Nyheter
Kina startar swaphandel i guld

Kina inleder idag interbank-swaphandel i guld för att ytterligare liberalisera marknaden rapporterar Bloomberg. Handeln kommer att ske på det Shanghai-baserade China Foreign Exchange Trade System enligt information från National Interbank Funding Center. Settlement och leverans kommer att hanteras av Shanghai Gold Exchange, Kinas största börs för spothandel i guld.
“Swappar kommer att vara ytterligare ett verktyg för banker att hantera risker associerade med guldhandel och kommer att hjälpa Kinas guldmarknad” sa Song Qing, fondförvaltare på Lion Fund Management, som enligt Bloomberg var den första förvaltaren att placera pengar i utländska börshandlade guldfonder.
Guldkonsumtionen i Kina förväntas öka med 29 procent i år till en rekordnivå på 1000 ton enligt en median av 13 analytiker, handlare och producenter som Bloomberg har tillfrågat. Kina förväntas i år passera Indien och bli världens största guldkonsument.
Nyheter
Spotpriset på guld över 4300 USD och silver över 54 USD

Guldpriset stiger i ett spektakulärt tempo, nya rekord sätts nu på löpande band. Terminspriset ligger oftast före i utvecklingen, men ikväll passerade även spotpriset på guld 4300 USD per uns. Guldet är just nu som ett ångande tåg som det hela tiden skyfflas in mer kol i. En praktisk fördel med ett högre pris är att det totala värdet på guld även blir högre, vilket gör att centralbanker och privatpersoner kan placera mer pengar i guld.
Även spotpriset på silver har nu passerat 54 USD vilket innebär att alla pristoppar från Hunt-brödernas klassiska squeeze på silver har passerats med marginal. Ett högt pris på guld påverkar främst köpare av smycken, men konsekvensen av ett högt pris på silver är betydligt mer kännbar. Silver är en metall som används inom många olika industrier, i allt från solceller till medicinsk utrustning.
Nyheter
Guld och silver stiger hela tiden mot nya höjder

Priserna på guld och silver stiger hela tiden mot nya höjder. Eric Strand går här igenom vilka faktorerna som ligger bakom uppgångarna och vad som kan hända framöver. Han får även kommentera aktier inom guldgruvbolag som har haft en bättre utveckling än nästan allt annat. Han säger bland annat att uppgången kommer från låga nivåer och att det i genomsnitt är en mycket högre kvalitet på ledningarna för bolagen idag.
Nyheter
Samtal om sällsynta jordartsmetaller, guld och silver

Samtal om sällsynta jordartsmetaller, guld och silver, samt gruvbolag. Clara My Lernborg på EFN ger sin syn på sällsynta jordartsmetaller som blivit centrala i den globala geopolitiken. Sarah Tomlinson på Metals Focus ger sin syn på guld. Eric Strand på AuAg Fonder ger sin syn på guld, silver och relaterade gruvbolagsaktier.
-
Nyheter3 veckor sedan
OPEC+ missar produktionsmål, stöder oljepriserna
-
Nyheter3 veckor sedan
Ett samtal om guld, olja, fjärrvärme och förnybar energi
-
Nyheter2 veckor sedan
Guld nära 4000 USD och silver 50 USD, därför kan de fortsätta stiga
-
Analys3 veckor sedan
Are Ukraine’s attacks on Russian energy infrastructure working?
-
Nyheter1 vecka sedan
Goldman Sachs höjer prognosen för guld, tror priset når 4900 USD
-
Nyheter2 veckor sedan
Blykalla och amerikanska Oklo inleder ett samarbete
-
Nyheter4 veckor sedan
Guldpriset uppe på nya höjder, nu 3750 USD
-
Nyheter2 veckor sedan
Ett samtal om guld, olja, koppar och stål