Nyheter
Ny ETF – Ta del av den amerikanska energiboomen utan risken i oljepriset

Olja, en av världen mest volatila råvaror, befinner sig nu i ett ständigt fokus som en följd av de globala ekonomiska utsikterna och turbulensen i Mellanöstern. Nu finns det dock ett nytt sätt att exponera sig mot energiboomen utan risken för svängningarna i oljepriset.
Under september 2013 lanserades en ny ETF-fond som ger innehavarna möjligheten att ta den av boomen på den amerikanska energimarknaden. Denna ETF, MLP & Energy Infrastructure ETF, skiljer sig en del från många av sina konkurrenter. Istället för att äga råvaran eller oljeproducerande företag så har förvaltarna Global X Fund istället valt att fokusera på aktier i medelstora företag som arbetar med olje- och gaspipelines. Bara en månad efter lanseringen har MLP & Energy Infrastructure ETF tillgångar på mer än 16 miljoner USD fördelat på 35 olika aktieslag. Global X Fund har totalt 2 miljarder USD under förvaltning så det finns förhoppningar om att denna ETF skall växa i storlek.
Denna ETF följer Solactive MLP & Energy Infrastructure Index, ett riktmärke för midstream-företag som satsar på energiinfrastruktur. Innehaven inkluderar namn som Midstream Partners, The Williams Company, Enterprise Products och EQT – alla företag med stora tillgångar inom olja och gas, i första hand infrastruktur såsom rörledningar. Genom att köpa denna ETF kan en investerare ta del av den amerikanska energiboomen utan att direkt exponeras för oförutsägbara oljepriser.
Ju mer råolja som pumpas upp i den amerikanska energimarknadens artärer desto större vinster gör dessa företag. Vissa liknar deras affärsmodell med ett system för vägtullar inom energiområdet. Genom att äga denna ETF äger placeraren i realiteten andelar i de pipelines som förbinder raffinaderier och oljekällor. Dessa företag får en avgift varje gång det strömmar olja eller naturgas genom dessa rörledningar.
Zacks Research framhöll nyligen denna ETFs låga kostnadsstruktur och förhållandevis låga volatilitet som dess främsta egenskaper. På grund av dess fokus på infrastruktur snarare än på råvaror, och därmed råvaruprisernas betydelse, så påverkas inte denna ETF av hur priserna på oljemarknaden studsar upp och ner, vilket kan vara riskfyllt med situationen i Mellanöstern eller den globala ekonomin.
”Big Oil” kvar i dammet efter de mindre aktörerna
Energiinfrastruktur är en typ av tillgångar som egentligen inte är korrelerade med råvarupriserna, de är istället korrelerade med aktiviteten. Det är snarare ett arbitrage i att flytta oljan från punkt A till punkt B.
ETFen erbjuder en återspegling av en av de mer intressanta biprodukterna av den amerikanska oljeboomen. Världens största ekonomi, USA, pumpar i dag upp mer olja än någonsin, men de största oljebolagen i världen, till exempel ExxonMobil, Chevron, BP och Royal Dutch Shell kämpar ändå för att kunna dra fördel av detta. Vinnarna är istället många mindre och föga kända företag, varav flera ingår i Global X’s energi-ETF.
Av siffrorna att döma så illustrerar innehaven i MLP & Energy Infrastructure ETF dikotomin mellan ”Big Oil” versus midstream-företagen i sektorn, där de mindre företagen har samlade börsvärden som uppgår till en bråkdel av dem hos sina betydligt större motsvarigheter.
Siffrorna tyder dessutom på att David fortsätter att vinna över Goliat, i alla fall tillsvidare. Från årets början till i dag har Access Midstreams aktiekurs stigit med 55 procent, medan EQTs aktieägare har kunnat glädjas åt en uppgång på över 60 procent. Samtidigt är Exxon-aktien nästan oförändrad för året, vilket gör den till en av de sämsta aktierna i Dow Jones Industrial Average i år.
Det är emellertid viktigt att komma ihåg att det är en ganska okonventionell satsning som denna ETF representerar, och att den dagen energiboomen mattas så kommer dessa aktier att utvecklas sämre än i dag. I dag, när energisektorn upplever en renässans så är det emellertid en mycket positiv period för hela branschen.
Nyheter
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,
Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.
Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September