Nyheter
Israel och Palestina förhandlar om naturgas-produktion
Israeliska och utländska diplomater sa på söndagen att den palestinska myndigheten och Israel förhandlar om att utveckla naturgastillgångarna utanför Gazaremsans kust. Något som skulle kunna leda till ett rejält ekonomiskt uppsving för den palestinska myndigheten.
Samtalen om att exploatera naturgastillgångarna har initierats av fredssändebudet Tony Blair.
Tony Blairs talesperson Ruti Winterstein sa att hon säkrade premiärminister Benjamin Netanyahus godkännande för förhandlingar i februari och att de har hållits under de senaste veckorna.
Naturgasfältet skulle enligt uppskattningar ta tre till fyra år att utveckla. Två privata företag skulle stå för utvecklingen, Consolidated Contractors Company och BG Group. Royalty-intäkterna från produktionen skulle sedan överföras till den palestinska myndigheten, under översyn av premiärminister Fayyad.
Palestinska Hamas, som kontrollerar Gazaremsan, protesterar dock mot planerna. De säger att de inte erkänner någon form av avtal som den palestinska myndigheten ingår och att de bör konsulteras kring överenskommelser av denna sort.
Naturgas i en orolig region
Naturgas i regionen är inte någon lätt sak. Israel, som saknar tillgång till egen energi, har länge köpt naturgas från Egypten. Men efter revolutionerna i regionen så har ledningarna sprängts sönder så många gånger att det till sist blev politiskt omöjligt för Egypten att fortsätta med exporten.
Israels energisituation står dock inför en total förändring då landet har hittat stora egna naturgastillgångar i Medelhavet. Men att utveckla och producera naturgas till havs för Israel är en säkerhetsmässig mardröm. Så tillsvidare så ligger lösningen på Israels energiproblem fast i marken.
Palestina borde dock ha en bättre chans att utveckla och producera. Om Israel fortsätter vara positiva så är den största stötestenen borta. Och utan att vara några politiska experter på området så känns det ändå rimligt att anta att Hamas på något sätt kan övertalas av den palestinska myndigheten att inte sätta stopp för planerna. Utan att veta exakt hur mycket pengar det handlar om så känns det ändå rimligt att anta att de väldigt kraftigt kan förbättra den ekonomiska situationen för det palestinska folket. Även om Hamas och den palestinska myndigheten är motståndare, så verkar det ändå politiskt svårt att blockera ett så stort inflöde av pengar till folket.
Nyheter
Priset på silver och olja möttes för första gången på över 45 år
För första gången på över 45 år har silver och olja uppnått en prisparitet. Självklart inte om vi mäter uns mot uns eller fat mot fat. Men silver prissätts i USD per uns och olja i USD per fat. Ett fat brentolja och ett uns silver kostade för ett antal timmar sedan båda 63,80 USD.
Nu rör sig priserna självklart hela tiden, och i skrivande stund har silverpriset fortsatt att stiga och oljepriset fortsatt att gå ner.
Nyheter
Investerare driver efterfrågan på silver
Priset på silver stiger hela tiden till nya höjder. Silver är verkligen ädelmetallen som ibland handlas som en industrimetall och ibland som ett derivat på guld. På senare tid är det investerare som kommit in och ser det som en billigare ädelmetall än guld. Jeffrey Christian säger i denna video att det är investerare som har drivit metallen sedan hela två år tillbaka.
Han tar även upp att det finns ytterligare en faktor förutom industriell efterfrågan och investerare som köper, nämligen hur investerare som äger silver agerar. Och de senare säljer inte. Fler investerare som köper och färre som säljer, det sätter fart på priset.
Nyheter
Lars Henriksson om prisuppgången för både guld och silver
Lars Henriksson beskriver guldets kraftiga uppgång som en del av en långsiktig trend driven av växande misstro mot det globala finansiella systemet och världens fiatvalutor. Han menar att åratal av mycket expansiv penning- och finanspolitik, i kombination med geopolitisk osäkerhet och erfarenheter av sanktioner och frysta tillgångar, har fått både stater och investerare att söka sig till guld som värdebevarare. Den tillfälliga nedgången under hösten ser han som en naturlig rekyl efter extrema uppgångar, inte som ett trendbrott. På ett års sikt bedömer han att guldpriset kan nå runt 4 800 dollar per uns och på längre sikt även passera 5 000 dollar, även om uppgångstakten dämpas. Samtidigt framhåller han att silver haft ännu starkare utveckling tack vare sin industriella användning och att fokus framöver sannolikt breddas till fler råvaror, där han ser stor potential i exempelvis jordbruksråvaror. Guld och råvaror bör enligt honom ses som ett långsiktigt komplement i portföljen snarare än en ersättning för aktier.
-
Nyheter4 veckor sedan2026 blir ett år med låga oljepriser, men om ett par år blir priserna högre
-
Nyheter4 veckor sedanTuff marknad för stål, SSAB hanterar situationen
-
Nyheter3 veckor sedanZenith Energy väcker Italiens uranarv till liv – ”Vi är egentligen redan i förproduktionsfas”
-
Nyheter2 veckor sedanMahvie Minerals tar steg mot nästa nordiska guldgruva
-
Nyheter3 veckor sedanKina gör bitcoin av oanvänd elektricitet, trots förbud
-
Nyheter3 veckor sedanBHP gör nytt försök att köpa Anglo American
-
Nyheter4 veckor sedanDenison Mines stärker greppet om Athabasca, köper in sig i Skyharbours uranprojekt vid Russell Lake
-
Nyheter4 veckor sedanMild vinter ger låga elpriser, men stora skillnader mellan norr och syd

