Nyheter
Pipelinens betydelse för den amerikanska energiboomen
Produktionsboomen för råolja i USA har lett till en pånyttfödelse för infrastrukturen när oljeindustrin försöker hitta ett nytt hem för den stigande produktionen. Under 2012 ändrades flödet på Seawaypipelinen som numera exporterar olja från Cushing i Oklahoma till den amerikanska gulfkusten istället för att som tidigare ta emot olja. Det ändrade flödet utgör en stor förändring för den amerikanska oljeindustrin, och utgjorde början på en trend för att föra ut energi från den amerikanska Mellanvästern.
I dag byggs ett stort antal ledningsprojekt ut i syfte att hantera den nya oljeproduktionen, men även om kapaciteten utökas enligt plan så kommer det knappast att vara möjligt att hålla den takt som krävs för att möta den ökade produktionen enligt energianalytiker.
Utbyggnaden av Seawaypipelinen slutfördes i januari 2013, och ägarna till rörledningen, Enterprise Products Partners och Enbridge, spådde då att volymerna skulle gå upp till 295 000 fat per dag (b/d), en ökning från 180 000 fat per dag (b/d) vid årsskiftet 2012/2013.
Seaway är också i färd med att att bygga en 512 miles lång rörledning som skall gå parallellt med den befintliga rörledningen, vilket kommer att addera 450 000 fat per dag (b/d) i kapacitet när den färdigställs under det första kvartalet 2014. Seaway-pipelinen förväntas transportera råolja från Mellanvästern, Bakkenfältet North Dakota, Permianbäckenet i västra Texas och från Kanada.
Keystone XL
Mest känd av alla rörledningar är Keystone XL, som skall kunna transportera 700 000 fat råolja från oljesandsfälten i Alberta i Kanada till Gulfkusten via Cushing. Rörledningens dragning orsakade kontroverser under 2012 då det framkom att den ursprungligen skulle korsa vissa miljökänsliga områden i Nebraska. När ledningen fick en annan dragning godkände dock staten byggandet av ledningen som nu väntar på ett formellt godkännande av president Obama.
I sin översyn av rörledningsprojektet sade det amerikanska utrikesdepartementet i sin rapport, Draft Supplemental Environmental Impact Statement, som släpptes i mars 2013, att det inte kommer att bli en väsentlig ökning av utsläppen av växthusgaser om rörledningen godkänns eftersom det är sannolikt att anta att produktionen av kanadensisk oljesand skulle fortsätta ändå och att denna råolja kommer att hitta köpare på ett eller annat sätt.
David Bouckhout, senior råvarustrateg på TD Securities, sade att det amerikanska utrikesdepartementets uttalande kan vara nyckeln. Även om syftet med rapporten inte var att ge en indikation på president Obamas kommande beslut så har detaljerna i rapporten ökat optimismen kring projektet.
Matt Smith, råvaruanalytiker hos det globala energiförvaltningsbolaget Schneider Electric som tillhandahåller utbuds- och efterfrågelösningar inom energisektorn, tillika författare av bloggen The Energy Burrito, säger att han förväntar sig att byggandet av rörledningen skall börja redan under 2013.
Givet att Keystone godkänns skriver Commerzbank att de tror att pipelinen kommer att vara i drift under 2015, och att de kanadensiska oljesandsreserverna då kommer att vara tillgängliga för raffinaderier på den amerikanska Gulfkusten, och därmed den globala marknaden.
Ytterligare ett viktigt rörledningsprojekt, det tredje, är planen på att vända Longhornpipelinens riktning från västra Texas till Gulfkusten. Om allt går som planerat kommer detta innebära att denna rörledning kan leverera 225 000 fat olja (b/d) per dygn inom kort. Longhorn kommer då att kunna transportera den råolja, som i dag flödar till Cushing, direkt till Gulfkusten. Med sina 225 000 fat råolja per dygn får Longhorn en nästan lika stor kapacitet som utbyggnaden av Seawaypipelinen.
Tillåter mer export av råolja
Analytikerna hos Commerzbank anser att den ökade rörledningskapaciteten kommer att tillåta att mer råolja flödar från Cushing till Gulfkusten, men att det finns en teoretisk risk för att oljan fastnar där, dvs att proppen bara flyttas från en region till en annan, såvida inte de exportrestriktioner som har sin bakgrund i 1970-talets energikris luckras upp.
Det lokala utbudsöverskottet kan förvisso minskas om raffinaderierna processar oljan och exporterar färdiga oljeprodukter, som är tillåtet enligt lag. De flesta raffinaderier på den amerikanska Gulfkusten är emellertid specialiserade på tung oljeraffinering vilket innebär att det finns en relativt liten efterfrågan, om ens någon, för shale oil från den amerikanska Mellanvästern.
Slutförandet av Keystone XL bör därför sätta press på den amerikanska regeringen om att denna måste tillåta export av råolja, eller i alla fall lätta på dagens exportrestriktioner. På kort sikt är detta knappast troligt, men i takt med att lagren vid den amerikanska Gulfkusten översvämmas av råolja kan det komma att inträffa. Redan nu ser vi att exporten av raffinerade oljeprodukter har kommit att skjuta i höjden.
Detta, i kombination med expansionen av rörledningssystemen, bör påverka spreaden mellan WTI och Brent, vilken nu ligger på ensiffriga nivåer efter att ha varit så pass hög som 23 USD i februari 2013.
Nyheter
Christian Kopfer kommenterar läget på oljemarknaden och Anders Wennberg halvmetallen antimon
Christian Kopfer svarar på frågor om oljemarknaden med anledning av kriget i Iran vilket har skapat ett stort kaos på marknaden och priser som går upp kraftigt. Han kommenterar om konflikten var inprisad och vad som kan hända framåt. Han kommenterar även vissa andra råvarubolag som påverkas av oroligheterna.
Halvmetallen Antimon
Vidare berättar även Anders Wennberg från Öresund om halvmetallen antimon. Det är en råvara som används inom försvarsindustrin samtidigt som Kina kontrollerar större delen av produktionen. Han tar upp ett antal företag i västvärlden som håller på att åtgärda den tillgångssituationen. Han tar bland annat upp Alkane från Australien, där det faktiskt finns en svenskkoppling då bolaget även har Björkdalsgruvan med guld.
Nyheter
Rekorddyr februari i norr, fortsatt höga elpriser i mars
I norra Sverige blir elpriset det högsta någonsin för en februarimånad och systempriset landar i snitt på 1,10 kronor per kWh, nästan dubbelt så högt som i fjol. Trots mildare väder väntas priserna fortsätta ligga högt i mars, runt 80 öre per kWh. Det visar Bixias prognos.

För många svenskar har februari inneburit betydligt högre elräkningar än under fjolårsvintern. Kylan och det torra vädret har fått förbrukningen att öka med 10 procent och pressat upp elpriset till 1,10 kronor per kWh i system. I fjol var motsvarande siffra 68 öre per kWh, då omvända väderförhållanden med mildare och blötare väder pressade elpriserna till extremt låga nivåer.
– Att vi haft den kallaste vintern på femton år och att tillgången på vatten och snö är betydligt sämre än i fjol har drivit upp februaripriserna på el i hela landet. I norra Sverige har februaripriset aldrig varit så högt som i år, säger Johan Sigvardsson, elmarknadsanalytiker på Bixia.
I SE1 och SE2 i norr landar elpriset på runt 1 krona per kWh för februari, vilket är betydligt högre än samma period i fjol då elpriset var 13 respektive 15 öre per kWh. I SE3 och SE4 i syd kommer elpriset ligga något över systempriset, på cirka 1,15 kronor per kWh.
Fortsatt högt pris i mars
Bixias prognos pekar på fortsatt höga elpriser under våren, trots högre temperaturer, mer vind och mindre förbrukning. Systempriset i mars väntas bli nästan dubbelt så högt som i fjol, runt 80 öre per kWh.
– Den värsta kylan lär inte komma tillbaka under några längre perioder, men vi går in i våren med en ovanligt svag hydrologisk balans, vilket fortsätter att pressa elpriserna uppåt. Vårfloden väntas bli beskedlig och ger inte heller någon tydlig prispress. Hur priserna utvecklas längre fram beror mycket på hur mycket nederbörd vi får, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia.
Elproduktionen i syd är mer begränsad sedan i tisdags när kärnkraftverket Oskarshamn 3 tvingades till en oplanerad nedstängning som tillsammans med ordinarie revisionsperiod håller verket borta till 22 maj.
– Att Oskarshamn 3 tas ur drift en månad tidigare än planerat påverkar inte nämnvärt i det stora hela, men i södra Sverige kan det bli större inslag av kontinentala priser. Samtidigt blir det mer inlåst kraft och lägre priser i norr när överföringskapaciteten minskar, säger Johan Sigvardsson, elmarknadsanalytiker på Bixia.

Andrum för producenterna
Vinterns höga elpriser kommer efter ett och ett halvt år med ovanligt låga elpriser, vilket gynnat konsumenterna men pressat lönsamheten för många producenter.
– Höga elräkningar slår hårt mot många hushåll, men för producenterna som under lång tid haft svårt att bära sina kostnader innebär dagens prisnivåer ett visst andrum. Det kan göra det lättare att räkna hem investeringar i ny elproduktion, inte minst förnybart, så att produktionen byggs ut i takt med behovet och elektrifieringen och den gröna omställningen kan fortsätta. Det minskar risken för ännu högre elpriser på lång sikt till följd av bristande produktionskapacitet, säger Johan Sigvardsson, elmarknadsanalytiker på Bixia.
Nyheter
Världens största batterisystem ska byggas i Minnesota, på massiva 30 gigawattimmar
Ett batterisystem för att lagra elektricitet ska byggas i Minnesota, närmare bestämt i Pine Island, som är större än alla andra batterisystem som byggts i världen.
Med järn-luft-batterier från Form Energy ska en anläggning byggas som kan mata ut 300 MW från ett lager på 30 GWh. Vill man mata ut maximalt med elektricitet så kan man alltså mata ut 300 MW kontinuerligt under mer än fyra dygn. Det är någonting helt annat än att flytta lite solenergi från mitten av dagen till en enstaka topplasttimme under tidig kväll.
Google bygger ett datacenter och tar kostnaderna för elnätet
Det är Xcel Energy som ska leverera elektricitet till ett nytt datacenter från Google där företaget ska driva sina välkända tjänster.
Xcel Energy och Google har ingått ett partnerskap där Excel Energy ska addera 1600 MW ny förnybar energi till elnätet (1400 MW vindkraft och 200 MW solenergi, samt ovan beskrivna energilagring). Google ska stå för alla nya infrastrukturkostnader som kan tillkomma för elnätet på grund av det nya datacentrets energibehov.
-
Nyheter2 veckor sedanLappland Guldprospektering säkrar kapital för en påskyndad tidsplan
-
Analys4 veckor sedanPhysical easing. Iran risk easing. But Persian Gulf risk cannot fully fade before US war ships are pulled away
-
Nyheter2 veckor sedanEtt samtal om ädelmetaller ur ett längre perspektiv
-
Analys2 veckor sedanBrent above USD 71: Options skew and geopolitics argue against short positioning
-
Nyheter1 vecka sedan1,5 timmar om varför guld och silver kommer att fortsätta att gå upp i pris
-
Nyheter2 veckor sedanDatacenter på 300 MW byggs i Långsele
-
Nyheter1 vecka sedanRekorddyr februari i norr, fortsatt höga elpriser i mars
-
Nyheter1 vecka sedanVärldens största batterisystem ska byggas i Minnesota, på massiva 30 gigawattimmar

