Nyheter
Australien kan dubbla sina reserver av naturgas
En färsk rapport med titeln “Australian Gas Resources Assessment 2012” som tagits fram av Geoscience Australia i samarbete med Bureau of Resources and Energy Economics visar att Australien kan komma att dubbla sina reserver av naturgas.
Australien har redan traditionella naturgasreserver som räcker i 184 år med dagens produktionstakt. Den nya rapporten visar att Australien även kan ha 400 biljoner kubikfot av åtkomlig shale gas, även kallat skiffergas på svenska, vilket i runda tal skulle dubbla landets reserver av naturgas.
ConocoPhilips (COP), BG Group (BG), Hess Corp (HES) och Mitsubishi Corp (8058) har redan accepterat att finansiera undersökningsprojekt. Men det ska tilläggas att projekten ännu är i tidiga stadier och att det lär krävas en hel del insatser för att lära sig mer om reserverna och hur de bäst kan tas upp.
Australiens nya reserver lär alltså inte i närtid kunna mätta Japans akuta behov av flytande naturgas (LNG), men landet lär kunna bli en tacksam kund i framtiden.
Nyheter
OPEC+ ökar oljeproduktionen trots fallande priser

OPEC+ fortsätter att öka oljeproduktionen och meddelade i helgen en höjning med 411 000 fat per dag för juli. Det är tredje månaden i rad som alliansen, ledd av Saudiarabien och Ryssland, ökar utbudet kraftigt för att återta marknadsandelar och pressa länder som överproducerar, som Irak och Kazakstan.
Trots att oljepriserna fallit – med Brentoljan under 64 dollar per fat – tror OPEC+ att marknaden kan hantera den ökade tillgången. Gruppen pekar på en stabil global ekonomi och stigande efterfrågan under sommaren som skäl för beslutet.
Alla medlemmar är dock inte överens. Algeriet föreslog att produktionen skulle pausas, men fick inget gehör. Samtidigt menar analytiker att OPEC+ nu prioriterar volym framför pris för att säkra framtida intäkter och inflytande på marknaden.
Nyheter
Strathcona lägger formellt bud på MEG Energy

Strathcona Resources har nu formellt lagt ett uppköpsbud på sin branschkollega inom oljesand, MEG Energy. Båda företagen är börsnoterade i Kanada. Budet, som gäller fram till den 15 september, innebär att MEG:s aktieägare erbjuds 0,62 vanliga aktier i Strathcona samt 4,10 kanadensiska dollar i kontant för varje aktie som Strathcona ännu inte äger.
MEG Energy meddelade på fredagen att de ska göra en grundlig utvärdering av budet och uppmanar sina aktieägare att inte vidta några åtgärder innan en officiell rekommendation har givits, vilket förväntas ske inom 15 dagar.
Strathcona har redan säkerställt finansieringen av förvärvet och budet är därför inte villkorat av att Strathcona kan få fram finansiering.
Strathconas huvudägare Waterous Energy Fund har tidigare beskrivit de två företagen som dubbelgångare för att beskriva hur lika företagen är. Båda företagen utvinner bitumen med hjälp av ångteknik i östra Alberta och saknar egen raffinaderi- eller detaljhandelsverksamhet, till skillnad från större aktörer inom oljesand.
Strathcona renodlade inför budet
Inför budet sålde Strathcona sina naturgastillgångar i Alberta i tre separata affärer för totalt 2,84 miljarder dollar, som ett steg mot att bli ett renodlat tungoljeproducerande bolag. Samtidigt köpte man Hardistys terminal för oljetransport via järnväg för cirka 45 miljoner dollar.
Det kan komma högre bud
Både investerare och analytiker spekulerar kring att det kan komma ett högre bud, där analytiker lyfter fram att stora aktörer inom oljesand kan ge sig in i striden, som Cenovus Energy, Canadian Natural Resources eller Imperial Oil.
Nyheter
USA slår nytt produktionsrekord av naturgas

Den preliminära siffran för USA:s naturgasproduktion i mars 2025 har släppts och var 107,3 miljarder kubikfoot per dag (Bcf/d). Det är 4,6 procent högre än samma månad ett år tidigare och även ett nytt produktionsrekord i stort. Siffran inkluderar inte NGL.

Nedan kan vi se USA:s export av naturgas sedan 2015, uppdelat på export via rörledning och LNG via fartyg. Exporten till Mexiko och Kanada via rörledning har ökat kraftigt, men ökningen ser blygsam ut jämfört med LNG per fartyg som började på nära noll till att bli den största i världen.

-
Analys4 veckor sedan
June OPEC+ quota: Another triple increase or sticking to plan with +137 kb/d increase?
-
Nyheter4 veckor sedan
Utbudsunderskott och stigande industriell efterfrågan av silver på marknaden
-
Nyheter3 veckor sedan
Nystart för koppargruvan Viscaria i Kiruna – en av Europas största
-
Analys3 veckor sedan
Rebound to $65: trade tensions ease, comeback in fundamentals
-
Analys2 veckor sedan
Oil slips as Iran signals sanctions breakthrough
-
Analys4 veckor sedan
Whipping quota cheaters into line is still the most likely explanation
-
Nyheter2 veckor sedan
Förenade Arabemiraten siktar på att bygga ett datacenter på 5 GW, motsvarande fem stora kärnkraftsreaktorer
-
Nyheter3 veckor sedan
Stark affär för Pan American – men MAG Silvers aktieägare kan bli förlorare