Följ oss

Nyheter

Nedskrivningar hos guldproducenterna?

Publicerat

den

Guldfärg

Den som har satsat på guld och guldproducerande företag kunde inte vänta på att 2013 skulle ta slut snabbt nog. 2013 var året då tolv års uppgång i guldkursen tog slut på ett minst sagt abrupt sätt.

Guldprisets utveckling år 2013 - London fixETF-fonden SPDR Gold Shares (GLD) har rasat med 27,7 procent och guldproducenterna har fallit betydligt mer än så, Market Vectors Gold Miners ETF (GDX) har till exempel rasat med nästan 54 procent. Det stora raset har gjort att många investerare väljer att titta närmare på guldproducenterna eftersom de nu ser ut att vara billiga i förhållande till sina bokförda värden. Många contrarians väljer också att se närmare på de sektorer som rasat mest eftersom det inte är ovanligt att förra årets förlorare blir detta års kursvinnare.

Detta sätt att investera är inget som kan rekommenderas. En viss försiktighet är att föredra eftersom det fallande guldpriset har gjort att många redan tidigare hårt ansatta guldproducerande företag kan tvingas att tillgripa tillgångsnedskrivningar. Ett lägre guldpris slår också direkt mot sista raden i resultaträkningen hos de guldproducerande företagen. Världsmarknadspriset på guld styr också vilka fyndigheter och gruvor som kommer att bearbetas i framtiden, faller priset för lågt så finns det fyndigheter och gruvor som kommer att vara olönsamma. Detta fungerar även åt andra hållet, att vissa fyndigheter och gruvor kommer att bli mer intressanta när världsmarknadspriserna stiger.

Även om olika företag, fyndigheter och gruvor har olika lönsamhetsnivåer så kommer ett guldpris som faller under 1 200 USD per troy ounce att leda till att flera producenter tvingas minska eller stänga ned sin produktion.

Reserverna styr värderingen

Reserver utgör en inte obetydlig del av värdet för ett gruvföretag, oavsett om det är fråga om en guldproducent eller om det är frågan om en annan råvara. Om en råvaruproducent inte ersätter eller ökar de reserver som utvinns årligen så kommer de kvarvarande reserverna att minska och därmed den återstående tiden som företaget kan bedriva sin verksamhet.

I Financial Times kunde vi nyligen läsa att två av de största guldproducenterna, Barrick Gold (NYSE: ABX) och Newmont Mining (NYSE: NEM), baserade sina reservberäkningar på guldpriser på 1 500 respektive 1 600 USD per troy ounce, en bra bit högre än de cirka 1 200 USD som guldet handlas till i dag. Båda dessa aktier ingår som innehav i GLD, tillsammans utgör de nästan en fjärdedel av denna börshandlade fonds innehav.

Silverprisets utveckling år 2013, London FixFinancial Times förtäljer även att Kinross (NYSE: KGC) baserat sin senaste reservberäkning på en guldkurs om 1 200 USD per troy ounce. Kinross är det nionde största innehavet i GDX med en vikt på 4,2 procent.

Inte heller de företag som är verksamma inom silver är immuna mot kommande nedskrivningar, efter det senaste årets fall i silverpriset ligger även dessa företags reservberäkningar långt över gällande marknadspriser.

Den börshandlade fonden Global X Silver Miners ETF (SIL) har fallit med mer än femtio procent under 2013.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Christian Kopfer om marknadens olika råvaror

Publicerat

den

Olika råvaror

Christian Kopfer kommenterar marknaden för råvarorna koppar, aluminium, litium, sällsynta jordartsmetaller, guld och silver och olja. Vidare kommenterar han olika sätt som investerare kan ta position i råvaror via.

Fortsätt läsa

Nyheter

Premien på silver i Shanghai rusar i höjden, priset är nu 105 USD

Publicerat

den

Silverpriset i Shanghai rusar i höjden

Priset på silver forsätter att stiga till nya höjder. Men nu har dessutom en ytterligare parameter rusat i höjden, nämligen premien som silver handlas till i Shanghai jämfört med i västvärlden. När priset på silver i västvärlden är 94 USD per uns så är det 105 USD per uns i Shanghai, det är en prisskillnad på enorma 11 USD per uns. För några år sedan var priset alltså lägre än prisskillnaden nu är.

Det finns flera saker som kan påverka prisskillnaden. Att Kina har infört exportkontroller är dock något som påverkar åt andra hållet. Den underliggande orsaken är att Kina använder väldigt mycket silver och tillgången på silver blir allt sämre.

Fortsätt läsa

Nyheter

Boliden ansöker om att Nautanen ska bli ett strategiskt projekt i EU

Publicerat

den

Boliden har ansökt hos Europeiska kommissionen om att Nautanen-fyndigheten ska utses till ett strategiskt projekt enligt EU:s förordning om kritiska råmaterial.

Kopparfyndigheten Nautanen ligger i centrala Norrbotten, cirka 15 km nordväst om koppargruvan Aitik. Boliden anser att tidigare studier och prospekteringsresultat tyder på att det finns potential för en underjordisk gruva som satellit till Aitik, där befintlig industriell infrastruktur såsom anrikningsverk och gruvavfallsanläggning kan användas. Boliden ser potential att investera i en underjordisk gruva inklusive en infartsramp för att nå gruvan på avstånd och därigenom minimera miljöpåverkan.

Ökar tillgången på inhemsk koppar

Nautanen-projektet kommer att öka den inhemska tillgången på hållbar koppar inom EU. Hållbart utvunnen koppar har ett kritiskt och strategiskt värde för den gröna omställningen i Europa, säger Stefan Romedahl, direktör affärsområde Gruvor.

Den beräknade årliga produktionen av utvunnet råmaterial i Nautanen är cirka 2-3 Mton per år, med en planerad livslängd för gruvan på cirka 20 år. Förstudier av fyndigheten pågår fortfarande och kommer att avgöra den slutliga verksamheten. Beroende på tillstånd, vilka ännu inte erhållits, beräknas produktionen starta i början av 2030-talet.

EU-kommissionen förväntas meddela resultatet av bedömningen av de ansökningar som lämnats in under andra kvartalet 2026.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära