Nyheter
Sparande håller ner elpriserna under jul och nyår
Elpriserna i december började på skyhöga nivåer vilket märktes i hela landet. Kyla, lägre produktion av vind- och kärnkraft tillsammans med isläggningen i flera älvar bidrog till detta. Att många, framförallt i södra Sverige, sparar el motverkar ännu högre elpriser. Men ännu återstår flera vintermånader så det bästa rådet är att fortsätta spara på elen under jul- och nyårshelgerna.

Elpriserna har under de första veckorna i december varit rekordhöga, vilket även märktes i norra Sverige som den 14 december hade det högsta spotpriset på el hittills, 643,24 öre/kWh mellan 17:00-18:00. Julveckan har inletts med mildare väder och lägre elpriser för att nu åter svänga.
– Under juldagarna blir det återigen kallare och elanvändningen kommer att öka i och med förberedelserna inför julfirandet. Det innebär att också elpriserna kommer att påverkas uppåt. Men i och med att de flesta industrier håller stängt så blir ökningen ändå mindre än den vi såg i början av månaden, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning och fortsätter:
– Förmildrande under julen är också att det har blåst mer vilket bidrar med mer vindkraft till elsystemet och att vattenkraften nu producerar för fullt.
Den nordiska vattenkraften levererar på högsta effekt efter isläggningen. Den hydrologiska balansen, det vill säga måttet för att uppskatta hur mycket energi som finns lagrat i form av snö, vattenmagasin och grundvatten, är just nu låg och ligger på -17 TWh vilket är det lägsta värdet sedan år 2019.
De norska vattenmagasinen har återhämtat sig rejält och kapaciteten i ledningarna från södra Norge till södra Mellansverige (SE3) har ökat med 700 MW. Europa går in i det nya året med relativt välfyllda gaslager, lägre bränslepriser och med fler franska kärnkraftsreaktorer tillbaka i drift. Det har sammantaget haft en dämpande effekt på elpriserna på kontinenten.
– Elkonsumenterna har varit bra på att energieffektivisera och hushålla med el. Nu gäller det att fortsätta denna positiva trend för att hålla nere elpriserna.

Nyheter
Priset på diesel når sin högsta nivå någonsin i USA
Priset på diesel på råvarubörsen i USA är nu över 216 USD per fat och där med slogs den tidigare rekordtoppen från 2022 då Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina inleddes. Igår skrev vi att priset passerat 200 USD så prisuppgången har hög fart.
Crack spreaden mellan råolja och diesel i USA är nu nästan 108 USD per fat.

Nyheter
Svenska gurkor växer flexibelt med tillgången på elektricitet
Agtira börjar under fjärde kvartalet i år att odla gurkor i Påarp utanför Helsingborg med sin nya växthusbelysning. Nu meddelar Agtira att de tecknat avtal med Öresundskraft om flexibilitetstjänsten IndustriFlex. Växthuset som har en effekt på 3 MW blir en aktiv resurs i det skånska elnätet.
Växthusbelysning är en stor och väl styrbar ellast och därmed väl lämpad för marknaderna för flexibilitet och stödtjänster skriver bolaget.
Genom IndustriFlex ansvarar Öresundskraft, tillsammans med teknikpartnern Skye, för uppkoppling, automatisk styrning inom överenskomna ramar samt handel och optimering mot flera marknader. Elanvändningen kan därmed anpassas i korta intervall när elsystemet behöver det, utan att odlingen påverkas.
– El är en av de största kostnadsposterna i belyst växthusodling. När den nya belysningen tas i drift i slutet av året får vi möjlighet att aktivt styra och optimera vår elanvändning. Med IndustriFlex och tillhörande optimeringstjänster uppskattar vi att elkostnaden för belysningen blir omkring 25 procent lägre än vid motsvarande drift utan tjänsterna, samtidigt som vår anläggning kan bidra till att balansera elnätet. Det stärker kalkylen för vår året-runt-produktion och konkurrenskraften för svenskodlad gurka, säger Joakim Linneros, vd för Agtira.
– Agtiras satsning visar hur flexibilitet kan göra skillnad. Genom att kombinera elhandel med flexibel elanvändning kan vi tillsammans skapa bättre förutsättningar för året-runt-produktion av svensk gurka och samtidigt använda elnätet smartare. Det är precis den typen av samspel som behövs när framtidens energisystem växer fram, säger Lina Wallin, Kundansvarig på Öresundskraft.
Nyheter
Dieselpriset i USA passerade idag upp över 200 USD per fat
Priset på diesel på råvarubörsen i USA passerade idag upp över 200 USD per fat. Detta är samtidigt som priset på WTI-olja kostar några dollar under 100 USD per fat. Raffinaderierna i USA är alltså spektakulärt lönsamma just nu. Crack spreaden är över 100 USD per fat för diesel, som normalt mer ligger mellan 15-40 USD per fat.
Mycket av världens olja är nu inlåst på grund av kriget mellan USA och Iran. Men det kommer ändå ut mycket råolja och framför allt så finns det andra länder som kan leverera råolja, exempelvis USA.
Men ingen konsumerar råolja, alla konsumerar raffinerade produkter, som bensin, diesel, flygbränsle osv. Det är bara raffinaderier som konsumerar råolja. Och här finns problemet, stora delar av världen har lagt ner sina raffinaderier eller har inte haft vidare många till att börja med. Europa har exempelvis ett överskott på kapacitet att producera bensin, men ett underskott på kapacitet att producera diesel. Flygbränsle har vi ännu mindre kapacitet att producera.
På toppen av Iran-USA-kriget så har Ryssland-Ukraina-kriget gjort att Ryssland gått från att exportera raffinerade produkter till att importera dem.
Det är detta som har gjort raffinaderierna i USA så lönsamma. USA producerar enorma kvantiteter olja och världen skriker efter raffinerade produkter, så raffinaderierna kan inte bara köra på full volym, varje volymenhet har dessutom en spektakulär vinstmarginal.


-
Nyheter2 veckor sedanIrland har inlett en debatt om att ta bort förbudet av kärnkraft
-
Nyheter3 veckor sedanSaskatchewan bygger en av världens största urangruvor, kan stå för en femtedel av den globala produktionen
-
Nyheter3 veckor sedanPirater från Somalia kapar tankfartyg som fraktat oljeprodukter från Iran
-
Nyheter3 veckor sedanJeffrey Currie – Råvarorna skickar en varningssignal, guld gynnas från två håll
-
Analys4 veckor sedanStay long or buy-on-dips in the run-up to the US midterm elections on 3 Nov
-
Analys2 veckor sedanOil close to technical levels while EU nat gas is gripped by winter-panic
-
Nyheter2 veckor sedanPriset på råolja är fel signal att titta på, det är bensin och diesel som visar allvaret
-
Nyheter1 vecka sedanNederländerna flyttar guld från USA och Kanada till London

