Nyheter
Kommande fall för bomullspriset?

Bomullspriset fortsätter att rasa, vilket av handlarna förklaras med att de är oroliga för att Kina skall komma att sälja sitt stora lager. Bomullspriset har rasat närmare 19 procent, ned till 75,85 cent per pound, på ICE Futures US i New York sedan råvaran nådde sin 16-månaders topp på 93,32 cent den 16 augusti 2013.
Råvaruhandlarna är nu oroliga för att det statligt ägda bolag som kontrollerar Kinas bomullsreserver skall sälja ut stora delar av sitt lager i slutet av 2013. Kina har under året hamstrat rekordstora mängder bomull i syfte att hjälpa landets jordbrukare att hantera det faktum att den globala bomullsproduktionen för fjärde året i rad överstiger efterfrågan. Detta gör att det finns fog för oro för att det kinesiska bolaget China National Cotton Reserves Corp skall sälja ut sitt laget och orsaka ett kraftigt prisfall på bomullsmarknaden.
Enligt uppskattningar från USDA, US Department of Agriculture, hade Kina, världens största producent och användare av bomull cirka 12,7 miljoner ton bomull i lager den 31 juli, motsvarande 62 procent av lagren, vilket gör det möjligt att producera 71 miljarder t-shirts. Den australiensiska investmentbanken Macquarie Group tror att Kina nu kommer att börja skära ned sitt stödprogram och avsluta det under 2014. Detta skulle innebära att Kina slutar att stötta det globala bomullspriset. Sedan början av 2011 har Kina femdubblat sina bomullslager sedan landets till synes bottenlösa aptit för bomull uppmuntrat bönder runt om i världen att öka produktionen.
Om lagringsprogrammet avslutas kommer bomullspriserna sjunka med 8,4 procent till 69,5 cent per pund i ett år enligt medianen av 12 analytikers uppfattningar som sammanställts av nyhetsbyrån Bloomberg.
Nyheter
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,
Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.
Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September