Analys
SEB – Råvarukommentarer, 17 december 2012
Sammanfattning av rekommendationer
Avkastning ovan visar avkastningen på de linjära alternativen och inte på bull och bear-alternativen.
Vi har nu gått över till en säljrekommendation på vete, vilket innebär att vi även på kort sikt rekommenderar sälj på jordbruksprodukter. Med det sagt, är det inte omöjligt att det kommer en rekyl uppåt på vetepriset med några euro per ton i veckan, vilket vi ser som ett säljtillfälle.
Vi köprekommendation på alla basmetaller och de positionerna har utvecklat sig väl.
Ädelmetallerna ser återigen svagare ut och eventuellt brott av tekniska stöd i marknaden bör bevakas noga.
Oljan är fortsatt “sidledes”, utan trend och med ett pris som varken motiverar köp- eller sälj.
Elen rekylerade ner i veckan. Vi tror fortfarande att man bör handla elen från den långa sidan och behåller köprekommendationen.
Råolja – Brent
Förra veckan präglades av stark statistik från Kina och FED:s besked om förnyade stimulanser. Det var mer fokus på ”bull” faktorer jämfört med veckan innan då bl a Fiscal-Cliff och Europaproblem tyngde sentimentet. Dessutom bidrog kallare väder på norra halvklotet bidragit till att lyfta marknaden något.
OPEC höll möte den 12 december. Inga stora överraskningar levererades. Produktionsmålet är fortsatt 30 mfat per dag. Istället för att kalla kvoten ”tak” benämndes det nu istället nivå, vilket indikerar lite mildare retorik. Kanske är det inte heller så konstigt då verklig produktion under en lång tid (i mer än ett år…) överskridit målet som ju är ett gemensamt mål. Organisationen är uppenbart orolig för hur efterfrågan ska utvecklas nästa år. I realiteten är det sannolikt Saudiarabien som måste minska sin produktion om man på allvar vill nå målet. En vanlig uppfattning i marknaden är att den ökande amerikanska produktionen kommer tvinga Saudiarabien att strypa utbudet för att förhindra en priskollaps. Amerikans råoljeimport är redan kring 5-års lägsta, se graf, och kommer om, produktion ökar enlig förväntan, fortsätta falla.
Vid nuvarande pris är Saudierna nöjda, priset är där man kommunicerat att man vill det ska vara. Samtidigt är man orolig för vad ökande utbud och svagare efterfrågan kan komma att innebära. Man önskar stabilitet och lagom högt pris och landet måste sannolikt stå beredd att kraftigt strypa utbudet i fall ett större prisfall realiseras. Vi förväntar oss också att OPEC (läs Saudi) kommer justera ned oljeproduktionen när vi efter vintern går in i svagare säsongmässig efterfrågan.
Förra veckans DOE oljelagerstatistik visade att råoljelagren ökade med 0.8 mfat. Nedanstående graf visar den nuvarande höga råoljelagernivån i USA i förhållande till 2007-2011 års nivåer. Med förväntat högre amerikansk produktion nästa år, så förstärks problemet för WTI-oljan, vilken handlar med betydlig rabatt mot andra jämförbara kvaliteter och dessutom i contango till skillnad mot t ex brentolja. Produktlagren följde också upp föregående veckas ökningar med ytterligare stora uppgångar, distillates ökade med 3.0 mfat medan bensinlagren ökade med 5.0 mfat.
Washington förbereder ytterligare åtgärder mot banker som deltar vi transaktioner med Irans centralbank vid oljeexportaffärer. Iran är uppenbart pressat, exportvolymerna uppgår f n till drygt 1 mfat per dag, sannolikt också kraftigt rabatterad, vilket påverkar landet negativt ekonomiskt.
I veckan publicerade de stora oljeorganen rapporter. Det innebar inga omvälvande förändringar. IEA justerade upp prognosen för efterfrågan något till 90.5 mfat (+0.1). OPEC å sin sida lämnade efterfrågan oförändrad på 89.6 mfat.
Den geopolitiska risken kvarstår, speciellt som en nu en lite större del av riskpremien, efter prisfallet, försvunnit. Mellandestillaten, speciellt i Europa, utgör också en stödjande faktor för Brent, som lämpar sig väl för produktion av mellandestillat. I Europa är det också fortsatt stort fokus på den ansträngda lagersituationen för just mellandestillat. Vintern förstärker problemet, då efterfrågan på olja för uppvärmning på kontinenten säsongsmässigt ökar
I fredags stängde Brentkontraktet på 108.50 usd/fat. Kring nuvarande nivå håller vi en neutral vy.
Elektricitet
Förra veckan var en återgång till betydligt mildare väder. Så sent som helgen innan, såg det fortsatt kallt och relativt torrt ut. Vi valde därmed att fortsätta rekommendera long position, vilket med facit i hand inte blev lyckosamt. Den underliggande terminen, Q2-13, vände ned och tappade ungefär lika mycket i värde som den ökade veckan innan. Underliggande terminskontrakt för SEB:s BULL, BEAR och linjära EL S-certfikat är nu terminskontraktet för det andra kvartalets genomsnittliga spotpris på NordPool.
Som vi skrev om förra veckan, så krävs att marginalkostnaden för fossileldad kraftproduktion stiger för att ge en varaktig uppgång. Förra veckan innebar fallande marginalkostnad. Kolpriset steg visserligen men priset på både CO2 och dollar i förhållande till euro försvagades. Differensen mellan Q2-13 terminen och marginalkostnaden för koleldad kraftproduktion under samma period är nu rekordstor, se graf. Den försvagade hydrologiska balansen motiverar, visserligen, en del av avvikelsen men differensen är stor.
Kontinentala elpriser fortsatte därmed också falla. Trenden för kontinentala elpriser har varit ned sedan slutet av augusti, vilket illustreras nedan i grafen för elterminen för år 2013, Tyskland.
Inför kommande vecka ser det alltså åter ut att kunna bli kallare, men det finns, som alltid, en grad av osäkerhet i prognoserna. Blir prognoserna verklighet så är den hydrologiska balansen redan i svagt underskott i slutet av denna vecka. Samtidigt så går vi mot ett par veckor med låg förbrukning p g a helgfirande. Den fallande förbrukningen gör att det blir svårt att nå lika högt spotpris som det kan bli en vanlig vintervecka. Systemet får så att säga lite andrum.
Vi har under ett antal veckors tid rekommenderat en long position i SEB:s certifikat på el. Med tanke på hur mycket kontraktet fallit trots nuvarande prognoser, så väljer vi att fortsatt rekommendera long.
SEB har följande börshandlade certifikat kopplade till elterminer på Nasdaq OMX.
Long ———— Short
EL S ———— Bear El X2 S
Bull El X2 S —- Bear El X4 S
Bull El X4 S
Guld och Silver
Både guld och silver har med sjunkande toppnoteringar och stigande bottennoteringar sedan början på hösten, bildat så kallade ”triangelformationer”. Just nu ligger priserna an mot stödlinjerna i respektive triangel och testar dessa. Priset på guld och silver ”borde” gå upp när alla viktiga centralbanker trycker mer pengar i hopp om att stimulera igång ekonomin. Men marknaden handlar metallerna underligt svagt mot den bakgrunden. Det gör att vi känner en viss oro för kursutvecklingen framöver.
Nedan ser vi kursdiagrammet för silver i dollar per troy ounce. Situationen är identisk med den för guld.
Platina
Platinapriset har klarat rekylen bättre än guld och silver. Platina har varit och är fortfarande vår favorit bland ädelmetallerna.
Basmetaller
Veckan inleddes med starka siffror från Kina i ryggen som presenterades förra helgen. Industriproduktionen steg med 10,1 % i november och detaljhandeln med 14,9 %. Handelsbalansen var något svagare med ett lägre överskott än väntat (ett tecken på svaghet i övriga världen, framför allt Europa). Mer positivt för metallerna var att importen ökade (som väntat) av koppar. FED presenterade på onsdagkvällen nya stimulanserna, vilket i och för sig var väntat och följdes av en rekyl nedåt under torsdagen. HSBC:s inköpsindex kom samtidigt in på 50,9 vilket bekräftade den starkare tendensen i Kina. Den mer positiva bilden i USA bekräftades också under fredagen med en bättre siffra gällande industriproduktionen än väntat. Eurodollarn steg med 2 % i veckan vilket också gav stöd till metallpriserna, som gått starkt hela veckan. Nickel och zink är upp ca 3 %, aluminium 1 % och koppar oförändrad.
Koppar
Det relativt lägre kopparpriset på LME jämfört med Shanghai under november har som tidigare nämnts sannolikt lett till ökad import, vilket visades sig i förra helgens handelsiffror. Importen uppgick till 365 tton jämfört med 321 tton i oktober. Toppmånaderna brukar ligga kring 450 tton, så det är ingen hög siffra men stigande, och är i linje med återhämtningen av kopparkonsumtionen i Kina. Kopparpriset tvekar på uppsidan och är den av basmetallerna som haft sämst utveckling de senaste två veckorna. Orsaken är den allmänna uppfattningen i marknaden att den globala metallbalansen övergår till ett överskott nästa år. Med historiken i bakhuvudet (d.v.s. att utbudet konstant varit en besvikelse de senast åren) finns stor risk att så inte blir fallet. Vi tror på ett stabilt kopparpris framöver, även om andra basmetaller (nickel och zink) enligt vår uppfattning har bättre potential just nu.
Den tekniska bilden är relativt neutral för tillfället. Om LME-noteringen (3 månaders) kommer ned mot $7800 är det ett köp. Alternativet är att avvakta ett brott på uppsidan, vilket skulle vara definitivt över $8400.
Aluminium
Mycket kretsar kring terminspunkterna mellan december och januari. Det är backwardation (dvs priset i december är högre än i januari). Lagersituationen för aluminium har diskuterats i tidigare marknadsbrev. En stor del av överskottet ligger uppknutet i börstransaktioner, där finansiella aktörer utnyttjat den höga terminspremien, och ”låser upp” material under längre perioder. Detta i kombination med kapacitetsproblem i LME:s börslager, har skapt en tightare fysisk marknad än vad som annars skulle ha varit fallet. Detta speglas nu i stark efterfrågan för spotmaterial. Terminskurvan har gått över i s.k. backwardation, d.v.s. spotpriset är högre än terminspriset. Priset är ca 40 usd/ton högre i december jämfört med januari. Skillnaden mellan cash och3 månader är 16 dollar.Detta stärker hela marknaden och ger en känsla av korthet på material inför årsskiftet. 3 månaderspriset på LME är upp 1,3 % i veckan.
Tekniskt sett ligger priset och balanserar på trendlinjen, och med den ”tighta” terminsmarknaden som stöd finns risk/möjlighet att priset gör ett test upp mot $2200 i närtid.
Zink
Den förväntat starka utvecklingen infriades i veckan med en prisuppgång med 2,8 % för 3-månaders LME. Som vi skrivit tidigare är de största användningsområdena för zink bygg- och transportindustrin. Två områden som nu gynnas av en mer positivt syn på tillväxten i Kina och USA. Zink ligger väl placerad i det scenariot. De kommande årens begränsningar av utbudet talar också för en starkare zinkmarknad. Hotet är, som vi också nämnt tidigare, kortsiktigt överskott p.g.a. ökad gruvproduktion i Kina. Enligt bedömare avtar tillväxten nu av det kinesiska utbudet. Zinkpriset är fortfarande lågt ur ett produktionskostnadsperspektiv. Överskottet har också byggt stora lager som måste betas av. Ett troligt scenario är samma utveckling som för aluminium, d.v.s. att lagret knyts upp i finansieringsupplägg (se tidigare beskrivningar kring aluminiummarknaden) som kommer att undanhålla material från konsumenter, vilket framför allt gynnar de fysiska premierna, men också sannolikt zinkpriset. Omsvängningen av stämningsläget gör att vi nu bedömer att marknaden kommer diskontera starkare fundamental balans, vilket ofta innebär att investerare köper i ”förtid”.
Priset har nu brutit ut i en brantare trendkanal. Den ger motstånd kring $2150 där också toppen från september skapar ett motstånd. För den som köpt på tidigare rekommendation kan det vara en nivå att ta hem vinst på. Vi tror emellertid på en större potential på 2-3 månaders sikt på nivåer upp mot $2400. Se placeringsförslag råvaror för en djupare analys.
Vi rekommenderar köp av ZINK S eller BULL ZINK X2 / X4 S för den som vill ta mer risk. Man bör gå ur positionen om priset faller genom 1930 dollar per ton, som är stödet i den konsolideringsfas som varit rådande sedan prisfallet slutade i slutet av maj. Kortsiktigt bör man ta hem vinst vid motståndsnivån $2150. På lite längre sikt är potentialen större. Nästa motståndsnivå kommer in vid $2200, men målet är $2400 på 2- 3 månaders sikt.
Nickel
Efter rekylen veckan före tog det fart igen med uppgång på hela 3,4 %. Rapporter från den rostfria stålindustrin tyder på en försenad lagerbyggnadscykel. Industrifolk säger fortfarande att det släpar efter något, men det finns ett uppdämt köpbehov ute i industrin. Det är nog till stor del det vi ser nu. Frågan är hur mycket som finns kvar på uppsidan. Vi har tidigare prognostiserat att priset bara av lagercykeln lätt kan komma upp till $19000. Så länge inga stora besvikelser dyker upp på makroscenen kan vi mycket väl få se den nivån redan för årsskiftet. Det är ett tekniskt motstånd kring $18000 som måste röjas ur vägen först. Risken har ökat i och med den snabba uppgången, och det finns risk för rekyler. Precis som med koppar finns en oro i marknaden att utbudet skall komma att öka under nästa år och försätta marknaden i en överskottssituation.
Vi rekommenderar köp av NICKEL S eller BULL NICKEL X2 / X4 S för den som vill ta mer risk. Man bör gå ur positionen om priset faller genom 15,800 dollar per ton, som är stödet i den konsolideringsfas som varit rådande sedan prisfallet slutade i slutet av oktober. Kortsiktigt bör man ta hem vinst vid motståndsnivån $17500. På lite längre sikt är potentialen större. Nästa motståndsnivå kommer in strax under $19000
Kaffe
Kaffepriset (mars 2013) ligger i stadig fallande trend. Det är fortfarande bäst att vara såld kaffe.
För ytterligare jordbruksråvaror, se SEB Jordbruksprodukter från tidigare idag.
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).
Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.
About SEB
SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.
Analys
Crude oil comment: Tariffs spark small reactions, but price gains hold steady

Brent crude prices bottomed out at USD 74.10 per barrel on Thursday evening (February 6th) after a continuous decline since mid-January. Since then, prices have climbed uninterruptedly by USD 2.5 per barrel, reaching the current level of USD 76.50 per barrel.

Since the beginning of 2025, price movements have been more volatile compared to the fourth quarter of 2024. Additionally, the market has broken the firm range-bound levels of USD 70–75 per barrel that prevailed from mid-October 2024 to January 2025.
Brent crude rose by nearly USD 1.50 per barrel yesterday (February 10th), driven by a tighter supply outlook. This has been credited to stricter sanctions resulting in Russia producing below its quota. Meanwhile, the US President recently ordered a 25% tariff on all aluminum and steel imports, including from Canada and Mexico, the country’s top two foreign suppliers. The tariffs are set to take effect on March 12, according to the White House.
At present, Brent crude appears to be holding onto its price gains, with little reaction so far to the latest tariff news, as markets await key US CPI data scheduled for tomorrow (February 12th).
As we highlighted last week (link), there has recently been a significant build-up in US crude inventories, with Canadian crude flows increasing rapidly to meet the tariff deadline, which was originally set for March. However, US industry-based inventory data (API) is due to be released later today, and we expect a slowdown, as Canada negotiated a 30-day delay in the imposition of US tariffs. A 10% import tariff on Canadian oil had been proposed.
On top of that, there is an increasing risk to the Gaza ceasefire deal, as both parties have accused each other of violating the terms of the agreement. The US President has stated that Israel should call off its ceasefire agreement with Hamas if hostages are not returned by this weekend, further contributing to heightened geopolitical tensions, as well as the US’ tougher stance on Iran.
Stay tuned. This week, monthly oil market reports from the EIA (this evening), IEA (Thursday, February 13th), and OPEC (tomorrow, February 12th) will be released.
Analys
Bullish tailwind for oil as TTF nat gas tops USD 100/boe

Dragged down by Trump tariff-chaos last week. Brent crude fell 2.7% last week to USD 74.66/b with a high of USD 77.34/b on Monday and a low of USD 74.1/b on Thursday. It managed to stage a small gain of 0.5% at the very end of the week. It closed below the 50dma, 100dma and 200dma in the three last days of the week.

Gaining 0.7% this morning as TTF nat gas tops USD 100/boe. Brent is trading up 0.7% to USD 75.2/b this morning, inching above the 100dma. New Trump-tariffs on steel and aluminum of 25% into the US is bearish macro-news. Still industrial metals are ticking a little higher with aluminum gaining 0.6%. The macro consequence of new Trump-tariffs is naturally bearish, but oil is still higher this morning taking little notice of that. What stands out in energy this morning is TTF nat gas prices jumping 5-6% with the front-month contract topping USD 100/boe. Even 10ppm diesel is now cheaper than nat gas. Consumers of nat gas all over the world will now opt for any kind of oil product rather than nat gas if their nat gas price is set by in LNG market. I.e. Europe and Asia will all lean towards consuming more oil and more coal if they in any way can do so.
New Trump-sanctions towards Iran will bite before possible solution. The pattern of Donald Trump is to impose maximum pressure of any kind until something breaks or the opponent cave in and then force through the deal he wants. On 4 Feb last week his administration signed new sanctions towards Iran described as maximum pressure. This will tighten the sour crude oil market further and thus help to tighten up the overall oil market as well. A symptom of this is that High Sulphur Fuel Oil in Europe is trading only 3.4 dollar per barrel below Brent crude versus a more normal discount of around 10.
Not much downside in oil with nat gas above USD 100/boe while sour crude market is tight. Bloomberg BI concluded last week that a ”fair price” for Brent crude currently is USD 75/b. Sanctions on Iran and Russia are making the heavy part of the barrel alone almost as expensive as Brent crude. The TTF nat gas price on the other side of the hydrocarbon spectrum is trading above USD 100/boe. Brent crude is thus getting support both from ”above” and ”below” at the moment. Consumers all over the world will flock to oil products now that they are all cheaper than nat gas priced off the LNG market.
The TTF 1mth contract spikes above USD 100/boe becoming more expensive than all oil products including 10ppm ICE Gasoil. Consumers will opt for oil and oil products rather than nat gas all over the world.

Net long speculative positions in Brent + WTI fall by 54.2 mb over week to last Tuesday as erratic US politics clouds the outlook.

Analys
Crude oil comment: Balancing act

Brent crude prices have experienced a decline this week, falling by approximately USD 1.80 per barrel from Monday’s opening, settling at USD 74.80 this morning. This marks one of the lowest price levels of 2025 to date, with an intraday dip reaching USD 74.15 per barrel on February 4th.

As highlighted in our previous report, crude oil prices are currently caught in a delicate balance between rising concerns over global demand growth and the potential for supply disruptions. On one side, fears surrounding an escalating trade war, with its negative impact on global growth, are putting downward pressure on the market. The persistent uncertainty surrounding tariffs and trade tensions – particularly between major economies – has raised expectations of a slowdown in business investment and consumer spending, which could dampen oil demand. Consequently, bearish sentiment is gaining traction.
On the other hand, the threat of supply disruptions, particularly from Iran, introduces an element of volatility that could quickly reverse market sentiment. This week, President Trump’s new actions aimed at intensifying pressure on Iran have raised expectations of a significant drop in the country’s oil exports. While such a move was anticipated, it still brings a fresh layer of uncertainty, further complicating the market’s outlook.
In essence, the market is now navigating between concerns about weakening global oil demand due to trade tensions and the possibility of sudden disruptions to Iranian oil supplies.
US Data (see attached data package):
U.S. oil production growth significantly slowed in the first eleven months of 2024, with crude and condensate output averaging 13.2 million barrels per day (b/d) – a modest increase from 12.9 million b/d in the same period in 2023 (+0.3 million b/d). However, this marks a sharp deceleration compared to previous years, where growth in 2023 and 2022 stood at 0.9 million b/d and 0.7 million b/d, respectively.
As global oil prices returned to pre-Ukraine war levels, U.S. producers shifted their focus from expanding output to managing costs. Inflation-adjusted front-month U.S. crude futures averaged USD 76 per barrel in 2024, down from USD 80 in 2023, reducing the incentive for further production increases. In line with this, the number of active oil rigs has also decreased, falling to 491 per week in 2024, down from 549 in 2023.
With OPEC+ partners, including Saudi Arabia, postponing planned production increases, U.S. commercial crude inventories dropped below the ten-year seasonal average by mid-2024. By January 2025, the inventory deficit had widened to 24 million barrels, or -5% below the average.
We anticipate that a further inventory depletion, which, coupled with expected sanctions on rival producers in Russia, Iran, and Venezuela, has driven a modest rise in futures prices so far in 2025.
The latest data from the EIA for the week ending January 31, 2025, presents a mixed picture. U.S. crude oil refinery inputs averaged 15.3 million b/d, a slight increase of 159 thousand b/d from the previous week.
Refinery runs also increased, with utilization partially recovering from the significant decline the prior week, rising back to 84.5% following the winter storm disruption. However, gasoline and distillate production both decreased, with gasoline output averaging 9.2 million b/d and distillates 4.6 million b/d. On the import side, crude oil imports rose by 467 thousand b/d to 6.9 million b/d, while gasoline and distillate imports remained modest.
Of greater significance, commercial crude oil inventories increased more than expected by 8.7 million barrels (API = 5 mb), bringing total crude stockpiles to 423.8 million barrels. Despite this, inventories remain 5% below the five-year average for this time of year. In contrast, distillate (diesel) inventories fell sharply by 5.5 million barrels (API = -7 mb), now standing 12% below the five-year average. Gasoline inventories saw a modest increase of 2.2 million barrels (API = 5.4 mb), slightly above the five-year average. Overall, total commercial petroleum inventories decreased by 2.7 million barrels during the week.
Given this backdrop, we continue to see Brent crude prices balancing between concerns over weaker global oil demand due to trade tensions and the potential for sudden disruptions in Iranian oil supplies. Our forecast for Brent crude at USD 75 per barrel for 2025 remains intact, reflecting this ongoing volatility.


-
Nyheter7 dagar sedan
Belgien gör en u-sväng, går från att lägga ner kärnkraft till att bygga ny
-
Analys3 veckor sedan
Donald needs a higher price to drive US oil production significantly higher
-
Nyheter4 veckor sedan
Ny upptäckt av sällsynta jordartsmetaller i Småland
-
Nyheter4 veckor sedan
Tre bra aktier inom koppar med fokus på stabila lågkostnadsprojekt
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: A little sideways with new tests towards the 80-line likely
-
Analys3 veckor sedan
Brent testing the 200dma at USD 78.6/b with API indicating rising US oil inventories
-
Nyheter2 veckor sedan
Fondförvaltare köper aktier i kanadensiska guldproducenter när valutan faller
-
Nyheter3 veckor sedan
Epiroc-aktien är ett bra sätt att få exponering mot gruv- och råvarusektorn