Följ oss

Nyheter

Intressant läge att köpa rodium

Publicerat

den

Rodium - Tackor från Degussa

Det är ett väldigt intressant läge att köpa ädelmetallen rodium. Priset på rodium i relation till palladium är det lägsta på minst tolv år. För ett ounce rodium kan man nu bara köpa 1,3 ounce palladium. Rodium stängde igår på 990 USD per ounce. Deutsche Bank rekommenderar köp.

Det rekordlåga priset på rodium kommer att motivera biltillverkare att växla över till den metallen i katalysatorerna. Dessutom införs hårdare utsläppskrav för bilar nästa år i EU, vilket även det talar för rodium, då den metallen är effektivare än palladium.

Produktion av rodium, palladium och platina

Rodium produceras i betydligt mindre kvantitet än andra metaller som används i katalysatorer. I år kommer omkring 22,5 ton rodium att produceras, jämfört med 177 ton platina och 199 ton palladium, enligt SBG Securities.

Prisuppgång 2005-2008

En kraftig prisuppgång på rodium under perioden 2005-2008 gjorde att billtillverkarna drog ner på andelen rodium i katalysatorerna. Priset toppade under denna period på 10.100 USD per ounce, jämfört med ett pris på 990 USD idag.

Diagram över pris på rodium

Prognos för fjärde kvartalet

Enligt Deutsche Banks prognos kommer rodium att ha ett genomsnittligt pris på 1.200 USD under fjärde kvartalet 2013. Det vill säga drygt 20 % högre än det aktuella priset.

Nyheter

Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland

Publicerat

den

Mahvie Minerals ska producera guld

Mahvie Minerals utvecklar guldtillgångar i Finland, närmare bestämt Haveri beläget i Tammerfors guldbälte, och undersökningarna visar på mycket intressanta mängder. Bolaget planerar nu för att ta de nästa stegen framåt. Här presenterar VD Per Storm verksamheten.

Fortsätt läsa

Nyheter

Neil Atkinson spår att priset på olja kommer att stiga till 70 USD

Publicerat

den

Oljerigg producerar olja

Olja handlas kring 65 USD, lite högre eller lägre beroende på vilken sort vi tittar på. EIA tror att priset faller till 50 USD under början av 2026. Energianalytikern Neil Atkinson spår dock en mindre ökning till 70 USD. Han tror på en starkare efterfrågan, stabil skifferproduktion och ett OPEC som kan justera sin produktionen.

EFN Råvaror med Anna Stjernquist och Peter Hedlund, analytiker på Finansmagasinet, går igenom situationen på oljemarknaden.

Fortsätt läsa

Nyheter

Uppgång i oljepriset väntas under hösten enligt den tekniska analysen

Publicerat

den

Teknisk analys på olja av Ingemar Carlsson

Ingemar Carlsson på Tendens har gjort en teknisk analys på oljepriset, närmare bestämt brent, och den visar att en uppgång är att vänta under hösten.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära