Följ oss

Analys

SEB – Råvarukommentarer, 14 januari 2013

Publicerat

den

Sammanfattning av rekommendationer

Rekommendationer för råvaror den 14 januari 2013

Inledning

Råvaruindex var oförändrat i veckan som gick. Till vinnarna hörde platina, el, majs och kaffe. De som föll mest var utsläppsrätter för CO2 och kol (som båda används för att producera el) och zink. På grund av diskrepansen mellan elpris och kostnaden för att producera el, går vi över till neutral rekommendation på el. I fredags kväll publicerade det amerikanska jordbruksdepartementet (USDA) också sina månatliga estimat på jordbruksprodukter, samt höstsådd av vete och lager per 1 december. Efter att ha analyserat den statistiken ändrar vi också säljrekommendationerna för majs och vete till neutral rekommendation. Socker och i synnerhet kaffe ser ut att bilda en botten efter en lång tid av fallande pristrend. För kaffe går vi över till en köprekommendation av KAFFE S, men avvaktar med socker i neutralt läge.

Råolja – Brent

Priset på råolja föll kraftigt i fredags, vilket vi ser som en några dagar försenad nedgång. På den positiva sidan meddelade Saudiarabien att de sänker sin produktion med 4.9% till 9.025 miljoner fat om dagen från december för att undvika ”överproduktion” under det första halvåret i år. Det visar en påtaglig vilja att hålla priset stabilt på den här nivån.

Pris på brentolja fr januari 2012 - 2013

Oljemarknaden ter sig väldigt tråkig, eftersom det är näst intill inga kursrörelser. Däremot ger den en ganska attraktiv avkastning för den som bara vill äga OLJA S. I diagrammet nedan ser vi prisskillnaden mellan det 12 månader långa terminskontraktet och det kortaste (”spotkontraktet”). Den visar att den som på årsbasis äger oljeterminer tjänar 6% utöver spotprisförändringen. Det är en ganska god avkastning, även om spotpriset inte rör sig.

Den senaste veckan har skillnaden mellan 12-månaders terminskontrakt och spotkontraktet fallit. Det innebär att marknaden tycker att det blivit mindre brist på spotmarknaden, vilket rimmar illa med att Saudiarabien har strypt sin produktion.

CO1 Comdty - Generic 1st CO future

Nedan ser vi den veckovisa lagerstatistiken från USA. Den visade på en ökning av råoljelagren i linje med förväntningarna, men en ökning av bensin och destillatlagren som var större än väntat.

Lagerstatistik över olja i USA

Sammanfattningsvis, råolja har blivit en lite tråkig marknad, men den erbjuder en stabil extraintjäning, utöver räntan (som i och för sig just nu är noll i dollar), som är attraktiv, samtidigt som man äger en råvara som har en chans att stiga om värre oro uppstår i t ex Mellanöstern. Detta brukar vara negativt för aktiemarknaden, så olja har alltid varit en bra råvara att vara investerad i. Vi rekommenderar alltså köp av OLJA S.

Elektricitet

Elpriset, som ”gappade” upp över motståndslinjen (nu stödlinjen) på 36.75 euro per MWh, har stabiliserats kring 38 euro. Det vanliga är att ”gap” fylls. Det skulle innebära att vi får se en rekyl ner mot stödlinjen. Fundamenta talar också för lägre pris. Vi rekommenderar alltså att man kortsiktigt tar hem vinster på långa positioner.

Teknisk analys på elpriset den 13 januari 2013

Nedan ser vi terminspriset för andra kvartalet och marginalkostnaden för att producera elektricitet med kol, i euro per MWh. På lång sikt är det marginalkostnaden för kolkraft som styr elpriset i Sverige. Vatten- och kärnkraft räcker inte till och då är det kol som styr vid den konsumtion vi ligger på idag (och konsumtionen har varit ungefär på konstant nivå de senaste åren).

Terminspriset för andra kvartalet och marginalkostnaden för att producera elektricitet med kol

Det är naturligtvis orimligt att priset ska stiga samtidigt som kostnaden faller. Anledningen till avvikelsen kan möjligtvis finns i förändringar i den hydrologiska balansen.

Markedskraft publicerar statistik på den hydrologiska balansen för Norge och Sverige. Den anges i TWh kraft som finns lagrat i vatten som kan passera ett vattenkraftverk. I diagrammet nedan visas hur mycket mer / mindre som finns i förhållande till vad som är normalt. Och med normalt avses genomsnittet för respektive dag på året mellan 1962 och 2006. Vi ser i diagrammet att den hydrologiska balansen gått från ett överskott på ca 10 TWh till ett litet underskott. Detta har skett på bara lite drygt en månad.

Hydrologiska balansen

December och januari är de månader när vattenkraftverken producerar mest elektricitet, men vi kan se skillnaden på utvecklingen i år jämfört med årsskiftet mellan år 2011 och 2012, när den hydrologiska balansen ökade.

Sammantaget tror vi ändå att elpriset rusat iväg lite för fort på tekniska faktorer och att fundamenta kommer att dra ner priset igen, åtminstone på kort sikt. Vi rekommenderar därför att man går ur långa positioner.

Naturgas

Naturgasterminen på NYMEX (mars 2013) steg med 2.6% i fredags upp från stödnivåerna vi skrev om i förra veckobrevet. Tekniskt ser marknaden ut att vilja rekylera uppåt efter att ha varit i fallande trend sedan oktober-november. Prisuppgången var en reaktion på att USA:s Energy Information Administration (EIA) rapporterade den största lagerminskningen på veckobasis sedan februari för två år sedan. Lagren minskade med 201 miljarder kubikfot, betydligt mer än väntade 191 miljarder kubikfot.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Men ovanligt varmt väder är på väg in över USA och prognosen är att det ska hänga sig kvar i veckan. Temperaturen spelar stor roll, eftersom 50% av amerikanska hem använder gas för uppvärmning. I fredags publicerade Bloomberg en sammanställning av 14 tillfrågade gasmarknadsanalytiker. Den visade att 10 av dem (71%) förutspådde lägre priser på naturgas i veckan som kommer, pga det varmare vädret. Å andra sidan var visserligen temperaturen ovanligt hög (den högsta de senaste fem åren) i Chicago i fredags, men hade i går (söndags) fallit abrupt ner till för årstiden normala nivåer igen.

Nedan ser vi ett kursdiagram på mars-kontraktet på NYMEX-börsen. Det är detta kontrakt som just nu är underliggande i BULL NATGAS X4 S och BEAR NATGAS X4 S. Vi ser att det finns starka stöd precis under dagens kursnivå. Det ger i sig ingen anledning att rekommendera köp, men man bör i vart fall inte vara köpt BEAR NATGAS X4 S, så länge stödnivåerna håller

Diagram över naturgaspris 1 år

Guld och Silver

Guldpriset har fortsatt att handlas i fallande trend. Det tekniska stödet på strax över 1625 höll när det testades tidigare i år. Det talas i USA om behov av ännu mer monetär stimulans (ökning av penningmängden). Det tynger dollarn och stärker därmed guldpriset (som noteras i dollar).

Teknisk analys för priset på guld (spot)

Nedan ser vi kursdiagrammet för silver i dollar per troy ounce. Situationen är snarlik den för guld. Vi tror att de senaste veckornas rekyl uppåt är just det, en rekyl. Trenden nedåt pekar mot 28 dollar per troy uns.

Kursdiagram över priset på silver

Platina

Platina, vår favorit bland de tre ädelmetallerna, har gått upp rejält i veckan som gick. Marknaden testar nu en kortsiktig motståndsnivå på 1646.70. Bryts den, är det fritt upp till 1730 dollar.

Platinapris, marknaden testar kortsiktig motståndsnivå

Nedan ser vi priset på platina i termer av guld, eller ”växelkursen” mellan XPT och XAU, valutakoderna för de två ädelmetallerna. Vi ser att platina har passerat en viss motståndsnivå i relationen. Platina har nu mindre än 2% kvar till att handlas på par till guld. Platina har historiskt varit dyrare än guld. Det har varit det ”normala” och situationen kan vara på väg att ”normaliseras” igen.

"Växelkursen" mellan guld och platina

Vi tror alltså på att priset på platina ska gå upp och på att platina ska ge bättre avkastning än guld och silver. Vi rekommenderar köp av PLATINA S eller BULL PLATIN X2/X4 S för den som vill ha högre utväxling.

Basmetaller

Efter årets starka inledning med uppgångar på 3-4 % under den första handelsdagen har optimismen avtagit. Priserna har successivt fallit tillbaka, men är ändå upp på året efter 1,5 veckas handel mellan 1 och 3 %. Undantaget är zink som föll tillbaka relativt kraftigt under den senare delen av den gångna veckan. Zink är nu ned 3 % under årets inledning. Till detta finns en möjlig förklaring (som delas av andra aktörer): omviktning av två av de största råvaruindexen under perioden 8-15 januari. Uppgifterna varierar något men klart står att de behövt sälja mycket aluminium och zink, det ryktas om 13,000 LME-poster vardera under perioden. Inte så mycket likviditetsmässing för aluminium, men desto svårare för zink att ta emot.

Kinesisk statistik kommer in fortsatt starkt. I veckan var det handelsbalansen som inger förtroende med ökad export och import. Det senare avspeglas i fortsatt bra efterfrågan på metaller, framför allt koppar och järnmalm. Samtidigt ökade inflationen lite mer än väntat (2,5 %) vilket påverkade marknaden lite negativt under fredagen. Oro för amerikanska budgetförhandlingar kommer prägla marknaden de närmsta veckorna, men viktigast är ändå signalerna från Kina. Det blir nog lite avvaktande inför det kinesiska nyåret (med början 10 feb) och utvecklingen i början av Ormens år. Vi kvarstår med vår bedömning om fortsatta stimulanser vilket ger stöd till markanden och reducerar risken på nedsidan. Positiva överraskningar från övriga världen kommer kunna ge styrka till de basmetaller som enligt vår mening har störst potential på uppsidan ur ett fundamentalt perspektiv (nickel och zink).

Koppar

Kinas handelssiffror uppfattades som positiva, framför allt då exporten ökade (bra efterfrågan i omvärlden). Kopparimporten var dock något av en besvikelse. Den föll från 365 tton i november till 341 tton i december. Toppmånaderna brukar ligga kring 450 tton. Det är fortsatt höga siffror och trenden är ökande, kanske inte i den takt som kan förväntas den här tiden på året.

Den tekniska bilden är relativt neutral för tillfället. Om LME-noteringen (3 månaders) kommer ned mot $7800 är det ett köp. Alternativet är att avvakta ett brott på uppsidan, vilket skulle vara definitivt över $8400.

Teknisk analys på kopparpris

Aluminium

En positiv kvartalsrapport från en väldens största aluminiumproducenter, amerikanska Alcoa, påverkade alla finansiella marknaden under veckans inledning. Resultatet kom in som väntat, men det var framför allt framtidsutsikterna som blev tongivande. Bolaget tror på en stark efterfrågan som väntas växa klart över trend på 7 %, och föga förvånade, främst drivet från Kina. Vi har nämnt tidigare att aluminium tar marknadsandelar från andra material och har därmed väldigt ljusa utsikter.

”Problemet” är utbudet som är överhängande. Alcoa tror på ett fortsatt överskott som tar tid att beta av. Den starka efterfrågan begränsar nedsidan, samtidigt som utbudet har motsvarande effekt på uppsidan. Terminsmarknaden har lugnat ned sig efter turbulensen i december då skillnaden mellan spotpriser och terminspriser var negativ (backwardation).

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Tekniskt sett ligger priset och balanserar på trendlinjen, men tenderar att vilja bryta uppåt. Vi är fortsatt lite avvaktande men utesluter inte nya test upp mot motståndsnivån $2200.

Aluminiumpriset balanserar på trendlinjen

Zink

Som vi nämnde i ingressen led zinken av veckans omviktning av råvaruindexen. Stora volymer skulle säljas (enligt rykten ca 13 000 LME-kontrakt, vilket är ganska mycket för zink). Detta är av tillfällig karaktär och således bör trycket av den orsaken minska i veckan.

Som vi skrivit tidigare är de största användningsområdena för zink bygg- och transportindustrin. Två områden som nu gynnas av en mer positivt syn på tillväxten i Kina och USA. Zink ligger väl placerad i det scenariot. De kommande årens begränsningar av utbudet talar också för en starkare zinkmarknad. Hotet är, som vi också nämnt tidigare, kortsiktigt överskott p.g.a. ökad gruvproduktion i Kina. Enligt bedömare avtar tillväxten nu av det kinesiska utbudet. Zinkpriset är fortfarande lågt ur ett produktionskostnadsperspektiv och lönsamheten är svag i smältverksledet. Överskottet har också byggt stora lager som måste betas av. Ett troligt scenario är samma utveckling som för aluminium, d.v.s. att lagret knyts upp i finansieringsupplägg (se tidigare beskrivningar kring aluminiummarknaden) som kommer att undanhålla material från konsumenter, vilket framför allt gynnar de fysiska premierna, men också sannolikt zinkpriset. Omsvängningen av stämningsläget gör att vi nu bedömer att marknaden kommer diskontera starkare fundamental balans, vilket ofta innebär att investerare köper i ”förtid”.

Veckan före jul rekommenderade vi att ta vinst kring motståndet vid 2150. Priset bröt ur kanalen och tillfälligtvis upp till ca2190 under årets första handelsdag. Vinsthemtagningarna har varit kraftiga och i kombination med omviktningen av råvaruindex (se ovan) blev pressen stor. Ur ett tekniskt perspektiv bör man stå vid sidlinjen för tillfället. Vi tror emellertid på en större potential på 2-3 månaders sikt på nivåer upp mot $2400.

Zinkpriset - Diagram 1 år

Vi rekommenderar köp av ZINK S eller BULL ZINK X2 / X4 S för den som vill ta mer risk. Man bör gå ur positionen om priset faller genom 1930 dollar per ton, som är stödet i den konsolideringsfas som varit rådande sedan prisfallet slutade i slutet av maj. Kortsiktigt bör man ta hem vinst vid motståndsnivån $2150. På lite längre sikt är potentialen större. Nästa motståndsnivå kommer in vid $2200, men målet är $2400 på 2- 3 månaders sikt.

Nickel

Rapporter från den rostfria stålindustrin tyder på en försenad lagerbyggnadscykel. Industrifolk säger fortfarande att det släpar efter något, men det finns ett uppdämt köpbehov ute i industrin. Det är nog till stor del det vi ser nu, även om den inte är så kraftig. Priset ligger väldigt ”fast” i intervallet mellan $17000 och $18000. Positiva signaler från Kina och produktionen av rostfritt stål kan i kombination med det uppdämda köpbehovet i industrin snabbt leda till en starkare marknad.

Två saker håller tillbaka: överkapaciteten i Europa inom den rostfria stålindustrin i kombination med förväntningar om ökat utbud. Det senare är dock som vanligt en joker i leken. En stor del av ökningarna kommer från ny teknik som tidigare år överraskat negativt. Nickelmarknaden är känslig. Positiva signaler från Kina och ett tightare utbud än väntat kan ge en kraftig uppgång. Men det är som sagt lite osäkert.

En tänkbar strategi är att handla metallen i intervallet $17000-$18000. Potentialen är dock stor på uppsidan och om faktorerna ovan slår in kan priset lätt ta sig upp till $22000 senare under året.

Nickelpriset i intervall

Vi rekommenderar köp av NICKEL S eller BULL NICKEL X2 / X4 S för den som vill ta mer risk. Man bör gå ur positionen om priset faller genom 15,800 dollar per ton, som är stödet i den konsolideringsfas som varit rådande sedan prisfallet slutade i slutet av oktober. Kortsiktigt bör man ta hem vinst vid moståndsnivån $18000. På lite längre sikt är potentialen större. Nästa motståndsnivå kommer in strax under $19000.

Kaffe

Kaffepriset (mars 2013) tycks ha etablerat en botten, åtminstone för den här nedgångscykeln. Priset bröt 55-dagars glidande medelvärde i fredags, under gott momentum. En ovanligt stor skörd i Brasilien har fått priset på kaffe att falla med 35% det senaste året. Kaffe är en ”vartannat-års-gröda”. Enligt Conab kan årets skörd överträffa förra årens rekord. Enligt Conab kommer skörden att uppgå till 50.83 miljoner säckar. År 2012 skördades 43.5 miljoner säckar och året innan 48 miljoner. En säck väger 60 kg. Skörden sker i april. Av skörden väntas 37.5 miljoner säckar vara av arabica-sorten och 12.7 miljoner säckar vara av robusta-sorten.

I en sammanställning i den senaste månadsrapporten från International Coffee Organisation kan vi se att global skörd i är väntas bli 144 miljoner säckar, vilket är en ökning med 7% från förra årets 134 miljoner. Året innan producerades 133 miljoner säckar.

Från Vietnam rapporterades däremot i fredags att skörden kan bli 40% lägre än förra året. Vietnam har blivit världens största robusta-producent. Brasilien är störst på arabica och totalt sett störst. Kvaliteten har också förbättrats och gott om Colombias.

ICO avslutar sin månadsrapport, publicerad i förra veckan, med att säga

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

“costs of production continue to increase, reducing good agricultural practices in a number of exporting countries. Vietnam is unlikely to repeat its record crop of 2011/12 this year and Colombia is also yet to recover to its previous production levels. Consumption remains reasonably resilient to macroeconomic concerns, and there is strong potential for growth in exporting countries and emerging markets. With certified stocks and inventories at relatively low historical levels, there seems to be limited potential for further downwards price corrections.”

Det tror vi också och tycker att man ska vara köpt KAFFE S. Eventuellt kan man ta hem vinster vi motståndet på 157.35, men skulle den nivån brytas, finns ännu bättre motiv att köpa ännu mer KAFFE S där.

Terminspriset på kaffe

Socker

Sockerpriset (mars 2013) vände upp förra veckan efter att rekylen nedåt blev förvånande liten när priset vände på 18.52 som lägst. Det ser ut som om marknaden håller på att konsolidera sig, liksom för kaffemarknaden ovan. I två månader har priserna inte varit i fallande trend längre, utan rört sig sidledes. Det är vanligt att detta föregår en trendvändning. Vi förbereder oss därför på att gå över från neutral rekommendation till köprekommendation. Den som vill gå lång socker köper certifikatet SOCKER S.

Priset på socker på termin

För analyser på övriga jordbruksprodukter se dagens veckobrev, SEB Jordruksprodukter.

[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Disclaimer

The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).

Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.

About SEB

SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Analys

Oil market assigns limited risks to Iranian induced supply disruptions

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Falling back this morning. Brent crude traded from an intraday low of $59.75/b last Monday to an intraday high of $63.92/b on Friday and a close that day of $63.34/b. Driven higher by the rising riots in Iran. Brent is trading slightly lower this morning at $63.0/b.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Iranian riots and risk of supply disruption in the Middle East takes center stage. The Iranian public is rioting in response to rapidly falling living conditions. The current oppressive regime has been ruling the country for 46 years. The Iranian economy has rapidly deteriorated the latest years along with the mismanagement of the economy, a water crisis, encompassing corruption with the Iranian Revolutionary Guard Corps at the center and with US sanctions on top. The public has had enough and is now rioting. SEB’s EM Strategist Erik Meyersson wrote the following on the Iranian situation yesterday: ”Iran is on the brink – but of what?” with one statement being ”…the regime seems to lack a comprehensive set of solutions to solve the socioeconomic problems”. That is of course bad news for the regime. What can it do? Erik’s takeaway is that it is an open question what this will lead to while also drawing up different possible scenarios.

Personally I fear that this may end very badly for the rioters. That the regime will use absolute force to quash the riots. Kill many, many more and arrest and torture anyone who still dare to protest. I do not have high hopes for a transition to another regime. I bet that Iranian’s telephone lines to its diverse group of autocratic friends currently are running red-hot with ”friendly” recommendations of how to quash the riots. This could easily become the ”Tiananmen Square” moment (1989) for the current Iranian regime.

The risks to the oil market are:

1) The current regime applies absolute force. The riots die out and oil production and exports continue as before. Continued US and EU sanctions with Iranian oil mostly going to China. No major loss of supply to the global market in total. Limited impact on oil prices. Current risk premium fades. Economically the Iranian regime continues to limp forward at a deteriorating path.

2) The regime applies absolute force as in 1), but the US intervenes kinetically. Escalation ensues in the Middle East to the point that oil exports out of the Strait of Hormuz are curbed. The price of oil shots above  $150/b.

3) Riots spreads to affect Iranian oil production/exports. The current regime does not apply sufficient absolute force. Riots spreads further to affect oil production and export facilities with the result that the oil market loses some 1.5 mb/d to 2.0 mb/d of exports from Iran. Thereafter a messy aftermath regime wise.

Looking at the oil market today the Brent crude oil price is falling back 0.6% to $63/b. As such the oil market is assigning very low risk for scenario 2) and probably a very high probability for scenario 1).

Venezuela: Heavy sour crude and product prices falls sharply on prospect of reduced US sanctions on Venezuelan oil exports. The oil market take  on Venezuela has quickly shifted from fear of losing what was left of its production and exports to instead expecting more heavy oil from Venezuela to be released into the market. Not at least easier access to Venezuelan heavy crude for USGC refineries. The US has started to partially lift sanctions on Venezuelan crude oil exports with the aim of releasing 30mn-50mn bl of Venezuelan crude from onshore and offshore stocks according to the US energy secretary Chris Wright. But a significant increase in oil production and exports is far away. It is estimated that it will take $10bn in capex spending every year for 10 years to drive its production up by 1.5 mb/d to a total of 2.5 mb/d. That is not moving the needle a lot for the US which has a total hydrocarbon liquids production today of 23.6 mb/d (2025 average). At the same time US oil majors are not all that eager to invest in Venezuela as they still hold tens of billions of dollars in claims against the nation from when it confiscated their assets in 2007. Prices for heavy crude in the USGC have however fallen sharply over the prospect of getting easier access to more heavy crude from Venezuela. The relative price of heavy sour crude products in Western Europe versus Brent crude have also fallen sharply into the new year.

Iran officially exported 1.75 mb/d of crude on average in 2025 falling sharply to 1.4 mb/d in December. But it also produces condensates. Probably in the magnitude of 0.5-0.6 mb/d. Total production of crude and condensates probably close to 3.9 mb/d.

Iran officially exported 1.75 mb/d of crude on average in 2025 falling sharply to 1.4 mb/d in December.
Source: Data by Bloomberg and US EIA

The price of heavy, sour fuel oil has fallen sharply versus Brent crude the latest days in response to the prospect of more heavy sour crude from Venezuela.

The price of heavy, sour fuel oil has fallen sharply versus Brent crude the latest days in response to the prospect of more heavy sour crude from Venezuela.
Source: SEB graph, Bloomberg data feed
Fortsätt läsa

Analys

The oil market in 2026 will not be about Venezuela but about OPEC+ cutting or not

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Lower this morning as Rodriguez opens for US cooperation. Brent crude is down 1.4% to USD 69.95/b this morning. The acting president in Venezuela, Delcy Rodriguez, has struck a much more conciliatory tone and offered to cooperate with the US. This reduces the risk for an extended embargo on Venezuelan oil exports with oil potentially flowing freely out of Venezuela in not too long if Rodriguez actually do cooperate as the US whishes.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Venezuela is not a big oil producer today. It produced 960 kb/d in November. At the same time it consumes some 400 kb/d with net to the world exports of only 560 kb/d. Supply risk to the global oil market is thus very limited as it stands today.

Venezuela produced closer to 2.4 mb/d in 2015. But years of corruption plus US sanctions has eroded production capacity. Its oil infrastructure is worn down. Engineers who could get jobs in other countries have left. 

What makes everyone lift their eyebrows over Venezuela with respect to oil is that it has the world’s largest oil reserves. The idea is that US capital coupled with Venezuelan oil reserves could lead to a major upturn in oil production. But it will require billions and billions of dollar and also time to drive production higher.

China has poured billions into infrastructure in Venezuela with most of it lost due to corruption. While Rodriguez now has opened for cooperation with the US, the corrupt regime under Maduro is probably still fully intact. It may not be all that safe for US oil majors to pour billions in capex into Venezuela.

Venezuela has the potential to produce significantly more oil. But lots of money and time to materialize it. Yes, it has the world’s largest oil reserves, but the world is full of oil reserves. The key question is thus more about where do you want to place your capex? What reserves will yield the greatest returns and the lowest risks versus corruption and geopolitics? Impressions from latest headlines is that US money is already knocking on the door in Venezuela, but it is too early to say whether such a dollar-flow will really materialize in the end or not.

The global oil market in 2026 will not be about Venezuela. It will be about OPEC+ balancing act between oil price and market share. Making cuts or not. The IEA projected in December that the world will only need 25.6 mb/d from OPEC in 2026 versus a production in November of 29.1 mb/d. If the IEA is correct then the OPEC will need to cut production by 3.5 mb/d to keep the oil market balanced.

Brent crude is at USD 69.95/b and OPEC+ confirmed this weekend that it will keep production unchanged in Q1-26. The consequence is that the oil price is heading lower by the week. We expect OPEC+ to shift from ”hold” to ”cut” as Brent crude moves to the low 50ies.

Venezuela crude oil production in mb/d

Venezuela crude oil production in mb/d
Source: Bloomberg

Production by OPEC versus what IEA projects is needed by the group in 2026.

Production by OPEC versus what IEA projects is needed by the group in 2026.
Source: IEA and Bloomberg

Global observable oil inventory level according to the IEA in December.

Global observable oil inventory level according to the IEA in December.
Source: IEA
Fortsätt läsa

Analys

Brent calendar 2026 on sale for $40.0/b (in 2008-dollar)

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

A great bearish week last week for the world’s oil consumers. Brent fell 4.1% and closed the week at $61.12/b and not too far from the low of the week at $60.77/b. Continued Russia/Ukraine peace negotiations helped to keep a bearish tone in the market. Renewed bearish outlook for 2026 by the IEA which basically stated that if OPEC want a balanced market in2026 they’ll need to cut production by 3.5 mb/d from current level. On 10 December the U.S. Treasury’s Office of Foreign Assets Control issued an extension to 17. January of the deadline for compliance to the sanctions connected to Rosneft and Lukoil. The US essentially do not want any disruption to the flow of oil out of Russia. Further extensions again and again is likely with no real disruption to the flow of oil to markets. Except some friction.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

The Brent 2026 is trading at $60.7/b at the moment. A great price for the consumers of the world. But not a lot of buying interest it seems. Though we do know that most of our consuming clients just love this price level. Thus on a general basis they’ll buy at this price any day. But outlooks for 2026 oil are of course very bearish (Ref IEA last week) and the general economic and political outlook for 2026 is a real headscratcher for most. So many consumers naturally sit back carefully waiting.

Brent 2026 at $60.7/b is only $40.0/b in 2008 dollar! But to get a sense of how cheap $60.7/b for Brent 2026 really is it is good to take a look at it in 2008-dollar for which the price is no more than $40/b! Of course the price is what it is and 2008 is a long time ago. But still we can’t help being amazed over how cheap it is. Due to incredible, continuous oil productivity since then of course as we wrote about in a recent note. To the joy for consumers and to the despair for OPEC.

Cheap oil and gas is a great vitamin injection for the world economy in 2026. But another aspect of cheap oil in 2026 is of course how incredibly positive it is for the global economy. This is juice and vitamins in bundles! Add in natural gas in the global LNG market which for 2026 is trading at only $53/boe! Down from around $72/boe on average in 2025 (and more than $200/boe in 2022). It will be the lowest cost level for natural gas for global LNG importers since 2021! Add in lower US interest rates and a yet softer USD as Trump gets control of the new Fed chair. This is all juice and steroids for the global economy. If the world also can start to reap productivity rewards from the utilization of AI then that is another positive. So solid economic growth and with it solid demand growth for oil and gas most likely.

Huge surplus in 2026? China will horde and OPEC+ will adjust. And what about the 3.5 mb/d which OPEC will have to cut to balance the market in 2026 according to the IEA? Well, China will likely continue to buy a lot of oil for strategic stock building as huge oil imports is one of its weakest geopolitical points. Building strategic reserves is also a good alternative to FX reserves now that US treasuries are not so much in favor by China and EM central banks. China has to buy something for its $1trn trade surplus and oil for strategic reserves is a natural and easy choice. And, OPEC(+) will cut a bit as well.

OPEC+ has already taken a half-turn as it has shifted from monthly increases to ”no change” in Q1-26. The next message will likely be ”cut”. One should possibly by oil forward before such a message hits the headlines. But of course, if OPEC+ sits back and closes its eyes and do no changes to its production, then the oil price will likely totally crash. We do however think that the group’s eyes are wide open.

OPEC production in mb/d versus IEA’s call-on-OPEC for 2026. To get a balanced market in 2026 the group needs to cut 3.5 mb/d from current level. But the group needs money too and not just market share.

OPEC production in mb/d versus IEA's call-on-OPEC for 2026
Source: SEB graph and highlights. Data from Bloomberg and IEA
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära