Följ oss

Nyheter

2013, naturgasens år

Publicerat

den

Export-terminal för naturgas (LNG)

Export-terminal för naturgas (LNG)Några ord om marknaden för naturgas från Swede Resources årsredovisning.

Oavsett hur starka förutsättningarna är för en uppgång i oljepriset så var 2012 naturgasens år och det finns inget som tyder på att det kommer att bli en förändring under 2013, vi ser helt enkelt inget som visar på att naturgasen kommer att sakta ned det redan höga tempot.

De senaste årens ökade produktion, en följd av tekniska förbättringar som till exempel fracning och horisontella borrningar, har skickat ned priset på naturgas till låga nivåer vilket har gjort att såväl branschaktörer som ledande befattningshavare sett över möjligheterna till att exportera naturgas utanför Nordamerika.

Under 2012 konsumerades 94 procent av all den naturgas som producerades i USA inom landets gränser, en uppgång med 11 procent sedan 2007. Fracning har blivit en så pass stor framgång att EIS, Energy Information Administration, spår att detta kommer att svara för mer än halva USAs gasproduktion inom 25 år. EIA spår att det kommer att produceras 13.600 miljarder kubikfot naturgas från amerikansk skiffer, så kallad shale gas, en ökning från nuvarande produktionsnivå på 5.000 miljarder kubikfot.

Med ett pris på naturgas som ligger på cirka 3 USD per MMBTU i USA och mellan 11 och 13 USD per MMBTU på den globala världsmarknaden finns det goda förutsättningar för att exportera naturgas, givet att logistiken kan lösas. Cheniere Energys terminal för flytande naturgas (LNG) godkändes tidigare under året av USAs Energidepartement och beräknas kunna börja exportera naturgas redan under 2015. Detta är inte det enda projektet som byggs i dag så färdigställandet av denna terminal och andra kan komma att markera en start för en global marknad för naturgas vilket skulle komma att betyda en betydande skillnad mot hur detta fungerar i dag.

Fracking och möjligheter till framtida export är händelser som inte bara kommer att påverka prisbilden för naturgas, utan även marknadsaktiviteter på kort sikt. Det betyder också en förändring av det globala energisystemet som vi vant oss vi att se det.

Nyheter

Fortum undersöker möjligheten för ytterligare pumpkraft på tre platser i Sverige

Publicerat

den

Visualisering av pumpkraft,

Idag presenterar Fortum en förstudie för ny pumpkraft i Sverige. Målsättningen är att klargöra om förutsättningar finns för att i ett senare skede kunna ta ett investeringsbeslut. Utgångspunkten för Fortum är att ny pumpkraft kan bidra till både ett leveranssäkert elsystem och vara ekonomiskt lönsam.

Förstudiearbetet kommer att pågå under ca två år och under den tiden ska ekonomiska, miljömässiga och regulatoriska utmaningar och möjligheter för ny pumpkraft grundligt gås igenom. Tre geografiska områden kommer att undersökas: Lekstjärnen i Älvdalens kommun i Dalarna, samt Bastvålen och Höljessjön i Torsby kommun i Värmland.

Redan idag driver Fortum tre pumpkraftverk; Kymmen, Letten och Eggsjön, samtliga i Värmland. Den installerade kapaciteten i dessa pumpkraftverk är 89,5 megawatt. Vad den potentiella effektökningen från eventuella framtida pumpkraftverk kan bli kommer att analyseras i förstudien.

I takt med att andelen väderberoende kraftslag som sol- och vindkraft fortsätter att öka, kommer vikten av flexibilitet i elsystemet att bli än större. Flexibla lösningar, som pumpkraft, möjliggör en mer stabil elförsörjning när och där den behövs. Det ger mer förutsägbarhet för hushåll och industrier och därmed även för Fortums kunder.

“Pumpkraftverk ger viktig flexibilitet i elsystemet och har unika egenskaper. Den har en förmåga att både producera och konsumera elektricitet, och därtill lagra energi under långa perioder och i mycket stora mängder. Fortum driver sedan länge tre pumpkraftverk i Värmland och har gedigen kunskap om, och erfarenhet av tekniken.” säger Mikael Lemström, chef för Fortums Vattenkraft.

Inom förstudien kommer detaljerad planering och tekniska och miljömässiga bedömningar att ske, liksom samråd och dialog. Målet är en transparent och kontinuerlig dialog med berörda intressenter.

Fortum undersöker även pumpkraftverk i Finland genom Fortums delägda bolag Kemijoki Oy.

Fortsätt läsa

Nyheter

Guldpriset stiger till över 2900 USD

Publicerat

den

Guld har under en längre tid haft en hög efterfrågan, inte minst från centralbanker i en värld av geopolitiska spänningar. Men även från olika typer av privatinvesterare.

Nu har guldpriset precis passerat 2 900 USD per uns. Donald Trumps handelskrig, och hot om flera faktiska krig, har skapat en enorm osäkerhet i världen. Igår meddelade Trump att USA inför tullar på 25 procent för stål och aluminium. Detta tillsammans fick guldpriset att lyfta. Först passerade terminen 2 900 USD och en stund senare följde spotpriset efter.

Graf över guldpriset per i USD per uns.
Guldpriset per i USD per uns.
Fortsätt läsa

Nyheter

BP-aktien stiger 7 procent på uppgiften att aktivistfonden Elliott har tagit en position

Publicerat

den

BP levererar flygbränslse

BP är det stora oljebolaget som har haft en väldigt dålig utveckling. Företaget har under senare år dragit ner på satsningar i olja och gas för att i stället satsa på förnybar energi. Det visade sig vara ett stort misslyckande. På senare tid har företaget börjat fokusera mer på olja och gas igen, samtidigt som man ser över satsningarna på förnybart.

Att aktien i huvudtaget handlas på den nivå den gör har vissa hävdat enbart beror på att marknaden förväntar sig att någon aktivist ska komma in och göra något med företaget. Nu verkar det besannas och aktien är denna morgon upp 7 procent. Financial Times skriver att aktivistinvesteraren Elliott Management med Paul Singer i spetsen har köpt in sig i BP.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära