Nyheter
Venezuelas oljeproduktion är nära noll

En ny analys från IHS Markit avslöjar att Venezuela snart kommer att producera nära noll fat olja per dag. Landets råoljeproduktion är för närvarande mellan 100 000 till 200 000 fat per dag (bpd) och faller, enligt IHS Markit, som betonade att Venezuelas produktion var cirka 650 000 fat per dag för ett år sedan och har varit så hög som två miljoner fat per dag så sent som 2017.

IHS Markit konstaterade att Venezuelas produktionsnedgång är produkten av decennier av nedgång och förfall. Produktionsnedgången har förvärrats av den Covid-19-inducerade oljepriskollapsen 2020, amerikanska sanktioner och begränsad inhemsk oljelagring.
IHS Markit, som betonade att Venezuela är det land med världens största oljereserver, sade att en restaurering av produktionen ”någonstans i framtiden” alltid är en möjlighet, men tillade att staten Venezuelas infrastruktur, pågående amerikanska sanktioner och lägre global efterfrågan gör det ”allt mer osannolikt”.
”Aldrig tidigare har ett tidigare stort oljeproducerande land sett produktionen sjunka så lågt under så lång tid” sade Jim Burkhard, IHS Markits vice president och chef för oljemarknader, i ett uttalande. ”I Venezuelas fall är det en överraskning att förfallet inte skedde snabbare” tillade han. Venezuela är ett av de fem länder som skapade OPEC, Organization of Petroleum Exporting Countries, redan 1960. De övriga fyra länderna var Iran, Irak, Kuwait och Saudiarabien. Enligt IHS Markit är Venezuela nu den tredje minsta tillverkaren bland OPEC:s 13 medlemmar, precis före Ekvatorialguinea och Libyen.
Nyheter
Mjölkpriset har gått upp 80 procent på fem år – nu mår bönderna bra

Mjölkpriset i Sverige är på en historiskt hög nivå, det har gått upp omkring 80 procent på fem år. Nu känner mjölkbönderna att priset är på en nivå som fungerar för dem. Här blir Thomas Åkerlund på Brorsans Lantbruk intervjuad om utvecklingen och sin verksamhet.
Nyheter
Den viktiga råvaruvalutan USD faller kraftigt

En stor del av all råvaruhandel och -affärer prissätts i amerikanska dollar. Därför ser man exempelvis ofta att när dollarkursen går ner så går guldpriset upp, den ena förändringen tar ut den andra.
Valutor är något knepigt eftersom alla priser är relativa. För att få en bättre uppfattning om hur USD utvecklas så brukar man använda ett index som mäter USD mot ett flertal andra valutor. Ett av de vanligaste indexen är DXY.
Nedan är en graf över utvecklingen på DXY under handelstimmarna i april. Trumps agerande har fått dollarn att falla kraftigt, där framför allt tre händelser har lett till branta fall.

En svagare dollar gör att råvaror vid samma pris i dollar blir billigare för alla kunder utanför USA. För länder som importerar mycket råvaror är en svagare USD oftast positivt, som exempelvis Indien. För länder som exporterar mycket råvaror är en svagare USD oftast dåligt, som exempelvis Brasilien och Ryssland.
Det finns en stor allmän efterfrågan på guld just nu, men det får även understöd av en svagare USD. För oljeproducenter är utvecklingen desto tråkigare. Samtidigt som USD går ner så går också priset på olja i USD ner. De drabbas av en dubbel negativ effekt.
Trump har hela tiden pratat om att han vill få ner priset på USD då han anser att det är konstgjort högt, så ur det perspektivet är utvecklingen en stor framgång. Sedan var nog inte tanken att det skulle gå ner på detta sätt utan att det skulle ske genom att andra länder tvingades att skriva på avtal om att höja priset på sina valutor.
Nyheter
Ingenting stoppar guldets uppgång, nu 3400 USD per uns

Den allt större geopolitiska oron och Trumps ekonomiska kaos har gett bränsle till guldpriset. Tidigare idag tangerade spotpriset på guld 3400 USD och terminspriset var uppe på 3402 USD. Just nu finns det ingenting som stoppar guldpriset, det tillkommer hela tiden fler köpare. Vi ser dock inte bara en kraftigt uppgång det senaste året, priset har stigit kraftigt under en period på 20 år. Det är egentligen inte så konstigt, för 20 år sedan var världen väldigt mycket fattigare än idag, flera miljarder människor har fått det avsevärt bättre, och om de ekonomierna lägger en liten andel av sin ökade rikedom på guld så slår det igenom.


-
Nyheter4 veckor sedan
Danska Seaborg Technologies siktar på serieproduktion av smältsaltsreaktorer till mitten av 2030-talet
-
Analys4 veckor sedan
Brent Edges Lower After Resisting Equity Slump – Sanctions, Saudi Pricing in Focus
-
Nyheter3 veckor sedan
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer
-
Nyheter4 veckor sedan
Guld kostar över 3100 USD per uns och 1 miljoner kronor per kilo
-
Analys3 veckor sedan
Tariffs deepen economic concerns – significantly weighing on crude oil prices
-
Nyheter3 veckor sedan
Två samtal om det aktuella läget på råvarumarknaden
-
Analys4 veckor sedan
Crude inventories fall, but less than API signal
-
Analys3 veckor sedan
Lowest since Dec 2021. Kazakhstan likely reason for OPEC+ surprise hike in May