Analys
SEB Jordbruksprodukter, 19 november 2012
Vetet har rekylerat ner och befinner sig i ett område med stöd, vilket kan ge en ny uppgång i veckan som kommer. Sojabönorna tyngs av oro för ytterligare en höjning av USA:s skördeestimat i januaris slutliga skörderapport från USDA. Vädret i Brasilien och Argentina är bra med god nederbörd. De makroekonomiska problemen i Europa ser knappast ut att lösas och det ser ut som om Frankrike är nästa land där problemen stiger till ytan. Det betyder att problemen materialiserar sig i en av eurozonens hörnstenar.
Vi rekommenderar köp av vete och sälj på nästan allt annat, utom mjölk och potatis.
SEB fortsätter, att som första bank i världen, erbjuda sina kunder att prissäkra ett börsbaserat mjölkpris i kronor per kilo, i poster om 10,000 kg.
Ag Canada
Agriculture and Agri-Food Canadas prognos över utbud och efterfrågan för majoriteten av spannmål och oljeväxter i Kanada lämnades oförändrad i deras senaste månadsrapport. Utgående lager för de åtta största oljeväxterna och spannmål (canola, linfrö, sojabönor, vete, havre, korn, majs och råg) 2012/13 uppskattas till 9.595 mt, vilket är oförändrat från förra månaden men en nedjustering från 2011/12 års prognos på 10.433 mt.
Produktionen för 2012/13 beräknas till 68.458 mt, vilket är oförändrat från oktober men en uppjustering från 2011/12 års 66.20 mt. Den totala exporten lämnades också oförändrad på 35.085 mt, vilket kan jämföras med estimatet för 2011/12 på 34.433 mt.
Odlingsväder
Vädret förra veckan blev (ännu) torrare i the Plains i USA. Det var torrt i Europa i veckan som gick. Brasiliens centrala delar får god / normal nederbörd. Argentina och södra Brasilien var torrt i veckan som gick, men Argentina får ny nederbörd i veckan som kommer, som dock missar södra Brasilien.
Vete
Nedan ser vi kursdiagrammet för marskontraktet på Matif. Priset har rekylerat ner till ett smalt område mellan 265 och 270 euro per ton – motståndslinje ovanför och stöd precis under.
Vi tror att priset kommer att stiga i mars-kontraktet, snarare än falla. Till stöd för detta tar vi novmeberkontraktet 2013, som vi ser i kursdiagrammet nedan. Där finns ingen tydlig motståndsnivå på uppsidan, däremot ett starkt stöd som ligger på 235 euro. Vi ser att rekylen från 250 euro har hejdats av stödet. Efter sedvanlig ”sidledes” rörelse för att ta kraften av rekylen, tror vi det är sannolikt att priset gör ett nytt försök uppåt.
Nedan ser vi terminskurvorna för Matif och Chicago. Det är ”som vanligt” mer ”backwardation” i Matif än i Chicago, och det innebär att den som vill prissäkra nästan skörd, bör överväga att göra det i Chicagoterminerna.
Det talas i USA om att Mississippi-floden ska behöva stängas under december till februari. Detta skulle ge ett mindre utbud i närtid, samtidigt som Ryssland och Ukraina når exportgränsen.
Tisdagens Crop Progress från USDA visar att sådden av det amerikanska höstvetet i stort sett är klar, med 95% avklarad per i söndags, en ökning från förra veckans 92% och strax över det femåriga genomsnittet (94%). Höstvetets uppkomst i de 18 stater som rapporterar ligger på 79%, vilket i stort sett är i linje med det femåriga genomsnittet på 81% vid denna tid. Torka och även minusgrader i vissa områden utsätter grödorna för prövning och precis som väntat så har tillståndet för höstvete försämrats och noterar nu de sämsta siffrorna sedan mitten på 1980-talet då den veckovisa rapporten började skickas ut. Endast 36% är nu klassat som ”good/excellent”, vilket är 3% lägre från förra veckan och betydligt lägre än förra årets 50% vid denna tid. Grödor klassade som ”very poor/poor” har ökat med 3% sedan förra veckan och i South Dakota tillhörde 53% denna kategori.
Strategie Grains säger att lantbrukare fortfarande har möjlighet att komma ikapp med sådden, trots en dålig start i vissa länder .ex Franrike, och estimerar sin första prognos för EU’s veteproduktion 2013 till 136 mt, en ökning med 13 mt från årets
produktion.
Produktionen av vete 2012/13 justeras ned med 0.3 mt till 122.7 mt, som en följd av lägre estimat i Storbritannien och Finland.SG justerade också ner sina estimat för Argentina, Australien, USA och Ryssland vilket gör att prognosen för globala utgående
lager 2012/13 endast uppgår till 159 mt, vilket är ca 15 mt lägre än USDA’s senaste uppskattning.
Det torra vädret i södra Ryssland, den viktigaste höstvete producerande regionen, håller i sig med endast små nederbördsmängder i delar av Krasnodar. Rysslands Grain Union säger dock att landets spannmålsskörd 2013 kan komma att uppgå till 90-100 mt eller mer, vilket skulle vara en rejäl ökning från den av torkan drabbade skörden 2012 som uppskattas till 76 mt.
Den globala produktionen av vete 2012/13 beräknas sjunka till 649.40 mt från 695.69 mt under 2011/12 enligt AgResource, som samtidigt säger att de fruktar att extrema väderförhållanden kommer att kvarstå under 2013 – en viktigt faktor för de framtida priserna på spannmålsmarknaden.
Fallande priser på vete har fått köpare att komma in i marknaden igen. Jordanien, Libyen och Syrien köpte 50 000 ton, 30 000 ton och 100 000 ton kvarnvete respektive. Tunisien köpte 75 000 ton durum vete. Fysisk efterfrågan verkar alltså finnas på de
här nivåerna, vilket, menar vi, talar för att rekylen är över.
Maltkorn
November 2013-kontraktet rekylerade ner från 269 till 266.50 i veckan som gick. 270 verkar vara ett starkt motstånd.
Potatis
Potatispriset fick stöd på 25 euro per deciton och steg kraftigt i fredags.
Majs
Majspriset (mars 2012) försökte göra ett test av stödet på 709 cent per ton i måndags för en veckan sedan, men stödet höll. I fredags kom nyheten om att man inte kommer att ändra stödet till etanolinblandningen. Det fick priset att hämta sig och stänga på 731 cent i marskontraktet. Överlag ser dock prisutvecklingen i vart fall inte positiv ut ur ett tekniskt perspektiv.
Safras e Mercados senaste rapport visar att sådden av majs i Brasilien nu är avklarad till 71% jämfört med förra veckans 60%. Produktionen av majs 2012/13 förväntas uppgå till 67.9 mt.
Sådden av majs i Argentina går fortsatt framåt om än långsamt. Per den 7 november så var 40% av sådden avklarad, att jämföra med förra årets 57% vid den här tiden. Onormalt höga regnmängder under oktober har försenat sådden och orsakat översvämningar, men väderförhållandena har förbättrats under början på november.
Sojabönor
Vi fortsätter att rekommendera en kort position (såld) i sojabönor. Efter att ha konsoliderat i veckan som gick, slutade veckan med ett nytt kraftigt prisfall i januarikontraktet. Detta signalerar slutet på konsolideringen och vi kan vänta oss att veckan inleds med nya prisfall på sojabönor. Priset, som är nere i samma intervall som rådde i mars till juni, kan falla ner till 1250 cent / bushel, ur ett tekniskt perspektiv. Rädsla i marknaden för ytterligare en höjning av skördeestimatet i januaris USDA-rapport över slutlig skörd, tynger marknaden. Än så länge ser skörden i Sydamerika ut att utveckla sig väl.
Tisdagens Crop Progress från USDA visar att skörden av sojabönor nu i stort sett är klar. Per i söndags så var 96% av den amerikanska sojabönsskörden avklarad, en ökning från förra veckans 93% och i linje med det femåriga genomsnittet vid detta
datum.
Vädret i Brasilien har varit varierande och Mato Grosso, landets största sojabönsproducerande stat, har fått gott om nederbörd under november medan vädret i de södra delarna har blivit allt torrare.
Enligt Safras e Mercado är nu sådden av sojabönor i Brasilien avklarad till 54% jämfört med 42% förra veckan. Celeres säger att 49% av den brasilianska sojabönsskörden 2012/13 nu är såld och att 99% av skörden 2011/12 är såld. Enligt rapport är sådden avklarad till 58%.
Raps
Rapspriset (februari 2013) håller sig starkare än sojabönorna. Det finns ett stöd på 460 euro per ton. Marknaden fick stöd där tidigare i veckan som gick. Den kommande veckan kommer att handla om test av den nivån. Vi rekommenderar en kort position i rapsfrö. Får vi ett brott nedåt av 460-nivån, bör man sälja ännu mer.
Baserat på en nyligen genomförd undersökning bland 5075 tyska lantbrukare som UFOP har gjort uppskattas arealen för höstraps 2013 att uppgå till 1.42 miljoner hektar, ett något lägre estimat än Oil Worlds 1.45 miljoner hektar. Attraktiva priser och gynnsamma väderförhållanden förväntas öka sådd av areal med 9.1%, vilket är en betydande ökning jämfört med den skördade arealen under 2012, särskilt i norr där lantbrukarna har utnyttjat de goda förhållandena vid sådd under augusti och september.
Gris
Grispriset (Dec 12) har rört sig sidledes den senaste veckan. Priset ligger på höga nivåer, nästan lika höga som i somras och uppgången bör ta slut på de här nivåerna.
Grispriset som fann stöd på 70 cent har nu stigit upp till tidigare toppnivåer från i somras. De som legat köpta lean hogs bör nog ta hem vinster på den här nivån och avvakta vad som händer härnäst. 82 cent är en övre gräns, en nivå där priset i juli månad vände ner.
Mjölk
Från EUREX priser på smör och SMP kan vi utläsa att priset för ett kilo mjölk(råvara) har stigit till 3.58 kr per kilo. Den senaste veckans uppgång i börspriset på mjölk beror huvudsakligen på att priset på smör har fortsatt att stiga. Priset på mjölkpulver i Nordeuropa noteras på 2675 euro per ton (förra veckan 2688).
Nedan ser vi priset på smör, som stigit till 3450 euro per ton från förra veckans notering på 3375 euro per ton.
Det börsbaserade priset i svenska kronor beräknas med formeln:
där
BUT = priset på smör i euro per ton
SMP = priset på skummjölkspulver i euro per ton
FX = växelkursen för EURSEK.
På den amerikanska börsen CME i Chicago har priset på Klass 3 mjölk brutit tekniska stöd och fallit av ganska abrupt. I veckan som gick föll terminspriset från 19.45 till 19.04. 19 cent per pund är ett tekniskt stöd. Det är möjligt att stödet är så starkt att det blir en liten rekyl uppåt, men trenden är nedåtriktad. En rekyl uppåt tycker vi ska ses som ett säljtillfälle.
Socker
Priset på socker (mars 2013) befinner sig i en stark baissemarknad. Priset har just noterat nytt årslägsta och ligger i trenden för att söka en ny bottennotering.
Gödsel
Bear sentimentet fortsatte in i början på denna vecka, men sedan dess har priserna stabiliserats och januari kontraktet fann en stödnivå på 365 $ / ton för Yuzhnyy och 410 $ / ton för Egypt.
Branschanalytikerna FMB och Profercy har justerat ned sina förväntningar på urea priserna under Q4 och Q1 utifrån en förändrad syn på handelsbalansen i Urea marknaden som en följd av överraskande höga exportvolymer från producenten Kina under september och oktober. Branschanalytiker förväntar sig nu ett överskott i handelsbalansen under Q4 och medan de fortfarande estimerar ett underskott i handelsbalans under Q1 har de sänkt sina genomsnittliga prisprognoser för kvartalet.
EURSEK
EURSEK steg i veckan som gick, precis som vi förutspådde i förra veckans veckobrev. Det finns emellertid gott om tekniska motstånd på den aktuella kursnivån, varför vi tror att veckan som kommer, kommer att medföra ”sidledes” eller fallande kurs.
USDSEK
USDSEK som vid förra veckobrevets publicering just brutit en viktig motståndsnivå, steg raskt och bröt nästa motståndsnivå. Därmed har USDSEK fritt upp till 6.90. Vi tror med andra ord på en starkare dollar, liksom i förra veckobrevet.
[box]SEB Veckobrev Jordbruksprodukter är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).
Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.
About SEB
SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.
Analys
An Israeli attack on Iran moves closer as Trump’s bully-diplomacy has reach a dead end

Brent rising a meager 1% as CNN says Israel prepares to attack Iran. Brent crude traded in a narrow range of USD 64.85 – 66.0/b yesterday and ended down 0.2% to USD 65.38/b along with US equities down 0.4% while it got some support from a 0.3% softer USD. Iran’s Khamenei yesterday that it was outrageous for the US to say it won’t allow Iran to enrich uranium, that the US should not talk nonsense and that Iran’s uranium enrichment is absolutely non-negotiable. These statements did little to the oil price yesterday. But CNN reporting today that Israel is preparing to strike nuclear facilities in Iran is making Brent rise 1% to USD 66.1/b. Either the impact on the oil market in case of an attack is assumed to be low or the probability for an attack is assumed to be low. Because a 1% gain is not much when we are talking bombs in the Middle East major oil producing region.

Trump bully-diplomacy has reach a dead end as Iran clings to its nuclear capabilities. Iran will naturally never give up its ability to produce a nuclear weapon after having seen what Russia has done to Ukraine when they gave up their nuclear weapons and what the US previously has done to Iraq and Libya. Israel can never accept that Iran can have nuclear weapons. And there is the standoff. So far the market is not pricing in much risk for an Israeli strike on Iran. Trump is probably not supporting Israel with respect to an attack on Iranian nuclear facilities as it could drag the US into a wider war in the region. Israel however knows that the US will always have its back even if the US is not giving a green light for an attack. To our understanding it now takes very little time for Iran to produce weapons grade enriched uranium. That is something Israel cannot accept. Logic thus leads to the conclusion that Israel will strike Iranian nuclear facilities at some point given Khamenei’s explicit statement that Iran will continue its enrichment. The finer detail is however whether we are talking about nuclear power plant grade enrichment or weapons grade enrichment. Another close to certain point is that Iran will eventually make a nuclear bomb and there is essentially nothing Israel can do about it. Israel can either choose to accept that this will eventually be the outcome or they can try to prevent it or delay it as long as possible. The latter seems the likely first step. I.e. an eventual attack on Iranian nuclear facilities. Then the question is when. CNN reporting today that Israel is preparing an attack indicates that this could happen sooner rather than later.
US API yesterday released data indicating that US inventories of crude and products fell 2.1 mb (Crude + 2.5 mb, Gasoline -3.2 mb and Distillates -1.4 mb). That is a seasonally counter cyclical draw when US commercial inventories normally rise 3-6 mb per week. Surplus is not yet here. Actual data later today at 16:30 CET.
Normal weekly change in US commercial crude and products in mb/week. Week 20 highlighted.

Analys
A lower oil price AND a softer USD will lift global appetite for oil

Brent starting in read after a week of 2.4% tariff relief gain. Brent crude gained 2.4% (+USD 1.5/b) last week with a close of USD 65.41/b and traded the week in a range of USD 64.53 – 66.63/b. Price gains last week aligned with dissipating tariff angst as China – US trade tariffs were lowered to 10% and 30% respectively. Down from a staggering 125% and 145% though with the risk for a snap-back after 90 days. The low of the week coincided with rumors that an Iran – US nuclear deal was near at hand. But was later downplayed. Such a deal may not add all that much more oil to the market as most of Iran’s oil probably already is in the market through different pathways. Brent crude is pulling back 0.9% this morning to USD 64.9/b while the USD index is declining 0.5% as well. That is usually a positive for the oil price as it makes oil cheaper for all non-USD based consumers. US equity futures are also down 1% this morning. Chinese new and used housing prices fell 0.12% and 0.41% respectively last month with property investments down 10.3% YTD YoY. All weaker than expected. Chinese industrial production YoY however came in at 6.1% and better than the expected 5.7%. Overall a rather weak start of the week nonetheless.

While down this morning, Brent crude is surprisingly not shedding all that much value given the rather bearish backdrop of US equity futures in the red and everyone and their grandmothers forecasting doom and gloom for the oil price.
Speculators added 64 mb to net long positions in Brent crude and WTI over the week to last Tuesday. Most likely as a result of US-China tariffs being shifted down to livable levels. Most headlines and forecasts are however overall very bearish for oil. More oil from OPEC+ in the months to come coupled with expectations for a slowdown in global oil demand growth due to the US tariff trade war.
A lower oil price AND a softer USD will likely bolster global oil demand vs very bearish expectations. Global oil demand growth could surprise to the upside amid all the gloom. In EUR/b terms the the current price of Brent crude is now 22% lower than the average price in 2024. A softer oil price AND a softer USD is making oil considerably cheaper in the eyes of the global oil consumer ex-US. And that portion of global oil demand after all accounts for around 80% of global consumption. We could thus quickly see a Brent crude price down 30% versus 2024 average for 80% of the world’s consumers with a little further decline in USD-oil and the USD itself. This will likely help to boost oil demand globally. Remember also that a very important reason for why OPEC+ wanted to lift its oil production in May and June was to meet sharply stronger Middle East summer oil demand. A note on oil demand. India’s road fuel demand was up 5% YoY in April while its PMI rose to 58.2%. The IEA expects India oil demand to rise by only 2.3% to 5.77 mb/d YoY (+130 kb/d) while a 5% demand growth would yield a demand growth of 282 kb/d YoY.
OPEC+ has NOT abandoned market control. This is not 2014/15/16 or 2020. It is important to remember that the group has not abandoned its general plan of adding 2.2 mb/d from April 2025 to December 2026. The path will be decided on a monthly basis and can be moved both up AND down. The group has NOT abandoned market control. Though it is on a gradual pace to retake 2.2 mb/d of market share. US shale oil production has to stand back to make room and global consumers will respond with stronger demand growth in response to a lower oil price made additionally cheaper by a softening USD.
Brent crude forward curve in front-end backwardation. Surplus is not yet here.

Brent crude in USD/b. Little upside conviction to be found anywhere.

US oil drilling rig count fell by 1 last week to second lowest since December 2021. No real shedding of drilling quite yet. But we’ll likely see a drop of 5-10% over the coming months. It could drop as much as 5-10 rigs per week.

Net long speculative positions in Brent crude + WTI rebounded 64 mb to Tuesday last week.

Analys
Oil slips as Iran signals sanctions breakthrough

After a positive start to the week, crude oil prices rose on Monday and Tuesday, with Brent peaking at USD 66.8 per barrel on Tuesday evening. Since then, prices have drifted lower, declining by roughly 5% to around USD 63.5 per barrel – below where the week began during Monday’s opening.

Iran is currently in the spotlight, having signaled its willingness to sign a nuclear deal with the U.S. in exchange for lifting economic sanctions. Ali Shamkhani, a senior political, military, and nuclear adviser, spoke publicly about the ongoing negotiations. He indicated that Iran would commit to never developing nuclear weapons and could dismantle its stockpile of highly enriched uranium – provided there is immediate sanctions relief. While nothing is finalized, the rhetoric is notable and could theoretically lead to additional Iranian barrels entering the global market.
It’s worth recalling that in mid-March, Iran’s Oil Minister declared that the country’s oil exports were “unstoppable”, and that Iran would not relinquish its share of the global oil market – even in the face of new U.S. sanctions introduced earlier this year. In practice, however, this claim has proven exaggerated.
In February 2025, Iran’s crude production rose to 3.3 million barrels per day (bpd), staying above 3 million bpd since September 2023. Of this, approximately 1.74 million bpd were exported – primarily to Chinese private refiners (”teapots”). Early in the year, shipments to these teapots continued largely uninterrupted, as they have limited exposure to the U.S. financial system and remained willing buyers despite sanctions.
However, Washington’s “maximum pressure” campaign has gradually constrained Iran’s ability to ship crude to China. By March 2025, Chinese imports of Iranian oil peaked at approximately 1.8 million bpd. In April, imports dropped sharply to around 1.3 million bpd, reflecting stricter U.S. sanctions targeting Chinese refineries and port operators involved in handling Iranian crude. Preliminary data for May suggest a further decline, with Iranian oil arrivals potentially falling to 1.0–1.2 million bpd, as Chinese refiners adopt a more cautious stance.
As a result, any immediate sanctions relief stemming from a nuclear agreement could unlock an additional 0.8 million bpd of Iranian crude for the global market – an undeniably bearish development for prices.
On the other hand, failure to reach a deal would likely mean continued or even intensified U.S. pressure under the Trump administration. In a worst-case scenario – where Iran loses its remaining 1.0–1.2 million bpd of exports – and if Saudi Arabia or other major producers do not promptly step in to offset the shortfall, global oil prices could experience an immediate upside of USD 4–6 per barrel.
Meanwhile, both OPEC and the IEA expect the oil market to remain well-supplied in 2025, with supply growth exceeding demand. OPEC holds its demand growth forecast at 1.3 million bpd, driven mainly by emerging markets in Asia, the Middle East, and Latin America. In contrast, the IEA sees more modest growth of 740,000 bpd, citing macroeconomic challenges and accelerating electric vehicle adoption – particularly in China, where petrochemical demand is now the primary growth engine.
On the supply side, OPEC has revised down its non-OPEC+ growth estimate to 800,000 bpd, citing weaker prices and reduced upstream investment. The IEA, however, expects global supply to expand by 1.6 million bpd, led by the U.S., Canada, Brazil, Guyana, and Argentina. Should OPEC+ proceed with unwinding voluntary cuts, the IEA warns that the market could face a surplus of up to 1.4 million bpd in 2025 – potentially exerting renewed downward pressure on prices.
_______________
EIA data released yesterday showed U.S. Crude inventories unexpectedly rose 3.45 million barrels with a drop in exports and despite a larger than expected increase in refinery runs.
U.S. commercial crude oil inventories (excl. SPR) rose by 3.45 million barrels last week, reaching 441.8 million barrels – approximately 6% below the five-year seasonal average. Total gasoline inventories declined by 1 million barrels and now sit around 3% below the five-year average. Distillate (diesel) fuel inventories fell by 3.2 million barrels and remain roughly 16% below the seasonal norm. Meanwhile, propane/propylene inventories climbed by 2.2 million barrels but are still 9% below their five-year average. Overall, total commercial petroleum inventories rose by 4.9 million barrels over the week – overall a neutral report with limited immediate price impacts.


-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: The forward curve is pricing tightness today and surplus tomorrow
-
Nyheter3 veckor sedan
Samtal om läget för guld, kobolt och sällsynta jordartsmetaller
-
Nyheter4 veckor sedan
Agnico Eagle siktar på toppen – två av världens största guldgruvor i sikte
-
Nyheter3 veckor sedan
Lägre elpriser och många minustimmar fram till midsommar
-
Analys3 veckor sedan
June OPEC+ quota: Another triple increase or sticking to plan with +137 kb/d increase?
-
Nyheter2 veckor sedan
Utbudsunderskott och stigande industriell efterfrågan av silver på marknaden
-
Nyheter3 veckor sedan
Saudiarabien informerar att man är ok med ett lägre oljepris
-
Analys3 veckor sedan
Oil demand at risk as US consumers soon will face hard tariff-realities