Följ oss

Nyheter

Norges oljeintäkter når högsta nivån någonsin när priserna stiger

Publicerat

den

Norges flagga

Norges petroleumintäkter nådde en rekordhög nivå 2021, tack vare stigande råvarupriser, växande global efterfrågan och hög produktion från 94 fält till havs, sade det norska oljedirektoratet (NPD) under förra veckan.

En stabil hög produktion från Norges kontinentalsockel förväntas fortsätta under de närmaste åren, sa myndigheten i sin översikt för 2021 som presenterades för knappt två veckor sedan.

Under fjärde kvartalet 2021 översteg exportvärdet av Norges olja och gas 11,5 miljarder dollar (100 miljarder norska kronor) under varje månad, tre gånger exportvärdet under samma period 2020, enligt direktoratets presentation.

2021 gjordes 20 fynd på kontinentalsockel, fem fält togs i drift och operatörerna lämnade in åtta utbyggnadsplaner till myndigheterna. I år förväntas dussintals utvecklingsplaner lämnas in, sade direktoratet.

Norges olje- och gasproduktion var något högre 2021 jämfört med 2020, och uppgick i genomsnitt 4 miljoner fat oljeekvivalenter per dag (boepd), tillade den.

”Många nya upptäckter, såväl som flera nya fältutvecklingar under de kommande åren tillsammans gör att produktionen förväntas öka något fram till 2024”, säger NPDs generaldirektör Ingrid Sølvberg. Tillväxten av upptäckta resurser förra året var den högsta sedan 2014, konstaterade direktoratet.

Norge kommer att fortsätta att ge tillstånd för olje- och gasprospektering på den norska kontinentalsockeln och kommer att behålla det nuvarande systemet med oljeauktioner, säger regeringen.

Tillgång till areal och fler tillstånd är det enskilt viktigaste instrumentet regeringen har för att säkerställa inte bara intäkter från olje- och gasindustrin, utan också för att finansiera energiomställningen, sa Hauglie.

Nyheter

Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Publicerat

den

Graf som jämför priset på guld och guldaktier

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.

I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation

Publicerat

den

Diagram som visar att guld slagit ett nytt rekord även justerat för inflation

Guld har slagit prisrekord efter prisrekord det senaste året och nu har ädelmetallen tagit det hela till en ny nivå. När man mäter priser över längre tid kan det vara relevant att justera för inflation. Inflation kan mätas på många olika sätt, men vad guldet nu har gjort är att passera alla sätt och nå sin högsta nivå någonsin oavsett vad.

Det har varit en pristopp från år 1980 som har varit högre när man justerat för inflation, men även den har alltså nu fått se sig överträffad.

Fortsätt läsa

Nyheter

Mahvie Minerals i en guldtrend

Publicerat

den

En traditionell gruva som skiner med guld

Mahvie Minerals är inriktade på guld och med ett guldpris som rusat i höjden och inte visar några tecken på att avta så har företaget hamnat i en trevlig position. VD Per Storm presenterar verksamheten och svarar på frågor.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära