Nyheter
Tethys Oil, störst i Oman

Tethys Oil är ett svenskt energibolag med inriktning på identifiering och utbyggnad av, samt produktion från, olje- och naturgastillgångar. Tethys kärnområde är Sultanatet Oman, där Tethys till ytan är landets näst största licensinnehavare med licensandelar i tre onshore-licenser. Tethys har också licensrättigheter i Frankrike, Litauen och Sverige.
Bolaget deltog på Stockholm Corporate Finance råvarudag på Operaterassen i Stockholm den 5 september. Tethys Oils presentation, som gavs av VD Magnus Nordin, filmades och du kan se den här på Råvarumarknaden.se.
Vedde
7 september, 2012 at 16:25
Hörde i videon att Tethys Oil har licensrättigheter för olja på Gotland. Häftigt. Men Oman verkade ha blivit så stort för företaget att Gotland inte verkade vara så aktuellt längre.
Magnus
30 mars, 2013 at 20:30
Kanske kan Gotland Oil köpa licenserna längre fram. Fast jag tror Tethys Oil vill ha kvar dem, de ska ju trots allt borra i baltikum, och det är rakt sjöväg till Gotland.