Nyheter
US Navy prisar biobränsle, Green Fleet är nu grön
Under juli 2012 gick den amerikanska flottans ”Green Navy” till sjöss med 450.000 gallons biobränsle och med ett varmt stöd från den amerikanska jordbruksministern, Tom Vilsack. Flottans uttåg inleddes med ett deltagande i Rim of the Pacific Exercise, den största internationella maritima övningen i världen. Sex fartyg användes i övningen, som ägde rum utanför Hawaii. Användandet av biobränsle är ett led i president Obamas initiativ att minska beroendet av utländsk olja och bland annat ersätta dem med biobränslen. Marinen använder sig av dessa biobränslen i syfte att testa deras operativa resultat och utröna om förmågan att kunna använda andra bränslen än olja kommer att öka den amerikanska flottans flexibilitet och minska dess sårbarhet för förändringar i priset på olja.
I dag innebär en förändring av oljepriset med en dollar per fat att kostnaderna för drivmedel för den amerikanska flottan ökar eller minskar med cirka 30 miljoner USD per år. På grund av de senaste årens stora volatilitet bränslepriserna och som en säkerhetsåtgärd har den amerikanska flottan förbundit sig att använda biobränslen både nu och i framtiden.
US Navy har tecknat avtal med Royal Australian Navy i syfte att formalisera framtida samarbete om utbyggnaden av alternativa bränslen. Det faktum att US Navy tecknat ett avtal med ett av landets viktigaste allierade och deras engagemang visar behovet av alternativ till de fossila bränslena och de pris- och utbudschocker som dessa kan vara föremål för.
Jordbruket kommer att gynnas av flottans användning av biobränslen. Det bränsle som används erhölls från två amerikanska företag, och härrör från en kombination av använd matolja och alger. Jordbrukssekreterare Vilsack sade att produktionen av biobränsle kommer att skapa nya möjligheter för utveckling av en biobaserad ekonomi på den amerikanska landsbygden. Han sade att biobränsle sysselsätter omkring 400.000 amerikaner, men förväntar sig att detta antal kommer att öka till närmare en miljon i framtiden. Vilsack sade även att ett ökat utbud av biobränsle kommer att minska prisfluktuationerna på olja.
Politiska debatten fortsätter
Trots beröm från Vilsack, Mabus och flera politiker vid Capitol Hill är det inte alla som är odelat förtjusta. En uttalad motståndare till militärt biobränsle är senatorn John McCain, en republikan från Arizona. McCain säger att National Defense Authorization Act inte bör användas till att stärka en kommersiell industri som inte kan göra en prisvärd produkt och kostnaden för bränslet skall inte belasta militärens säkerhet. Han anser att det är fel att spendera 26 USD per gallon för biobränslen jämfört med de cirka 3,60 USD per gallon som traditionella bränslen skulle kosta US Navy.
Nyheter
Sommarväder skapar prisrally på elbörsen
Det råder speciella förutsättningar på elmarknaden just nu och allt styrs till största delen av vädret. Sol och bitvis god vindkraftsproduktion under maj, i kombination med svag hydrologi och begränsad kärnkraft har lett till stora svängningar i elpriset. Juni inleds liknande och idag tangerar elpriserna nivåer från krisåret 2022. Dock förväntas elpriserna gå ner då kärnkraften ökar.

Juni börjar med höga elpriser och orsakerna är brist på vindkraft, torra väderprognoser och mindre kärnkraft. Prisuppgången i maj var särskilt tydlig i norra Sverige, elområde 1 och 2, och ligger just nu nära en krona per kWh. I elområdena 3 och 4, södra Sverige, blev månadsmedelspotpriset för maj 35–40 procent högre jämfört med april men har rusat idag till nivåer på mellan 130–160 öre/kWh.
– Dagens höga priser visar tydligt på hur snabbt förändrade väderprognoser får genomslag på elpriset. Sommarens väder påverkar även priserna inför hösten och vintern. Ska det bli mer stabila elpriser behövs ett typiskt svenskt sommarväder, dvs. en blandning av regn, vind och sol, snarare än extremvärme och högtryck. Särskilt viktig är nederbörden i Norge och norra Sverige där vattenkraften dominerar, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.
Den hydrologiska balansen, dvs. det sammanlagda vatteninnehållet i snö, mark och magasin, är väldigt ansträngt efter en snöfattig vinter. Det stora underskottet håller i sig och är starkt beroende av mer nederbörd i närtid. På grund av pågående revisioner, bland annat Ringhals 3 och Forsmark 2, är elproduktionen från svensk kärnkraft begränsad just nu. Oskarshamn 3 har planerad återstart den 10 juni och Ringhals 4, som för närvarande producerar med halv effekt, går upp till full effekt den 12 juni. Det innebär att den installerade effekten då kommer att stiga från 40 till 60 procent i Sverige.
Det geopolitiska läget är fortsatt ett orosmoment men ryktet om ett fredsförslag har lugnat marknaden något. Gas- och oljepriserna fortsätter att falla och de stigande temperaturerna på kontinenten och den stora andelen solkraft kan ha en stabiliserande effekt.
| Medelspotpris | Elområde 1, Norra Sverige | Elområde 2, Norra Mellansverige | Elområde 3, Södra Mellansverige | Elområde 4, Södra Sverige |
| Maj 2026 | 46,36 öre/kWh | 48,95 öre/kWh | 70,86 öre/kWh | 87,05 öre/kWh |
| Maj 2025 | 14,09 öre/kWh | 15,09 öre/kWh | 42,94 öre/kWh | 60,01 öre/kWh |
Nyheter
Solkraften pressar elpriserna dagtid
Snabba väderomslag har präglat elmarknaden i april, med både prisfall och pristoppar som följd. Samtidigt får solkraften allt större påverkan och pressar ner elpriserna, särskilt i södra Sverige.

Månadsmedelpriset för april på den nordiska elbörsen Nord Pool utan påslag och exklusive moms blev 58,66 öre/kWh i elområde 3, södra Mellansverige, och 22,75 öre/kWh i elområde 1, norra Sverige. På kontinenten syns den så kallade ankkurvan tydligt.
– Nu är solen helt klart på gång. I Tyskland har solen under april producerat nästan 2 TWh mer än ifjol vilket även gynnar oss i Sverige. Ankkurvefenomenet innebär att elpriset är lågt mitt på dagen och stiger raskt mot kvällen. Under perioder med soligt och varmare vårväder är solen ett välkommet inslag här hemma och det påverkar elpriserna nedåt. Den ökar produktionen och minskar konsumtionen, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.
De årliga, planerade underhållsarbetena på kärnkraftverken pågår, vilket innebär att den tillgängliga kapaciteten just nu är cirka 60 procent. Vinden var varierande under april, med snabba skiften mellan stilla och blåsiga perioder, vilket märktes på elpriset.
Den hydrologiska balansen i Norden, alltså det sammanlagda vatteninnehållet i snö, mark och magasin, är svag med betydande underskott i södra Norge. Men magasinsnivåerna i Sverige ligger kring normala nivåer för årstiden och har börjat fyllas på.
– Dock förväntas årets vårflod att, givet dagens förutsättningar, bli lägre än normalt då snötäcket är avsevärt mindre än vanliga nivåer. Vädret kommer avgöra hur väl vårfloden fyller magasinen inför sommaren, säger Jonas Stenbeck.
De höga gaspriserna har fallit något, samtidigt som stigande temperaturer på kontinenten och den stora andelen solkraft haft en stabiliserande effekt. Det geopolitiska läget är dock fortsatt ett orosmoment.
– Det vi sett är att marknaden är väldigt nyhetsdriven. Beroende av vad som rapporteras så reagerar marknaden direkt. Det gör att vi befinner oss i en väldigt speciell situation eftersom denna osäkerhet skapar svängiga och oförutsägbara bränslepriser, vilket i slutändan påverkar elpriset. Jag förstår att många känner en oro men i och med att det blir varmare så kommer man inte att behöva lika mycket el, vilket ger en lägre elkostnad, säger Jonas Stenbeck.
| Medelspotpris | April 2025 | April 2026 |
| Elområde 1, Norra Sverige | 14,39 öre/kWh | 26,09 öre/kWh |
| Elområde 2, Norra Mellansverige | 14,21 öre/kWh | 26,85 öre/kWh |
| Elområde 3, Södra Mellansverige | 37,61 öre/kWh | 56,08 öre/kWh |
| Elområde 4, Södra Sverige | 58,35 öre/kWh | 66,55 öre/kWh |
*Ankkurva: Ankkurvan beskriver hur elproduktionen från förnybara energikällor, som solenergi, påverkar elnätet och elanvändningen över en dag. Kurvan har fått sitt namn eftersom grafen under en dag liknar profilen av en anka.
Nyheter
Michel Gubel ger sin syn på oljemarknaden
Råvaran olja handlas fortsatt över 100 USD per fat och det är något stökigt med prissättningen. Michel Gubel ger sin syn på läget för oljan, att priskurvan kan vara i contango och backwardation, samt vad som kan hända med olja på längre sikt.

