Följ oss

Analys

SEB – Jordbruksprodukter, vecka 22 2012

Publicerat

den

SEB Veckobrev Jordbruksprodukter - AnalysTurbulensen i Europa rasar vidare och i fredags kväll meddelade den spanska staten att de kommer att hjälpa krisdrabbade Bankia men ECB säger nej till den okonventionella metoden som spanska staten vill använda sig av. Moody’s fortsätter sin nedgradering av europeiska banker och efter att Handelsbankens och Nordeas betyg sänktes i förra veckan kom resultatet för Danmark i natt där 9 banker dras med och för Danmarks största bank, Danske Bank, sjönk betyget med två steg. Greklands premiärminister Papademos varnar för att om folket inte röstar fram en stabil regering den 17 juni så står landet inför en akut likviditetskris och från Kina kommer nyheter om att stimulanserna för att mildra avmattningen kommer att bli mindre än tidigare paket under krisen.

Jordbruksprognoser den 31 maj 2012Spänningen mellan den stora oljeproducenten Iran och väst är fortfarande hög efter resultatlösa diskussioner i förra veckan om Irans kärnvapenprogram. Nya samtal är planerade till mitten a v juni och datumet för EU:s sanktioner mot Iran närmar sig nu med stormsteg.

Marknaden för jordbruksprodukter styrs nu i mångt och mycket av väderleksrapporter och framförallt fokus på nederbörd. Efterlängtade regn i Ryssland, Svartahavsregionen, Australien och USA har dämpat oron något och därmed gjort att priserna, framförallt på vete, har fallit.

Odlingsväder

Southern Oscillation Index, ett mått på intensiteten i graden av La Niña eller El Niño, har fortsatt falla och ligger nu på –3.3. Ett värde mellan +8 och -8 indikerar neutrala ENSO-förhållanden.

20 day moving SOI - OdlingsväderKälla: Commonwealth

Australiens spannmålsproducerande områden i öster har fått välbehövligt regn under helgen och därmed höjt förhoppningarna om en högre avkastning för 2012/13 års vete produktion.

Regn - Karta över Australien

Delar av Ryssland, Ukraina och norra Kazakstan, kommer att få svalare temperaturer och regn kommande dagar vilket gynnar grödorna.

Temperaturer - Karta över Ryssland, Ukraina och norra Kazakstan

Sverige

Enligt Jordbruksverket uppgår den totala spannmålsarealen preliminärt till 1 007 100 hektar år 2012, vilket är en ökning med 14 300 hektar (+1%) jämfört med 2011. Siffrorna för årets odlingssäsong visar att vetearealen minskar preliminärt med 45 800 (-11%) till 371 000 hektar, medan kornarealen ökar preliminärt med 47 300 hektar (+14%) till 375 000 hektar jämfört med 2011. Havrearealen ökar preliminärt med 18 700 hektar (+10%) till jämfört med år 2011.

Arealen för raps och rybs är tillbaka på 2010 års nivå, och beräknas preliminärt till 109 800 hektar år 2012, vilket är en ökning med 14 900 hektar (+16%) jämfört med 2011.

Vete

IGC (International Grains Council) skriver i sin senaste rapport att utsikterna för vete kommande säsong 2012/13 var fortsatt goda under maj, men ogynnsamma väderförhållanden i EU, Ryssland och Marocko sänker förväntningarna på kommande skördar och bidrar till att den globala produktionen justeras ned med 5 mt tilll 671 mt, en kraftig nedjustering från förra årets 676 mt.

En ökad användning av foder leder till en något högre förväntad global konsumtion på 681 mt, vilket dock fortfarande är 7 mt lägre än under 2011/12 eftersom majs förväntas ersätta vete till viss del som foder ingrediens. Detta kommer dock inte att uppväga nedgången i produktionen och globala utgående lager justeras därför ned med 15 mt till ett fyra-års lägsta på 191 mt. Exporten förväntas också bli lägre under 2012/13 jämfört med 2011/12 på grund av mindre skördar i Svartahavsregionen och minskat överskott i EU och Argentina för export.

World Estimates Wheat 2012 / 2013

IGC justerar ned sin prognos för Rysslands vete produktion med 3 mt till 55 mt, jämfört med 58 mt i sin senaste prognos, vilket är strax under föregående säsongs 56.2 mt. Utsikterna för grödor i Svartahavsområdet har justerats ned till följd av vårens torka.

Prognosen för EU’s vete produktion justeras ned med nästan 2 mt till 133.1 mt, en minskning från förra årets 138.2 mt och från den tidigare prognosen på 135 mt, medan Marockos produktion justeras ned från 4.0 mt till 3.3 mt , vilket är långt under det föregående årets 5.8 mt.

Kinas veteareal beräknas uppgå till 24.3 miljoner hektar under 2012/13 och landets produktion av vete estimeras till 116.0 mt jämfört med 117.9 mt under 2011/12. Kinas vete import 2012/13 estimeras till 1.8 mt, upp 20% från föregående prognos.

I Australien har flera veckor med torrt väder fått en del lantbrukare att börja oro sig, men Queensland och New South Wales – som tillsammans står för huvuddelen av landets veteproduktion – fick 25-50 mm regn i förra veckan enligt Australian Bureau of Meteorology. Trots nederbörden räknar analytikerna fortfarande med en mindre skörd i år på 24-26 mt eftersom lantbrukare förväntas ge avkall på vete till förmån för canola och boskap.

Australia winter wheat map

Kanadas jordbruksminister höjde förväntningarna på landets sådd och produktion av vete 2012 till 26.6 mt jämfört med 2011 års estimat på 25.26 mt. Undersökningar gjorda bland kanadensiska lantbrukare visar på att sådden av de flesta grödor förväntas öka i år till följd av torrare väder.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Vi hör från våra vänner i Indien att skörden nu är avklarad och att många lantbrukare nu migrerar till andra platser, under några månader, för att söka arbete. Indiens statliga lager fullkomligt svämmar över av vete och ris efter den tredje rekordskörden på rad. Landets spannmålslager uppgick till 71.1 mt per den 1 maj och förväntas uppgå till 80-85 miljoner ton i början av nästa månad, vilket är väl över lagringskapaciteten på 63 mt. För att minska lagren och öka lagringsutrymmet innan den nya skörden planerar regeringen att öka volymen av subventionerat vete och ris till statliga välfärdsprogram och till grossister.

Ryssland kommer sannolikt att producera omkring 56 mt vete i år, ungefär lika mycket som förra året, och landets exportpotential av vete under säsongen 2012/13 beräknas uppgå till 22-23 mt enligt Russian Grain Union.

Matifvetet med novemberleverans steg i slutet av förra veckan på rapporterna om torka i framförallt Ryssland, men också i Ukraina och USA. Men nya prognoser denna vecka som har innehållit regn har fått priset att falla tillbaka. Igår onsdag sjönk priset under stödnivån på 210 men vände sedan uppåt och stängde på 210.75.

CAX comdty mill wheat euro nov12

Nedan ser vi Chicagovetet med leverans i december.

Chicagovetet med leverans i december

Crop condition för höstvetet i USA, som rapporterades i tisdags kväll (eftersom det var helgdag, Memorial Day, i USA i måndags), ligger nu på 54% good / excellent och det är 4% lägre än förra veckan.

Crop condition för höstvetet i USA - 2012

Maltkorn

Kanadas jordbruksminister estimerar landets korn produktion till 9.2 mt jämfört med 7.76 mt året innan. Novemberkontraktet på maltkorn har inte påverkats värst mycket av torkoron på vetemarknaden och prisnivån har hållit sig runt 228 eur.

Novemberkontraktet på maltkorn - 2012

Potatis

Potatispriset för leverans nästa år, föll tillbaka under fredagskvällen.

Potatispriset för leverans nästa år

Majs

IGC har reviderat upp den globala majs produktionen för 2012/13 med 13 mt till rekordhöga 913 mt, främst till följd av förbättrade utsikter i USA, Kina och Brasilien. Ingående lager justeras upp med 6 mt till 141 mt, långt över förra säsongens 129 mt. Utbudet förväntas vara stabilt (jämfört med 2011/12) och majs kan komma att ersätta en del av vete som foder ingrediens. Globala majs lager, förväntas däremot att öka till ett tre-års högsta i slutet av 2012/13 till följd av en rekordhög produktion.

USA’s produktion av majs beräknas uppgå till 355 mt, en ökning med 13% på årsbasis. Ukrainas produktion av majs beräknas till rekordhöga 24 mt, en ökning med 5.3% från 2011, och exporten till 14 mt – vilket är i linje med USDA prognos. Argentinas export av majs under 2011/12 estimeras till 12.5 mt, ned 20% från förra året. Kinas majsareal 2012/13 beräknas uppgå till 34.4 miljoner hektar, en ökning med 1 miljon från tidigare estimat, och landets produktion av majs estimeras till 189 mt, jämfört med det tidigare estimatet på 186 mt. Prognosen för Kinas import av majs ligger på 7 mt, vilket är en ökning med 1 mt från tidigare estimat och också 1 mt högre än USDA senaste prognos. Användningen av majs inom industrin estimeras till 53 mt och som foder till 129 mt.

Global prognos för majs (corn) 2012 / 2013

Ukrainas jordbruksminister säger att landet vill exportera 3 mt majs till Kina under säsongen 2012/13.

Uttalandet kom dagen efter att Argentina visat nya framsteg i sina försök att få åtkomst till Kina för sin export av majs, en kampanj som tidigare har stannat av pga av oro över genetiskt modifierade grödor.

Förbättrat utsäde har höjt Ukrainas potential för att odla majs och grödan har blivit alltmer populär bland ukrainska lantbrukare, delvis som ett alternativ till vårsådden av solrosor, men också pga av marknaderna för majs såsom biobränsle och djurfoder. Arealen för majs förväntas uppgå till 4.5 miljoner hektar jämfört med 3.5 miljoner hektar året innan.

Nedan är några av prognoserna för Ukrainas majs produktion 2012: Agritel: 24 mt USDA: 24 mt ProAgro: 22 mt UkrAgroConsult: 21.25 mt

Buenos Aires Cereals Exchange sänker sin prognos för landets majsproduktion 2011/12 till 19.3 mt mot tidigare estimat på 19.8 mt medan Cordonnier justerar ned sin prognos från 19.0 mt till 18.75 mt. Brasiliens produktion av majs 2011/12 justeras upp till 65.6 mt mot tidigare 64.0 mt av Cordonnier.

Priset på decembermajs har rört sig i intervallet 510-524 under denna vecka, medan frontkontraktet för majs noterade ett 17-månaders lägsta på 559½.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Priset på decembermajs har rört sig i intervallet 510-524

Sojabönor

IGC uppskattar att den globala produktionen av sojabönor kommer att minska med 30 mt under 2011/12, och reviderar återigen ner sin prognos för Sydamerikas produktion av sojabönor. Den senaste uppskattningen ligger på 114.4 mt för säsongen 2011/12. Nedjusteringen, 23 mt lägre sedan den första uppskattningen i september och 1.5 mt lägre än förra månadens uppskattning, kommer som en följd av svårt torka och sjukdomar. Sydamerika är världens största leverantör av sojabönor och sojamjöl från mars till augusti, då USA är klar med sin skörd, och en 16% minskning i Sydamerika skulle innebära ett stort tryck på amerikanska lager vad gäller efterfrågan.

Produktionen i Argentina estimeras till 41 mt under 2011/12, vilket är 1.9 mt lägre än föregående prognos, och estimatet för Brasiliens produktion lämna s oförändrad på 65.6 mt, vilket dock är en nedgång med 13% från rekordhöga 75.3 mt under 2010/11.

EU’s import av sojabönor förväntas sjunka med 11% till ett flerårigt lägsta om 11 mt. Importen av sojamjöl beräknas vara oförändrar på 22.4 mt och ligger fortfarande relativt högt, i linje med det femåriga genomsnittet, då en minskad import av sojabönor och ett begränsat utbud av alternativa oljeväxter ger stöd till efterfrågan.

Cordonnier uppskattar Argentinas produktion av sojabönor 2011/12 till 39.5 mt jämfört med föregående estimat på 40.0 mt och Oil World uppskattar produktionen tiill 39-40 mt jämfört med tidigare 40.5 mt.

Brasilianska bönder har sålt 86% av skörden redan. Samma tid förra året var det 65%. Man har även sålt 27% av 2013 års skörd.

Fortsatta nedjusteringar av den globala sojabönsproduktionen har gett stöd åt en uppgång i priset på sojabönor under veckan.

Stöd åt en uppgång i priset på sojabönor under veckan

Sådden går fort framåt i USA är nu avklarad till 89% jämfört med förra veckans 76%. I södra USA har man skördat klart höstvetet och kan så en andra skörd av sojabönor.

I södra USA har man skördat klart höstvetet

Raps

Oil World sänker återigen sin prognos för EU’s raps produktion 2012, denna gång med 0.1 mt, till följd av ogynnsamma väderförhållanden vid höstsådden och sedan en bitande kall vinter som har skadat grödorna. Produktionen beräknas falla till ett 6-årslägsta på 18.10 mt, jämfört med 19.12 mt under 2011, och medföra en ökad efterfrågan på import av raps och canola.

Produktionen i Frankrike beräknas sjunka till 5.15 mt från 5.37 mt under 2011 och Polens produktion förväntas uppgå till 1.60 mt jämfört med 1.87 mt.

Skörden i Tysklands beräknas öka till 4.45 mt jämfört med 3.78 mt förra året och Storbritanniens estimerade 2.72 mt ligger nära rekordet på 2.76 mt året innan.

Oil World varnar också för en lägre skörd i Ukraina, som är en stor raps leverantör till EU, och uppskattar att produktionen där kommer att falla till 0.95 mt från 1.32 mt förra året.

Priset på novemberterminen har fortsatt att stiga. Bristen på raps, marginellt lägre förväntad produktion inom EU och nedjusteringar av den globala sojabönsproduktionen ger stöd åt prisuppgången.

Bristen på raps

Gris

Priset på decemberkontraket har i stort sett rört sig i sidled. Priset steg dock igår och kontraktet handlas nu över 79 cent.

Priset på decemberkontraket - Gris

Mjölk

Mjölkpriset ligger kvar på samma nivå som förra veckan. 16 cent är dock ett starkt motstånd och det troliga är att kursen vänder nedåt igen.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Mjölkpriset ligger kvar på samma nivå

[box]SEB Veckobrev Jordbruksprodukter är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Disclaimer

The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).

Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.

About SEB

SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.

Analys

The Mid-East anchor dragging crude oil lower

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

When it starts to move lower it moves rather quickly. Gaza, China, IEA. Brent crude is down 2.1% today to $62/b after having traded as high as $66.58/b last Thursday and above $70/b in late September. The sell-off follows the truce/peace in Gaze, a flareup in US-China trade and yet another bearish oil outlook from the IEA.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

A lasting peace in Gaze could drive crude oil at sea to onshore stocks. A lasting peace in Gaza would probably calm down the Houthis and thus allow more normal shipments of crude oil to sail through the Suez Canal, the Red Sea and out through the Bab-el-Mandeb Strait. Crude oil at sea has risen from 48 mb in April to now 91 mb versus a pre-Covid normal of about 50-60 mb. The rise to 91 mb is probably the result of crude sailing around Africa to be shot to pieces by the Houthis. If sailings were to normalize through the Suez Canal, then it could free up some 40 mb in transit at sea moving onshore into stocks.

The US-China trade conflict is of course bearish for demand if it continues.

Bearish IEA yet again. Getting closer to 2026. Credibility rises. We expect OPEC to cut end of 2025. The bearish monthly report from the IEA is what it is, but the closer we get to 2026, the more likely the IEA is of being ball-park right in its outlook. In its monthly report today the IEA estimates that the need for crude oil from OPEC in 2026 will be 25.4 mb/d versus production by the group in September of 29.1 mb/d. The group thus needs to do some serious cutting at the end of 2025 if it wants to keep the market balanced and avoid inventories from skyrocketing. Given that IEA is correct that is. We do however expect OPEC to implement cuts to avoid a large increase in inventories in Q1-26. The group will probably revert to cuts either at its early December meeting when they discuss production for January or in early January when they discuss production for February.  The oil price will likely head yet lower until the group reverts to cuts.

Dubai: The Mid-East anchor dragging crude oil lower. Surplus emerging in Mid-East pricing. Crude oil prices held surprisingly strong all through the summer. A sign and a key source of that strength came from the strength in the front-end backwardation of the Dubai crude oil curve. It held out strong from mid-June and all until late September with an average 1-3mth time-spread premium of $1.8/b from mid-June to end of September. The 1-3mth time-spreads for Brent and WTI however were in steady deterioration from late June while their flat prices probably were held up by the strength coming from the Persian Gulf. Then in late September the strength in the Dubai curve suddenly collapsed. Since the start of October it has been weaker than both the Brent and the WTI curves. The Dubai 1-3mth time-spread now only stands at $0.25/b. The Middle East is now exporting more as it is producing more and also consuming less following elevated summer crude burn for power (Aircon) etc.

The only bear-element missing is a sudden and solid rise in OECD stocks. The only thing that is missing for the bear-case everyone have been waiting for is a solid, visible rise in OECD stocks in general and US oil stocks specifically. So watch out for US API indications tomorrow and official US oil inventories on Thursday.

No sign of any kind of fire-sale of oil from Saudi Arabia yet. To what we can see, Saudi Arabia is not at all struggling to sell its oil. It only lowered its Official Selling Prices (OSPs) to Asia marginally for November. A surplus market + Saudi determination to sell its oil to the market would normally lead to a sharp lowering of Saudi OSPs to Asia. Not yet at least and not for November.

The 5yr contract close to fixed at $68/b. Of importance with respect to how far down oil can/will go. When the oil market moves into a surplus then the spot price starts to trade in a large discount to the 5yr contract. Typically $10-15/b below the 5yr contract on average in bear-years (2009, 2015, 2016, 2020). But the 5yr contract is usually pulled lower as well thus making this approach a moving target. But the 5yr contract price has now been rock solidly been pegged to $68/b since 2022. And in the 2022 bull-year (Brent spot average $99/b), the 5yr contract only went to $72/b on average. If we assume that the same goes for the downside and that 2026 is a bear-year then the 5yr goes to $64/b while the spot is trading at a $10-15/b discount to that. That would imply an average spot price next year of $49-54/b. But that is if OPEC doesn’t revert to cuts and instead keeps production flowing. We think OPEC(+) will trim/cut production as needed into 2026 to prevent a huge build-up in global oil stocks and a crash in prices. But for now we are still heading lower. Into the $50ies/b.

Fortsätt läsa

Analys

More weakness and lower price levels ahead, but the world won’t drown in oil in 2026

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Some rebound but not much. Brent crude rebounded 1.5% yesterday to $65.47/b. This morning it is inching 0.2% up to $65.6/b. The lowest close last week was on Thursday at $64.11/b.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

The curve structure is almost as week as it was before the weekend. The rebound we now have gotten post the message from OPEC+ over the weekend is to a large degree a rebound along the curve rather than much strengthening at the front-end of the curve. That part of the curve structure is almost as weak as it was last Thursday.

We are still on a weakening path. The message from OPEC+ over the weekend was we are still on a weakening path with rising supply from the group. It is just not as rapidly weakening as was feared ahead of the weekend when a quota hike of 500 kb/d/mth for November was discussed.

The Brent curve is on its way to full contango with Brent dipping into the $50ies/b. Thus the ongoing weakening we have had in the crude curve since the start of the year, and especially since early June, will continue until the Brent crude oil forward curve is in full contango along with visibly rising US and OECD oil inventories. The front-month Brent contract will then flip down towards the $60/b-line and below into the $50ies/b.

At what point will OPEC+ turn to cuts? The big question then becomes: When will OPEC+ turn around to make some cuts? At what (price) point will they choose to stabilize the market? Because for sure they will. Higher oil inventories, some more shedding of drilling rigs in US shale and Brent into the 50ies somewhere is probably where the group will step in.

There is nothing we have seen from the group so far which indicates that they will close their eyes, let the world drown in oil and the oil price crash to $40/b or below.

The message from OPEC+ is also about balance and stability. The world won’t drown in oil in 2026. The message from the group as far as we manage to interpret it is twofold: 1) Taking back market share which requires a lower price for non-OPEC+ to back off a bit, and 2) Oil market stability and balance. It is not just about 1. Thus fretting about how we are all going to drown in oil in 2026 is totally off the mark by just focusing on point 1.

When to buy cal 2026? Before Christmas when Brent hits $55/b and before OPEC+ holds its last meeting of the year which is likely to be in early December.

Brent crude oil prices have rebounded a bit along the forward curve. Not much strengthening in the structure of the curve. The front-end backwardation is not much stronger today than on its weakest level so far this year which was on Thursday last week.

Brent crude oil prices have rebounded a bit along the forward curve.
Source: Bloomberg

The front-end backwardation fell to its weakest level so far this year on Thursday last week. A slight pickup yesterday and today, but still very close to the weakest year to date. More oil from OPEC+ in the coming months and softer demand and rising inventories. We are heading for yet softer levels.

The front-end backwardation fell to its weakest level so far this year on Thursday last week.
Source: SEB calculations and graph. Bloomberg data
Fortsätt läsa

Analys

A sharp weakening at the core of the oil market: The Dubai curve

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Down to the lowest since early May. Brent crude has fallen sharply the latest four days. It closed at USD 64.11/b yesterday which is the lowest since early May. It is staging a 1.3% rebound this morning along with gains in both equities and industrial metals with an added touch of support from a softer USD on top.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

What stands out the most to us this week is the collapse in the Dubai one to three months time-spread.

Dubai is medium sour crude. OPEC+ is in general medium sour crude production. Asian refineries are predominantly designed to process medium sour crude. So Dubai is the real measure of the balance between OPEC+ holding back or not versus Asian oil demand for consumption and stock building.

A sharp weakening of the front-end of the Dubai curve. The front-end of the Dubai crude curve has been holding out very solidly throughout this summer while the front-end of the Brent and WTI curves have been steadily softening. But the strength in the Dubai curve in our view was carrying the crude oil market in general. A source of strength in the crude oil market. The core of the strength.

The now finally sharp decline of the front-end of the Dubai crude curve is thus a strong shift. Weakness in the Dubai crude marker is weakness in the core of the oil market. The core which has helped to hold the oil market elevated.

Facts supports the weakening. Add in facts of Iraq lifting production from Kurdistan through Turkey. Saudi Arabia lifting production to 10 mb/d in September (normal production level) and lifting exports as well as domestic demand for oil for power for air con is fading along with summer heat. Add also in counter seasonal rise in US crude and product stocks last week. US oil stocks usually decline by 1.3 mb/week this time of year. Last week they instead rose 6.4 mb/week (+7.2 mb if including SPR). Total US commercial oil stocks are now only 2.1 mb below the 2015-19 seasonal average. US oil stocks normally decline from now to Christmas. If they instead continue to rise, then it will be strongly counter seasonal rise and will create a very strong bearish pressure on oil prices.

Will OPEC+ lift its voluntary quotas by zero, 137 kb/d, 500 kb/d or 1.5 mb/d? On Sunday of course OPEC+ will decide on how much to unwind of the remaining 1.5 mb/d of voluntary quotas for November. Will it be 137 kb/d yet again as for October? Will it be 500 kb/d as was talked about earlier this week? Or will it be a full unwind in one go of 1.5 mb/d? We think most likely now it will be at least 500 kb/d and possibly a full unwind. We discussed this in a not earlier this week: ”500 kb/d of voluntary quotas in October. But a full unwind of 1.5 mb/d”

The strength in the front-end of the Dubai curve held out through summer while Brent and WTI curve structures weakened steadily. That core strength helped to keep flat crude oil prices elevated close to the 70-line. Now also the Dubai curve has given in.

The strength in the front-end of the Dubai curve held out through summer while Brent and WTI curve structures weakened steadily.
Source: SEB calculations and graph, Bloomberg data

Brent crude oil forward curves

Brent crude oil forward curves
Source: Bloomberg

Total US commercial stocks now close to normal. Counter seasonal rise last week. Rest of year?

Total US commercial stocks now close to normal.
Source: SEB calculations and graph, Bloomberg data

Total US crude and product stocks on a steady trend higher.

Total US crude and product stocks on a steady trend higher.
Source: SEB calculations and graph, Bloomberg data
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära