Nyheter
Åtta frågor till Guldcentralen om guldpriset

I veckan har vi träffat Guldcentralen, en av Sveriges största försäljare av fysiskt guld och låtit Christer Granath, VD, ge sin syn på guldpriset, både det nuvarande och det framtida.
Kan Du berätta litet mer om Guldcentralen, hur länge har Ni funnits, vilka är Era kunder och vem är det som äger Ert företag?
Christer Granath, VD för Guldcentralen: Guldcentralen AB har funnits sedan 1967 och är en del av en ädelmetallkoncern som funnits sedan 1879. Vår ägare är KA Rasmussen AS i Norge. Det är 5:e generationen som driver företaget just nu. Vi säljer fysiskt guld, silver, platina och palladium till privatpersoner och företag. Det vi säljer är handelsgodkända tackor och mynt.
Vad är Din åsikt om guldpriset? Under 2011 har vi sett hur detta formligen har tjurrusat, kan det komma att fortsätta ytterligare? Om så, vad är det som motiverar en ytterligare värdeuppgång?
Christer Granath, VD för Guldcentralen: Det är nog så att vi bara är i början av en uppgång på råvaror och då i synnerlighet på guld och silver. Det är den finansiella oron i världen som är en av de faktorer som driver upp priset. En annan faktor är att efterfrågan på guld och silver är fortsatt stor. En del aktörer ser guld och silver som en naturlig hedge i dessa orostider. De söker sig till en trygg och säker hamn.
I och med guldprisets uppgång så har vi sett allt fler företag som startats upp där allmänheten erbjuds möjligheter att handla med guld. På vilket sätt skiljer sig Ni Er från övriga företag i branschen?
Christer Granath, VD för Guldcentralen: Den största skillnaden är att de flesta aktörer som startats upp den senaste tiden är företag som vill köpa ditt guld. ”Passa på att sälj ditt guld nu…”. Vi är av den bestämda uppfattningen att fysiskt guld är en naturlig del av en sund investeringsportfölj. Det är en bra hedge (försäkring) för mina övriga investeringar.
Hur ser Ni på guld kontra silver? I dag är det mest guld som är på tapeten, men i och med att guldpriset har stigit kraftigt så har fler och fler personer efterfrågat andra råvaror och ädelmetaller, till exempel silver. Kommer vi att få se samma efterfrågan på silver i framtiden?
Christer Granath, VD för Guldcentralen: Det tror jag vi mycket väl kan få. Vi ser väl redan en tydlig trend på att fler och fler personer och företag börjar få upp ögonen för silver.
Vissa väljer att se guld som en valuta, vad är Din åsikt om detta?
Christer Granath, VD för Guldcentralen: Jag anser att guld är urvalutan.
Inflationsjusterat så har guldpriset rasat sedan 1980, vilket betyder att guld inte har varit någon bra inflationsförsäkring. Faktum är att det inte var förrän den senaste finanskrisen som det tog fart. Vad är Din kommentar till detta?
Christer Granath, VD för Guldcentralen: Guld har tidigare varit reglerat och kontrollerat av centralbanker. Nu är det mer tillgång och efterfrågan som styr priset.
I dag säljer Guldcentralen bland annat guldtackor och guldmynt, men Ni köper även sådana från allmänheten. Finns det för säljaren några begränsningar i vad jag kan sälja till Er och är det några prisskillnader?
Christer Granath, VD för Guldcentralen: Vi tar emot godkända handelstackor och mynt och har inga begränsningar på vad man som kund kan sälja till oss. Vi betalar samma pris per gram oavsett kvantitet.
Slutligen, om jag vill köpa guld, vad rekommenderar Guldcentralen att jag skall köpa för guld, är det tackor eller mynt och vilken storlek på dessa anser Ni är bäst att äga i rådande marknadsklimat?
Christer Granath, VD för Guldcentralen: Det är alltid sunt att ha en differentierad portfölj. Att blanda mellan olika storlekar på tackor och mynt. Det innebär att det är lättare att när man behöver sälja av sitt guld, bara behöver sälja av den mängd guld, som motsvarar de pengar som man för tillfället behöver.
Nyheter
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland

Mahvie Minerals utvecklar guldtillgångar i Finland, närmare bestämt Haveri beläget i Tammerfors guldbälte, och undersökningarna visar på mycket intressanta mängder. Bolaget planerar nu för att ta de nästa stegen framåt. Här presenterar VD Per Storm verksamheten.
Nyheter
Neil Atkinson spår att priset på olja kommer att stiga till 70 USD

Olja handlas kring 65 USD, lite högre eller lägre beroende på vilken sort vi tittar på. EIA tror att priset faller till 50 USD under början av 2026. Energianalytikern Neil Atkinson spår dock en mindre ökning till 70 USD. Han tror på en starkare efterfrågan, stabil skifferproduktion och ett OPEC som kan justera sin produktionen.
EFN Råvaror med Anna Stjernquist och Peter Hedlund, analytiker på Finansmagasinet, går igenom situationen på oljemarknaden.
Nyheter
Uppgång i oljepriset väntas under hösten enligt den tekniska analysen

Ingemar Carlsson på Tendens har gjort en teknisk analys på oljepriset, närmare bestämt brent, och den visar att en uppgång är att vänta under hösten.
-
Nyheter4 veckor sedan
Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats
-
Nyheter4 veckor sedan
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte
-
Nyheter4 veckor sedan
Stargate Norway, AI-datacenter på upp till 520 MW etableras i Narvik
-
Nyheter2 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter3 veckor sedan
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan
-
Nyheter3 veckor sedan
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen
-
Nyheter3 veckor sedan
Alkane Resources och Mandalay Resources har gått samman, aktör inom guld och antimon
-
Analys2 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing