Analys
SEB Jordbruksprodukter, 6 maj 2013

USA var kallt och vått förra veckan, med frost och snö på många håll, ända nere i Texas. I torsdags fick norra Mellanvästern 35 cm snö. Höstvetets kondition försämrades i måndagens rapport från 35% ”good” och ”excellent condition” till 33% (redan innan förra veckans snö och frost). Sådden av majs ökade med bara 1% till veckan innan förra veckan, till rekordlåga 5%. Antagligen har väldigt lite blivit sått i veckan som gick. Det får vi facit på i kväll. Sojabönor har ännu inte kommit igång med sådden. Allt annat lika bör en allt för stor försening av majssådden leda till att sojabönor vinner areal.
WASDE-rapporten kommer på fredag och nästa veckas brev kommer därför att innehålla en genomgång av den.
Den som vill lyssna på en tvåtimmars genomgång av WASDE-rapporten, och hur man analyserar marknaden samt placerar framgångsrikt i marknaden genom certifikat, är välkommen till ett seminarium hos SEB i Malmö.
Odlingsväder
USA var kallt och vått med frost och snö ända nere i Texas. 35 cm snö föll i torsdags över norra Mellanvästern. Kanada var varmare och torrare. I Europa var det lite nederbörd i norr, men desto mer på den södra halvan av kontinenten. Australien var huvudsakligen fortsatt torrt.
Nedan ser vi prognostiserad avvikelse från normal temperatur i USA.
Nedan ser vi prognostiserad avvikelse från normal nederbörd i Europa.
World Ag Weather publicerar även avvikelser från det normala för regn och temperatur för viktiga jordbruksområden. De har till och med bemödat sig om att vikta avvikelsen efter jordbruksareal. Vi ser att större delen av jorden är kallare än normalt. Vissa delar av Argentina har fått väsentligt mycket mindre nederbörd än normalt och USA tvärtom mycket mer än normalt.
Vi noterar också att Kina är väsentligt mycket kallare än normalt. Eventuella negativa effekter av det på väntad skörd har än så länge inte blivit kända.
Vete
Priset på november (2013) har stabiliserat sig över 210 euro per ton. Trenden är alltjämt nedåtriktad, men den här sidledes rörelsen är ändå ett observandum. Det är möjligt att pristrenden nedåt håller på att förlora momentum och att en prisuppgång kan ta vid. Det beror helt på vädret. Möjligen kan WASDE-rapporten på fredag bli utslagsgivande.
Decemberkontraktet på CBOT har stigit upp till motståndet på 758 cent per ton. Vi ser att det finns ytterligare ett motstånd på ca 780 cent, om 758 skulle brytas.
Ser vi på den senaste veckan förändring av terminskurvorna, ser vi att priserna gått upp både i Europa och i USA och ungefär lika mycket på alla löptider.
Nedan ser vi Crop condition från förra måndagens rapport.
Måndagens Crop Progress rapport från USDA visar att tillståndet för det amerikanska höstvetet är fortsatt dystert. 35% klassas nu som ”poor/very poor”, en ökning med 2% från veckan innan och att jämföra med 10% vid samma tid förra året. Höstvete klassat som ”good/excellent” har minskat med samma mängd och uppgår nu till 33%, vilket är den lägsta nivån sedan 1996, medan förra årets siffra vid samma tid låg på 64%. Dessutom har endast 14% av höstvetet gått i ax, vilket är långt efter förra årets 55% vid samma tid. I Kansas, den största producenten av HRW vete, backade höstvete i kategorin ”good/excellent” med 3% till 27%.
Det blöta och kalla vädret fortsätter också att försena de amerikanska lantbrukarnas sådd av vårvete. Endast 12% av sådden var avklarad per den 29 april, vilket är långt under det femåriga genomsnittet på 37%.
Crop condition för vintervetet i USA ligger kvar på den historiskt låga nivån, som vi ser i diagrammet nedan. Y-axeln visar hur många procent av arealen som har vete i ”good” eller ”excellent condition”.
The Kansas Crop Tour publicerade sin gissning på skörden; endast 313 mbu mot 383 mbu förra året.
Oklahoma Wheat Commission publicerade sitt estimat till 85 mbu mot 155 mbu förra året.
Vi fortsätter, med det observandum vi nämnt ovan, att tro på sidledes eller lägre priser. Uppgångar bör ses som tillfällen att sälja.
Maltkorn
Priset på maltkorn med leverans i november har ännu en vecka fortsatt att visa mer styrka än höstvetet / kvarnvetet på Matif.
Majs
Majspriset (december 2013) steg kraftigt när vädret slog och om det visade sig att sådden blivit ytterligare försenad. Priset har åtminstone kortsiktigt etablerat sig över 550 cent. Det KAN bli en trendvändning uppåt. Det återstår att se.
Sådden ligger kraftigt efter i USA. Nedan ser vi såddens framåtskridande i USA. 6-årsintervallet sträcker sig från 2007 till 2012.
Medelvärdet för de sex åren 2006 – 2012 är 33% klart. Den långsammaste starten var 2008, när 10% var sått. Nu är det alltså bara 5%, en marginell ökning från 4% en vecka tidigare men fortfarande långt under förra årets 49% vid den här tiden och även under det genomsnittet. Iowa, den största producenten, har nu påbörjat sådden men endast 2% är avklarad så här långt – att jämföra med det femåriga genomsnittet på 36%. Sådden av majs i de två andra stora producentstaterna, Illinois och Indiana, står fortfarande och stampar på 1% då kraftiga regnskurar i kombination med kallare väder än normalt har gjort att många fält fortfarande är alltför blöta.
Nedan ser vi en karta över staterna i ”Corn belt”, färgkodade efter hur många procent som är sått och med procentsiffran på kartan.
Det sägs att den 10 maj är en slags deadline för sådden. Den majs som sås efter det datumet ger lägre avkastning. Farmdoc har emellertid skrivit att även om skörden blir 14% mindre än den skulle blivit enligt den hektarskörd som man räknat med, kommer majsen att räcka till efterfrågan. En av de efterfrågeposter som ökat de senaste åren är efterfrågan till etanol. Den kommer inte att öka i år, eftersom USA redan nått maximal inblandning i bensinen av etanol. Foderefterfrågan kommer också att vara tämligen konstant. Med 14% lägre skörd räcker majsen till efterfrågan och ger en viss ökning av utgående lager, enligt Farmdoc. Det finns alltså en hel del marginal i den väntade skördens storlek.
Sojabönor
Sojabönorna (november 2013) anser jag befinner sig i negativ trend och vi ser en rekyl upp från 1200 cent. En rekyl är en naturlig och temporär fluktuation mot trenden.
Exporten från Brasilien börjar ta mer fart nu, efter de initiala problemen att få ut nästan 20 miljoner ton mer än förra året. Kinas tillväxt håller på att bromsa in. Nya svaga siffror kom i veckan. Den senaste köttskandalen där fårkött i egentligen kommit från flera andra djur. Det enda som stack ut med sin frånvaro av förklarliga skäl var hund. De här skandalerna och den allt jämt pågående nya fågelinfluensan gör att efterfrågan på soja borde vara dämpad framöver i Kina.
Man kan spekulera i att sojaarealen i USA borde bli större när den inte kan sås med majs. Arealen är antagligen inte utbytbar 1:1, inte minst pga behovet av utsäde. Marken är visserligen kvävegödslad sedan länge, men detta är en ”sunk cost” och även om det inte är till stor nytta för sojabönorna, så är det i vart fall inte till nackdel. Blir det fortsatt kallt drabbar vädret dock även sojaarealen.
Jag skulle passa på och sälja sojabönor på högre priser, eftersom trenden och fundamenta så väl pekar på lägre priser. Jag har svårt att se hur WASDE-rapporten kan bli positiv för marknaden
Raps
I flera veckor har vi noterat att rapspriset byggt upp fallhöjd i förhållande till det allt lägre sojabönspriset. I veckan som gick orkade inte rapsmarknaden hålla emot den kraften med fallande pris som följd. Den lilla nedgång som hittills ägt rum tror vi bara är början på en nedgång, som gör att priset på raps hamnar i paritet med sojapriset igen. Nedan ser vi november-terminens kursutveckling.
Skulle det tekniska stödet på 415 euro brytas, är detta en rejäl säljsignal. Om WASDE-rapporten är riktigt negativ för sojabönor skulle detta kunna inträffa. I mellantiden vill jag vara fortsatt såld raps.
[box]SEB Veckobrev Jordbruksprodukter är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).
Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.
About SEB
SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.
Analys
Brent crude ticks higher on tension, but market structure stays soft

Brent crude has climbed roughly USD 1.5-2 per barrel since Friday, yet falling USD 0.3 per barrel this mornig and currently trading near USD 67.25/bbl after yesterday’s climb. While the rally reflects short-term geopolitical tension, price action has been choppy, and crude remains locked in a broader range – caught between supply-side pressure and spot resilience.

Prices have been supported by renewed Ukrainian drone strikes targeting Russian infrastructure. Over the weekend, falling debris triggered a fire at the 20mtpa Kirishi refinery, following last week’s attack on the key Primorsk terminal.
Argus estimates that these attacks have halted ish 300 kbl/d of Russian refining capacity in August and September. While the market impact is limited for now, the action signals Kyiv’s growing willingness to disrupt oil flows – supporting a soft geopolitical floor under prices.
The political environment is shifting: the EU is reportedly considering sanctions on Indian and Chinese firms facilitating Russian crude flows, while the U.S. has so far held back – despite Bessent warning that any action from Washington depends on broader European participation. Senator Graham has also publicly criticized NATO members like Slovakia and Hungary for continuing Russian oil imports.
It’s worth noting that China and India remain the two largest buyers of Russian barrels since the invasion of Ukraine. While New Delhi has been hit with 50% secondary tariffs, Beijing has been spared so far.
Still, the broader supply/demand balance leans bearish. Futures markets reflect this: Brent’s prompt spread (gauge of near-term tightness) has narrowed to the current USD 0.42/bl, down from USD 0.96/bl two months ago, pointing to weakening backwardation.
This aligns with expectations for a record surplus in 2026, largely driven by the faster-than-anticipated return of OPEC+ barrels to market. OPEC+ is gathering in Vienna this week to begin revising member production capacity estimates – setting the stage for new output baselines from 2027. The group aims to agree on how to define “maximum sustainable capacity,” with a proposal expected by year-end.
While the IEA pegs OPEC+ capacity at 47.9 million barrels per day, actual output in August was only 42.4 million barrels per day. Disagreements over data and quota fairness (especially from Iraq and Nigeria) have already delayed this process. Angola even quit the group last year after being assigned a lower target than expected. It also remains unclear whether Russia and Iraq can regain earlier output levels due to infrastructure constraints.
Also, macro remains another key driver this week. A 25bp Fed rate cut is widely expected tomorrow (Wednesday), and commodities in general could benefit a potential cut.
Summing up: Brent crude continues to drift sideways, finding near-term support from geopolitics and refining strength. But with surplus building and market structure softening, the upside may remain capped.
Analys
Volatile but going nowhere. Brent crude circles USD 66 as market weighs surplus vs risk

Brent crude is essentially flat on the week, but after a volatile ride. Prices started Monday near USD 65.5/bl, climbed steadily to a mid-week high of USD 67.8/bl on Wednesday evening, before falling sharply – losing about USD 2/bl during Thursday’s session.

Brent is currently trading around USD 65.8/bl, right back where it began. The volatility reflects the market’s ongoing struggle to balance growing surplus risks against persistent geopolitical uncertainty and resilient refined product margins. Thursday’s slide snapped a three-day rally and came largely in response to a string of bearish signals, most notably from the IEA’s updated short-term outlook.
The IEA now projects record global oversupply in 2026, reinforcing concerns flagged earlier by the U.S. EIA, which already sees inventories building this quarter. The forecast comes just days after OPEC+ confirmed it will continue returning idle barrels to the market in October – albeit at a slower pace of +137,000 bl/d. While modest, the move underscores a steady push to reclaim market share and adds to supply-side pressure into year-end.
Thursday’s price drop also followed geopolitical incidences: Israeli airstrikes reportedly targeted Hamas leadership in Doha, while Russian drones crossed into Polish airspace – events that initially sent crude higher as traders covered short positions.
Yet, sentiment remains broadly cautious. Strong refining margins and low inventories at key pricing hubs like Europe continue to support the downside. Chinese stockpiling of discounted Russian barrels and tightness in refined product markets – especially diesel – are also lending support.
On the demand side, the IEA revised up its 2025 global demand growth forecast by 60,000 bl/d to 740,000 bl/d YoY, while leaving 2026 unchanged at 698,000 bl/d. Interestingly, the agency also signaled that its next long-term report could show global oil demand rising through 2050.
Meanwhile, OPEC offered a contrasting view in its latest Monthly Oil Market Report, maintaining expectations for a supply deficit both this year and next, even as its members raise output. The group kept its demand growth estimates for 2025 and 2026 unchanged at 1.29 million bl/d and 1.38 million bl/d, respectively.
We continue to watch whether the bearish supply outlook will outweigh geopolitical risk, and if Brent can continue to find support above USD 65/bl – a level increasingly seen as a soft floor for OPEC+ policy.
Analys
Waiting for the surplus while we worry about Israel and Qatar

Brent crude makes some gains as Israel’s attack on Hamas in Qatar rattles markets. Brent crude spiked to a high of USD 67.38/b yesterday as Israel made a strike on Hamas in Qatar. But it wasn’t able to hold on to that level and only closed up 0.6% in the end at USD 66.39/b. This morning it is starting on the up with a gain of 0.9% at USD 67/b. Still rattled by Israel’s attack on Hamas in Qatar yesterday. Brent is getting some help on the margin this morning with Asian equities higher and copper gaining half a percent. But the dark cloud of surplus ahead is nonetheless hanging over the market with Brent trading two dollar lower than last Tuesday.

Geopolitical risk premiums in oil rarely lasts long unless actual supply disruption kicks in. While Israel’s attack on Hamas in Qatar is shocking, the geopolitical risk lifting crude oil yesterday and this morning is unlikely to last very long as such geopolitical risk premiums usually do not last long unless real disruption kicks in.
US API data yesterday indicated a US crude and product stock build last week of 3.1 mb. The US API last evening released partial US oil inventory data indicating that US crude stocks rose 1.3 mb and middle distillates rose 1.5 mb while gasoline rose 0.3 mb. In total a bit more than 3 mb increase. US crude and product stocks usually rise around 1 mb per week this time of year. So US commercial crude and product stock rose 2 mb over the past week adjusted for the seasonal norm. Official and complete data are due today at 16:30.
A 2 mb/week seasonally adj. US stock build implies a 1 – 1.4 mb/d global surplus if it is persistent. Assume that if the global oil market is running a surplus then some 20% to 30% of that surplus ends up in US commercial inventories. A 2 mb seasonally adjusted inventory build equals 286 kb/d. Divide by 0.2 to 0.3 and we get an implied global surplus of 950 kb/d to 1430 kb/d. A 2 mb/week seasonally adjusted build in US oil inventories is close to noise unless it is a persistent pattern every week.
US IEA STEO oil report: Robust surplus ahead and Brent averaging USD 51/b in 2026. The US EIA yesterday released its monthly STEO oil report. It projected a large and persistent surplus ahead. It estimates a global surplus of 2.2 m/d from September to December this year. A 2.4 mb/d surplus in Q1-26 and an average surplus for 2026 of 1.6 mb/d resulting in an average Brent crude oil price of USD 51/b next year. And that includes an assumption where OPEC crude oil production only averages 27.8 mb/d in 2026 versus 27.0 mb/d in 2024 and 28.6 mb/d in August.
Brent will feel the bear-pressure once US/OECD stocks starts visible build. In the meanwhile the oil market sits waiting for this projected surplus to materialize in US and OECD inventories. Once they visibly starts to build on a consistent basis, then Brent crude will likely quickly lose altitude. And unless some unforeseen supply disruption kicks in, it is bound to happen.
US IEA STEO September report. In total not much different than it was in January

US IEA STEO September report. US crude oil production contracting in 2026, but NGLs still growing. Close to zero net liquids growth in total.

-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys4 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September
-
Nyheter4 veckor sedan
Neil Atkinson spår att priset på olja kommer att stiga till 70 USD
-
Nyheter2 veckor sedan
Eurobattery Minerals satsar på kritiska metaller för Europas självförsörjning
-
Analys2 veckor sedan
OPEC+ in a process of retaking market share