Nyheter
Oljepriskrasch sänker de globala finansmarknaderna


Oljepriserna drabbades under måndagen av det värsta fallet på en dag sedan Gulfkriget 1991 efter att OPEC och Ryssland innan helgen inte lyckades komma överens om minskningar av oljeproduktionen och att Saudiarabien under inledningen av helgen då bestämde sig för att i stället öka produktionen och chocka marknaden. Denna oljepriskrasch sänkte i sin tur de globala finansmarknaderna.
Priset på Brent Crude sjönk över 30 procent till 31 USD per fat innan den återhämtade sig till 36 dollar per fat under morgonen.
Oljepriserna har varit under betydande press sedan OPEC-ledaren Saudiarabien sänkte sina priser efter att ha misslyckats med att övertyga Ryssland att sänka oljeproduktionen vid ett möte i fredags.
Kan komma att öka produktionen till 11 miljoner fat
Man tror att Saudiarabien skulle kunna öka produktionen till nästan 11 miljoner fat per dag (bpd) i april efter att OPEC misslyckats nå en överenskommelse.
OPEC-mötet hölls för att diskutera hur organisationen svarar på den fallande efterfrågan på olja som drivs av coronaviruset.
FTSE 100, där stora oljeföretag som BP ingår, backade med 8,5 procent till 5 899, som är det största fallet på en dag sedan finanskrisen, medan Euro Stoxx 50 föll med 7,2 procent.
I Asien föll Nikkei 225 med 5,1 % över natten medan Hang Seng föll med 3,4 %. Nigel Green, VD och grundare av deVere Group kommenterade: ”Detta är en fråga som inte kommer att lösas över en natt och det kan förväntas få långtgående konsekvenser. Den slutliga påverkan som oljepriskriget kommer att få på en redan svag världsekonomi som kämpar med att hantera spridningen av coronavirus är okänd. Men, risken för en kort men allvarlig global recession under 2020 har ökat kraftigt.”
Nyheter
Kina slår nytt rekord i produktion av kol

Energianalytikern John Kemp rapporterar, baserat på Kinas officiella statistik, att landet slagit ett nytt rekord i produktion av kol. I mars producerade man 441 miljoner ton. Grafen nedan visar hur perioden januari-mars varit per år och där har produktionen gått upp till 1203 miljoner ton från 1106 miljoner ton för samma period föregående år.
Kina använder spektakulära mängder kol, det man också gradvis gör är att ersätta importerad kol med egen produktion. Det är en säkerhetsfråga att man vill vara mindre beroende av omvärlden för energi. Fördelen med importerade kol är att den kan levereras med lastfartyg till de energislukande kustregionerna. Men Kina har med tiden byggt energislukande industri vid sina kolgruvor, vilket delvis minskar behovet av att frakta kolen.

Nyheter
Två samtal om det aktuella läget på råvarumarknaden

Det är stormiga tider på råvarumarknaden där oljepriset leder nedgången. Guld klarar sig däremot hyggligt väl, berättar Lars Henriksson på råvarufonden Centaur. Han tar vidare upp aluminium och koppar. Han säger även att den värld med en global råvarumarknad nu kanske kommer att förändras där vi i stället kan få se en mer segmenterad marknad där det handlas utanför och inom USA. Prisutvecklingen för olika råvaror skiljer sig kraftigt åt, jordbruksråvaror som vete klarar sig ganska bra, priserna var redan låga.
Nästa gäst är Maria Sunér från Svemin som diskuterar marknaden ur andra perspektiv, så som satsningar på försvar och grön energi samt hur de påverkar efterfrågan på råvaror.

Nyheter
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer

Både WTI- och Brent-oljan har idag fallit med omkring 7 procent, där WTI handlas kring 66,50 USD och Brent kring 69,89 USD. De kan dessutom tilläggas att USAs valuta idag faller mot i princip alla andra valutor, vilket gör oljepriset för alla utanför USA har fallit ännu mer.
USA:s handelskrig mot alla världens länder, förutom Ryssland, har skadeskjutit hela världsekonomin vilket förväntas minska efterfrågan på olja. Samtidigt fortsätter OPEC+ att enligt plan trappa ner sin begränsning av oljeproduktionen, dvs man kommer att producera mer olja.
Tullsmärta för amerikansk oljeproduktion
Fallande oljepriser är ingenting amerikanska oljeproducenter gillar. De drabbas dock även på kostnadssidan. Stålrör och andra saker som oljeproducenter använder har belagts med tullar, vilket gör att produktionskostnaderna stiger. Amerikanska oljebolag är det dock svårt att gråta över, de har trots allt finansierat och marknadsfört denna utveckling.
Någonting som USA dock inte införde tullar på är olja. Hade Trump fullföljt de planerna då hade det kunnat bli ett ännu större kaos.
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Ticking higher as tariff-panic eases. Demand growth and OPEC+ will be key
-
Analys3 veckor sedan
Crude prices hold gains amid fresh tariff threats
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om råvarorna som behövs för batterier
-
Nyheter3 veckor sedan
Tysklands SEFE skriver avtal om att köpa 1,5 miljarder ton LNG per år från Delfin i USA
-
Nyheter4 veckor sedan
700 timmar med negativa elpriser och dyrare biobränsle gav lägre resultat för Jämtkraft
-
Nyheter3 veckor sedan
Danska Seaborg Technologies siktar på serieproduktion av smältsaltsreaktorer till mitten av 2030-talet
-
Analys3 veckor sedan
Brent Edges Lower After Resisting Equity Slump – Sanctions, Saudi Pricing in Focus
-
Nyheter2 veckor sedan
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer