver i Pakistan, kommer det utan tvekan att öka nationens ställning i organisationen.
Nyheter
Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras

Jonas Lindvall, ett välkänt namn i den svenska olje- och gasindustrin, är tillbaka med ett nytt företag – Perthro AB – som nu förbereds för notering i Stockholm. Med över 35 års erfarenhet från bolag som Lundin Oil, Shell och Talisman Energy, och som medgrundare till energibolag som Tethys Oil och Maha Energy, är Lindvall redo att än en gång bygga ett bolag från grunden.
Tillsammans med Andres Modarelli har han startat Perthro med ambitionen att bli en långsiktigt hållbar och kostnadseffektiv producent inom upstream-sektorn – alltså själva oljeutvinningen. Deras timing är strategisk. Med ett inflationsjusterat oljepris som enligt Lindvall är lägre än på 1970-talet, men med fortsatt växande efterfrågan globalt, ser de stora möjligheter att förvärva tillgångar till attraktiva priser.
Perthro har redan säkrat bevisade oljereserver i Alberta, Kanada – en region med rik oljehistoria. Bolaget tittar även på ytterligare projekt i Oman och Brasilien, där Lindvall har tidigare erfarenhet. Enligt honom är marknadsförutsättningarna idealiska: världens efterfrågan på olja ökar, medan utbudet inte hänger med. Produktionen från befintliga oljefält minskar med cirka fem procent per år, samtidigt som de största oljebolagen har svårt att ersätta de reserver som produceras.
”Det här skapar en öppning för nya aktörer som kan agera snabbare, tänka långsiktigt och agera med kapitaldisciplin”, säger Lindvall.
Perthro vill fylla det växande gapet på marknaden – med fokus på hållbar tillväxt, hög avkastning och effektiv produktion. Med Lindvalls meritlista och branschkunskap hoppas bolaget nu kunna bli nästa svenska oljebolag att sätta avtryck på världskartan – och på börsen.
Nyheter
Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad

Oljepriset är åter i fokus på grund av kriget i Mellanöstern. Är marknadens tystnad om de stora riskerna, det som vi egentligen verkligen bör oroa oss för? Och varför funderar Tyskland på att plocka hem sin guldreserv från New York? I veckans avsnitt av Världsekonomin pratar Katrine Kielos och Henrik Mitelman om olja, tystnad och guld. Europa är ju mer beroende av oljepriset än USA, hur orolig ska man vara för att det stiger? En krönika i Financial Times lyfte nyligen “marknadens oroande tystnad”, den syftade på skillnaden mellan den dystra geopolitiska utvecklingen i världen och en marknad som samtidigt återhämtat sig 20 procent sen början av april, trots tullkriget. Vad säger marknadens tystnad egentligen? I Tyskland pågår en debatt om att plocka hem sin guldreserv från USA. Handlar det om bristande förtroende för Donald Trump – och kan det rentav ha något med “hämndskatten” att göra?
Nyheter
Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering

Mark- och miljödomstolen har idag meddelat dom i målet om Stortjärnhobbens bearbetningskoncession. Beslutet innebär att Lappland Guldprospektering får tillträde till området – ett avgörande steg mot framtida gruvbrytning i regionen.
Bearbetningskoncessionen för Stortjärnhobben är en central del i Lappland Guldprospekterings långsiktiga satsning på hållbar gruvutveckling i området. Projektet har varit föremål för juridisk prövning och dagens dom ger nu tydlighet kring markanvändningen.
”Vi är mycket nöjda över beslutet och ser nu fram emot att kunna lägga i nästa växel vad gäller utvecklingen av Stortjärnhobbens guldprojekt. Domstolens beslut är ett synnerligen viktigt steg och ger oss nu rätten att nyttja och förfoga över området”, säger VD Fredrik Johansson.
-
Nyheter4 veckor sedan
USA slår nytt produktionsrekord av naturgas
-
Analys4 veckor sedan
All eyes on OPEC V8 and their July quota decision on Saturday
-
Nyheter3 veckor sedan
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys
-
Nyheter3 veckor sedan
Brookfield ska bygga ett AI-datacenter på hela 750 MW i Strängnäs
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommaren inleds med sol och varierande elpriser
-
Nyheter4 veckor sedan
OPEC+ ökar oljeproduktionen trots fallande priser
-
Nyheter3 veckor sedan
Silverpriset släpar efter guldets utveckling, har mer uppsida
-
Analys4 veckor sedan
Brent needs to fall to USD 58/b to make cheating unprofitable for Kazakhstan