Analys
SEB Jordbruksprodukter, 16 december 2013

Årets sista WASDE-rapport publicerades i tisdags och bekräftade Australiens och Kanadas rapporter, men nonchalerade Argentinas, alla från veckan innan. För sojabönor hamnade USDA på oförändrade 88 mt för Brasilien. Samma dag publicerade CONAB en prognos på 90 mt. Kanadas rapport för två veckor sedan fick canolan i Winnipeg i fritt fall, vilket börjar sprida sig till Europa nu. Att Frankrike höjde rapsarealen istället för att som väntat sänka den, kommer att bidra till att baissen får grepp i Europa också.
Jag tror att vetemarknaden kommer att ha en lite svagare utveckling framöver och går därför över till en kortsiktig säljrekommendation (från neutral).
Mjölkpriserna basis Eurex SMP och smör-terminer steg med 1% i svenska kronor per kilo mjölkråvara och det berodde helt på att kronan försvagades mot euron. Mjölkbörserna var annars lite svagare i veckan än förut.
Nästa WASDE-rapport publiceras den 10 januari och det här veckobrevet är också det sista för året och önskar alla läsare en God Jul och ett Gott Nytt År 2013.
Odlingsväder
Det är både blötare och varmare i Europa än normalt och detta väntas bestå åtminstone fram till slutet av året. I Nordamerika drar i skrivande stund en snöstorm fram, som fått flygen att bli inställda t ex i Toronto.
I Sydamerika, kan vi notera att det är onormalt varmt och lite nederbörd i norra Argentina, landets kornbod. Vi ser detta i kartbilden nedan.
I Brasiilien är vädret alltjämt normalt.
En hastig blick på US Drought Monitor, visar att det inte varit några stora förändringar i hur stor andel av USA:s areal som är torrare än normalt.
Vete
Terminskontrakten i Chicago föll med 3% i veckan och Matif med 2%. WASDE-rapporten i sig själv påverkade inte marknaden, eftersom den inte innehöll något nytt, utan snarare bekräftade produktionshöjningarna i Kanada och Australien från veckan innan och som väntat nonchalerade Argentinas påstående att skörden skulle bli 8.5 mt istället för 11 mt som alla andra utom den Argentinska staten förväntat sig.
Tekniskt stängde Matif precis på stödet för uppgången från början av augusti. Eftersom Chicagovetet i fredags gick under stödet på 664 cent (basis Dec 2014-kontraktet), skulle det inte förvåna om Matif bröt stödet och inledde en rekyl nedåt. November 2014-kontraktet låg i fredags på 192.75 och om stödet bryts finns nästa stöd på 185 euro. Vi skulle tro att priset går dit. Eventuellt finns stöd på 190, där priset kan studsa som hastigast.
Decemberkontraktet 2014 på CBOT som föll tillbaka ner mot det tekniska stödet, efter ABARES och Stats Canadas rapporter, bröt igenom stödet på 664 i fredags. Det är en teknisk säljsignal.
Nedan ser vi terminskurvorna för Chicagovete och Matif.
I tisdags kom så årets sista WASDE-rapport från USDA. USDA fick med och tog till sig de nya högre produktionsestimaten från veckan innan från Kanada (37.5 mt) och Australien (26.5), men gjorde inte det för Argentina, där USDA fortfarande har 11 mt. Det står ju helt klart att Argentinas produktionsestimat är lågt därför att det då begränsar exporten till 1.5 mt och inte 4 mt som det hade varit om de hade sagt 11 mt. Sammantaget justeras alltså global produktion 2013/14 upp med 5 mt till 711.42 mt.
Höjningen av produktionsestimatet så plötsligt gör också att utgående lager justeras upp. Det finns ju ingen anledning att tro att konsumtionen ska öka om inte priset sjunker, eller tillväxten i tillväxtländer tar fart. Utgående lager justeras upp med 4 mt. Det kan synas märkligt att man inte höjde med 5 mt, eftersom inget har hänt som motiverar högre konsumtion.
Ser vi till prisets relation till utgående lager, ligger priset möjligtvis något lågt om vi jämför med den allmänna bilden som förhållandet mellan pris och lager de senaste åren ger. Å andra sidan kan vi jämföra med punkten för fem år sedan, när priset var 100 cent lägre för nästan samma nivå på lagret. Det är alltså svårt att dra några entydiga slutsatser om priset just nu är för ”högt” eller för ”lågt”.
Vi tror det kommer en period med lite svagare marknad nu, med en mindre nedgång i terminerna på vete. På ett lite längre perspektiv är vi mer eller mindre neutrala, men på kort sikt går vi över från neutral till säljrekommendation.
Optioner på vete
Nedan ser vi priserna på köpoptioner på Matif på November-2014 (Matif vete). Notera att historisk volatilitet har stigit upp från 11% till 12% igen.
Nedanstående är priser på säljoptioner.
Maltkorn
November 2014 – kontraktet på har den senaste tiden gått lite svagare än Matif-vetet.
Majs
Majspriset reagerade på WASDE-rapporten, till skillnad från vetet. Trots att utgående lager justerades ner, oroar sig marknaden för att januari-rapporten ska visa högre produktion både i USA och i Kina. Kinas eget estimat, som kom härom veckan, ligger 6.5 mt högre än USDA. Tekniskt ser marknaden illavarslande ut, då priset ser ut att återigen vara på väg ner till den psykologiskt viktiga nivån 450 cent. Ska det bli tredje gången gillt och ett fall under den nivån?
USDA justerade upp global produktion med 1.5 mt. En liten sänkning gjordes av estimatet för EU-28, skörden i fd Sovjet (Ukraina) höjdes ytterligare, med 1 mt. Men det saknas alltså +6.5 mt på Kina. Att Kina inte verkar importera majs från USA i samma utsträckning som tidigare, indikerar att Kina verkligen har fått en bättre skörd än väntat. Marknaden ser det så i alla fall, och ”justerar” USDA:s estimat så att den global produktion nu är 8 mt högre än estimerat i november.
USDA sänker utgående lager med 2 mt, därför att man räknar med högre foderefterfrågan i EU-28, Kanada, Ukraina och högre efterfrågan på majs till etanoltillverkning i USA. Detta verkar rimligt med tanke på boomen i kött och mjölkpriser. Det är nog en trend vi kommer att se mer höjningar i konsumtionen för. Men vi tror inte att höjningen av efterfrågan på majs till etanolindustrin är långsiktigt hållbar. Kina har dessutom satt en båtlast med DDG (drank) från USA i karantän därför att man misstänker att den innehåller GMO-vara av en sort som är förbjuden i Kina. Skulle DDG-exporten till Kina stanna av, skulle ekonomin i etanoltillverkningen försämras, allt annat lika.
”Egentligen” skulle den här rapporten, med Kinas egna produktionsestimat, ha visat högre utgående lager.
Priset ser ut att ligga ”OK” i förhållande till estimerat utgående lager och i förhållande till de senaste årens relation mellan pris och lager.
Vi fortsätter med neutral rekommendation, men skulle 450 cent brytas, bör man vara nettosåld majs, pga vad den tekniska analysen då säger.
Sojabönor
Även sojabönorna föll efter WASDE-rapporten. 1150 cent är dock ett starkt stöd för marknaden. 55% av Brasiliens sojaskörd är enligt uppgifter därifrån redan såld / prissäkrad.
Gammal skörd av sojamjöl (mars-kontraktet 2014) lyckades inte ta sig upp till en ny all-time-high i veckan. Priset ligger precis på stödlinjen för uppgången. Det skulle inte förvåna om säljare kommer in här, samtidigt som köpare tar hem vinster och vi får ett brott av stödlijen, med prisfall ner till 400 dollar som följd.
WASDE-rapporten visade 1.5 mt högre produktion. Argentina höjdes 1 mt och övriga länder med 0.5. Värt att notera är att produktionen antagligen är högre än vad USDA har estimerat här i december-rapporten. Dels är estimatet för Argentina på 54.5 mt fortfarande 3 mt lägre än vad USDA:s egen attaché vid FAS rapporterade härom veckan. Dels är estimatet för Brasilien oförändrat på 88 mt, när CONAB och många privata firmor på plats ligger på 90 mt. Kanske avvaktar USDA hur vädret utvecklar sig i Argentina och Brasilien. I Argentina har det blivit lite varmare, men i Brasilien är vädret muito bom.
Med en produktionsökning på 1.5 mt höjer USDA utgående lager med 0.5 mt – allt i Argentina – vilket förmodligen är helt riktigt. Utgående lager sänktes för USA, vilket också verkar rimligt med tanke på prisutvecklingen för griskött och mjölk, t ex. Efterfrågan på sojamjöl kommer antagligen att fortsatt vara stark.
För fyra år sedan var lagernivån på ungefär samma nivå som nu och priset var 150 cent lägre. Det talar för en svag prisutveckling framöver. Det är dock värt att hålla koll på vart priserna på mjölk och lean hogs tar vägen framöver. Skulle de fortsätta att stärkas och därmed stimulera till större besättningar, kan efterfrågan på sojamjöl vara en faktor som dämpar eller hindrar prisfall på sojan.
Kina har satt en båtlast med DDG i karantän för undersökning av GMO-innehåll. Risken är att DDG som gått till Kina kommer att stanna i USA – och därmed pressa priset på sojamjöl.
Vi behåller säljrekommendation.
Raps
November 2014-kontraktet som jag säljrekommenderade förra veckan föll ner till 360 euro. Priset bröt även den nivån mot slutet av veckan och nästa nivå i sikte är nu 350 euro. Vi fortsätter med säljrekommendation.
Frankrike höjde rapsarealen med 7% jämfört med förra året. Den allmänna uppfattningen under hösten var att den skulle bli mindre, pga den försämrade lönsamheten i valet av raps framför t ex vete.
AOF (Australian Oilseeds Federation) gör endast en mindre nedjustering från tidigare estimat för landets produktion av canola 2013/14, detta trots en betydande negativ påverkan på grödorna till följd av frost i New South Wales och Victoria. Produktionen beräknas uppgå till 3.2 mt i år, ner från tidigare estimat på 3.4 mt och förra årets produktion på 4.2 mt. En varm start på våren påskyndade grödornas utveckling och gjorde dem mer känsliga för extrema väderslag, vilket gjorde att torra väderförhållanden och frost under våren fick en betydande inverkan på grödorna i NSW och Victoria. Bortfallet av grödor i östkust staterna har dock nästan helt kompenserats av avkastningen i Western Australia där de säsongsmässiga förhållandena har varit näst intill perfekta under de senaste månaderna.
Produktionen av raps i EU-28 förväntas uppgå till 21.3 mt 2014/15 enligt Strategie Grains, en ökning med 500 000 ton eller 2.4% från årets 20.8 mt då högre avkastning förväntas kompensera en liten nedgång i sådd. Den genomsnittliga avkastningen för nästa års skörd beräknas uppgå till 3.2 t/ha mot årets 3.1 t/ha, vilket skulle kompensera för en minskad areal (från 6.7 mha till 6.6 mha).
Efter nyheten om rekordskörden av canola i Kanada, har rapspriset förlorat mark i förhållande till soja. I diagrammet nedan ser vi att detta är en fortsättning på en trend, som inleddes redan 2006, när raps var som dyrast i förhållande till soja. I diagrammet nedan har jag räknat om sojapriset till euro (per bushel).
Canolaterminerna i Kanada har förlorat ännu mer mark i förhållande till sojabönorna i Chicago i veckan som gått. Rapspriset på Matif har inte riktigt tagit in det prisfallet.
Vi fortsätter med förra veckans säljrekommendation.
Potatis
Potatispriset av årets skörd, har fortsatt att handlas svagt och noterades i fredags en halv euro lägre per deciton, på 17.50 euro.
Gris
Lean hogs mars-kontrakt fortsatte att gå ner i pris i veckan som gick och stängde 1.5 cent lägre än förra veckan. Lägre pris på lean hogs är en faktor som påverkar soja- och majspriserna negativt.
Mjölk
SMP-terminerna på Eurex var oförändrade i veckan. SMP handlades lite starkare i början på veckan, men var sedan oförändrade. Smörpriset var oförändrat. I svenska kronor steg priset med 1% för alla terminsköptider, eftersom euron steg mot kronor.
Terminspriserna i Chicago sjönk faktiskt. Prisuppgången som varit mycket stadig i ett och ett halvt år, tycks hålla på att tappa lite av sitt momentum och det märks tydligast i prisutvecklingen på smör.
I diagrammet nedan har jag lagt till priset på CME:s SMP-kontrakt, omräknat till euro per ton och därmed i samma enhet som de andra prisserierna. Det är den lila kurvan. Vi ser att den faktiskt och inte så förvånande, följer Eurex SMP-termin.
Nedan ser vi terminspriserna man får i svenska kronor från terminspriserna på SMP och smör på Eurex, omräknat till kronor per kilo mjölkråvara. Notera dock att hela den här prisnivån alltid ska ligga över avräkningspriset på mjölkråvara med ca 50 öre, som är en uppskattning av kostnaden för att förädla mjölkråvara till SMP och smör.
Socker
Marskontraktet på råsocker har till vår stora besvikelse fortsatt att falla till kontraktslägsta på 16.29 cent per pund i marskontraktet. RSI ligger på en ny lägsta nivå om 16.75. En nivå under 30 brukar anses indikera en ”översåld” marknad och en nära förestående rekyl. En så här lång period av rekylfri nedgång är mycket ovanlig och kan bara förklaras av att många måste ha trott på en rekyl uppåt tidigare, liksom vi, och successivt tagit stoppar. Det är svårt att resonera här, för trots att priset faller, så byggs potentialen i rekylen uppåt upp allt mer, ju mer priset faller. Å andra sidan föll priset under det tekniska stödet på 16.60, vilket indikerar ytterligare svaghet i marknaden.
Om vi ser till ”spotkontraktet”, ser vi att prisfallet börjar nå ner till 16 cent, som var bottennoteringen i juli. Det är en nivå där det bör finnas stöd.
Marknaden har fortsatt handla starkt vid starten på handelsdagen, dvs under europeisk dagtid, för att sedan falla under amerikansk handelstid. Skörden i Brasilien har förbättrats mot slutet och det är antagligen producenter som prissäkrar, särskilt då priset i reais inte fallit som det gjort i dollar. Den Thailändska skörden börjar nu och det kan också vara en orsak till den påtagliga svagheten i prisutvecklingen just nu. Importmarginalen till Kina är negativ. Kina är en av världens största importörer.
Vi tror att botten noterades i juli och att den i och för sig mycket kraftiga nedgången är en rekyl.
Produktionsöverskottet går mot sitt slut och därmed finns en potential för priset att nå upp till produktionskostnaden. Vi rekommenderar köp av SOCKER S eller BULL SOCKER X4 S för den som vill ta mer risk.
Gödsel
Förra veckan skrev vi att marknaden för urea var överköpt med ett RSI på 80 (över 70, som är gränsen för en ”överköpt” marknad. Priset har nu fallit tillbaka från 340 dollar till 324 dollar. Trenden är dock uppåtriktad, alltjämt och vi ser detta som ett köptillfälle.
[box]SEB Veckobrev Jordbruksprodukter är producerat av SEB Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB’s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.
Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB’s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.
Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.
Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbankinguppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.
Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett [publikt] aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.
Analys
OPEC+ will likely unwind 500 kb/d of voluntary quotas in October. But a full unwind of 1.5 mb/d in one go could be in the cards

Down to mid-60ies as Iraq lifts production while Saudi may be tired of voluntary cut frugality. The Brent December contract dropped 1.6% yesterday to USD 66.03/b. This morning it is down another 0.3% to USD 65.8/b. The drop in the price came on the back of the combined news that Iraq has resumed 190 kb/d of production in Kurdistan with exports through Turkey while OPEC+ delegates send signals that the group will unwind the remaining 1.65 mb/d (less the 137 kb/d in October) of voluntary cuts at a pace of 500 kb/d per month pace.

Signals of accelerated unwind and Iraqi increase may be connected. Russia, Kazakhstan and Iraq were main offenders versus the voluntary quotas they had agreed to follow. Russia had a production ’debt’ (cumulative overproduction versus quota) of close to 90 mb in March this year while Kazakhstan had a ’debt’ of about 60 mb and the same for Iraq. This apparently made Saudi Arabia angry this spring. Why should Saudi Arabia hold back if the other voluntary cutters were just freeriding? Thus the sudden rapid unwinding of voluntary cuts. That is at least one angle of explanations for the accelerated unwinding.
If the offenders with production debts then refrained from lifting production as the voluntary cuts were rapidly unwinded, then they could ’pay back’ their ’debts’ as they would under-produce versus the new and steadily higher quotas.
Forget about Kazakhstan. Its production was just too far above the quotas with no hope that the country would hold back production due to cross-ownership of oil assets by international oil companies. But Russia and Iraq should be able to do it.
Iraqi cumulative overproduction versus quotas could reach 85-90 mb in October. Iraq has however steadily continued to overproduce by 3-5 mb per month. In July its new and gradually higher quota came close to equal with a cumulative overproduction of only 0.6 mb that month. In August again however its production had an overshoot of 100 kb/d or 3.1 mb for the month. Its cumulative production debt had then risen to close to 80 mb. We don’t know for September yet. But looking at October we now know that its production will likely average close to 4.5 mb/d due to the revival of 190 kb/d of production in Kurdistan. Its quota however will only be 4.24 mb/d. Its overproduction in October will thus likely be around 250 kb/d above its quota with its production debt rising another 7-8 mb to a total of close to 90 mb.
Again, why should Saudi Arabia be frugal while Iraq is freeriding. Better to get rid of the voluntary quotas as quickly as possible and then start all over with clean sheets.
Unwinding the remaining 1.513 mb/d in one go in October? If OPEC+ unwinds the remaining 1.513 mb/d of voluntary cuts in one big go in October, then Iraq’s quota will be around 4.4 mb/d for October versus its likely production of close to 4.5 mb/d for the coming month..
OPEC+ should thus unwind the remaining 1.513 mb/d (1.65 – 0.137 mb/d) in one go for October in order for the quota of Iraq to be able to keep track with Iraq’s actual production increase.
October 5 will show how it plays out. But a quota unwind of at least 500 kb/d for Oct seems likely. An overall increase of at least 500 kb/d in the voluntary quota for October looks likely. But it could be the whole 1.513 mb/d in one go. If the increase in the quota is ’only’ 500 kb/d then Iraqi cumulative production will still rise by 5.7 mb to a total of 85 mb in October.
Iraqi production debt versus quotas will likely rise by 5.7 mb in October if OPEC+ only lifts the overall quota by 500 kb/d in October. Here assuming historical production debt did not rise in September. That Iraq lifts its production by 190 kb/d in October to 4.47 mb/d (August level + 190 kb/d) and that OPEC+ unwinds 500 kb/d of the remining quotas in October when they decide on this on 5 October.

Analys
Modest draws, flat demand, and diesel back in focus

U.S. commercial crude inventories posted a marginal draw last week, falling by 0.6 million barrels to 414.8 million barrels. Inventories remain 4% below the five-year seasonal average, but the draw is far smaller than last week’s massive 9.3-million-barrel decline. Higher crude imports (+803,000 bl d WoW) and steady refinery runs (93% utilization) helped keep the crude balance relatively neutral.

Yet another drawdown indicates commercial crude inventories continue to trend below the 2015–2022 seasonal norm (~440 million barrels), though at 414.8 million barrels, levels are now almost exactly in line with both the 2023 and 2024 trajectory, suggesting stable YoY conditions (see page 3 attached).
Gasoline inventories dropped by 1.1 million barrels and are now 2% below the five-year average. The decline was broad-based, with both finished gasoline and blending components falling, indicating lower output and resilient end-user demand as we enter the shoulder season post-summer (see page 6 attached).
On the diesel side, distillate inventories declined by 1.7 million barrels, snapping a two-week streak of strong builds. At 125 million barrels, diesel inventories are once again 8% below the five-year average and trending near the low end of the historical range.
In total, commercial petroleum inventories (excl. SPR) slipped by 0.5 million barrels on the week to ish 1,281.5 million barrels. While essentially flat, this ends a two-week streak of meaningful builds, reflecting a return to a slightly tighter situation.
On the demand side, the DOE’s ‘products supplied’ metric (see page 6 attached), a proxy for implied consumption, softened slightly. Total demand for crude oil over the past four weeks averaged 20.5 million barrels per day, up just 0.9% YoY.
Summing up: This week’s report shows a re-tightening in diesel supply and modest draws across the board, while demand growth is beginning to flatten. Inventories remain structurally low, but the tone is less bullish than in recent weeks.


Analys
Are Ukraine’s attacks on Russian energy infrastructure working?

Brent crude rose 1.6% yesterday. After trading in a range of USD 66.1 – 68.09/b it settled at USD 67.63/b. A level which we are well accustomed to see Brent crude flipping around since late August. This morning it is trading 0.5% higher at USD 68/b. The market was expecting an increase of 230 kb/d in Iraqi crude exports from Kurdistan through Turkey to the Cheyhan port but that has so far failed to materialize. This probably helped to drive Brent crude higher yesterday. Indications last evening that US crude oil inventories likely fell 3.8 mb last week (indicative numbers by API) probably also added some strength to Brent crude late in the session. The market continues to await the much heralded global surplus materializing as rising crude and product inventories in OECD countries in general and the US specifically.

The oil market is starting to focus increasingly on the successful Ukrainian attacks on Russian oil infrastructure. Especially the attacks on Russian refineries. Refineries are highly complex and much harder to repair than simple crude oil facilities like export pipelines, ports and hubs. It can take months and months to repair complex refineries. It is thus mainly Russian oil products which will be hurt by this. First oil product exports will go down, thereafter Russia will have to ration oil product consumption domestically. Russian crude exports may not be hurt as much. Its crude exports could actually go up as its capacity to process crude goes down. SEB’s Emerging Market strategist Erik Meyersson wrote about the Ukrainian campaign this morning: ”Are Ukraine’s attacks on Russian energy infrastructure working?”. Phillips P O’Brian published an interesting not on this as well yesterday: ”An Update On The Ukrainian Campaign Against Russian Refineries”. It is a pay-for article, but it is well worth reading. Amongst other things it highlights the strategic focus of Ukraine towards Russia’s energy infrastructure. A Ukrainian on the matter also put out a visual representation of the attacks on twitter. We have not verified the data representation. It needs to be interpreted with caution in terms of magnitude of impact and current outage.
Complex Russian oil refineries are sitting ducks in the new, modern long-range drone war. Ukraine is building a range of new weapons as well according to O’Brian. The problem with attacks on Russian refineries is thus on the rise. This will likely be an escalating problem for Russia. And oil products around the world may rise versus the crude oil price while the crude oil price itself may not rise all that much due to this.
Russian clean oil product exports as presented by SEB’s Erik Meyersson in his note this morning.

The ICE Gasoil crack and the 3.5% fuel oil crack has been strengthening. The 3.5% crack should have weakened along with rising exports of sour crude from OPEC+, but it hasn’t. Rather it has moved higher instead. The higher cracks could in part be due to the Ukrainian attacks on Russian oil refineries.

Ukrainian inhabitants graphical representation of Ukrainian attacks on Russian oil refineries on Twitter. Highlighting date of attacks, size of refineries and distance from Ukraine. We have not verified the detailed information. And you cannot derive the amount of outage as a consequence of this.

-
Nyheter4 veckor sedan
Eurobattery Minerals satsar på kritiska metaller för Europas självförsörjning
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals i en guldtrend
-
Nyheter4 veckor sedan
Guldpriset kan närma sig 5000 USD om centralbankens oberoende skadas
-
Nyheter4 veckor sedan
OPEC signalerar att de inte bryr sig om oljepriset faller kommande månader
-
Analys3 veckor sedan
Volatile but going nowhere. Brent crude circles USD 66 as market weighs surplus vs risk
-
Nyheter3 veckor sedan
Aktier i guldbolag laggar priset på guld
-
Nyheter3 veckor sedan
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde
-
Nyheter2 veckor sedan
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet