Nyheter
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet

Marathon Fusion i San Francisco har presenterat en lösning på hur alkemin att producera guld kan förverkligas. Detta genom att transmutera kvicksilver till guld. Det hela uppmärksammas även av Financial Times.
Marathon Fusion har tillkännagivit en lösning på alkemins tusenåriga stora utmaning: transmutationen av guld. Företaget uppger att deras metod är massivt skalbar, praktiskt genomförbar och ekonomiskt oemotståndlig.
I deuterium-tritium-fusion driver högenergetiska neutroner ”multiplikationsreaktioner” för att sluta bränslecykeln genom att producera det tritium som behövs för att upprätthålla driften. Genom att använda dessa neutroner för att driva en multiplikationsreaktion på kvicksilver-198, producerar företagets metod kvicksilver-197 som sedan sönderfaller på några dagar till den enda stabila isotopen av guld.
Med företagets metod kan kraftverk generera 5 000 kg guld per år, per gigawatt elproduktion (~2,5 GWth), utan att kompromissa med självförsörjningen av bränsle eller effekt.
18 år innan radioaktiviteten är borta
Guldet kan vara lätt radioaktivt efter att det har producerats och en uppskattning är att det kan behöva ligga i ett valv i 18 år innan det kan användas för exempelvis smycken.
Nyheter
Ett samtal om guld, olja, fjärrvärme och förnybar energi

Ett samtal om guld, olja, elektricitet, fjärrvärme och förnybar energi. Högre priser på råvaror för fjärrvärme har gjort den dyrare. Priset på olja är nedpressat. Och flera vinklar på utvecklingen av guld. Flera olika personer gästar och ger sin syn.
Nyheter
Guldpriset uppe på nya höjder, nu 3750 USD

Guldpriset fortsätter att stiga och nådde precis 3750 USD per uns, för december-kontraktet på CME. För att vara en så trygg och stabil tillgång så är hastigheten i uppgången spektakulär.
Det ska tilläggas att den amerikanska dollarn har försvagats under året, vilket självklart gör det lättare för guldpriset i USD att gå upp. Goldman Sachs skrev nyligen att guldpriset kan närma sig 5000 USD om den amerikanska centralbankens oberoende skadas. Samtidigt står både kinas centralbank och invånare på köpsidan och driver upp guldpriset trots att aktiebörserna är heta.

Nyheter
Kolkraft är här för att stanna

IEA, International Energy Agency, publicerar olika scenarier över energianvändning. De har återkommande anklagats för att vara orimligt positiva till utvecklingen mot koldioxidfria energikällor. Nu har Javier Blas, som bland annat skriver för Bloomberg, publicerat en graf över kolkraft från ett utkast till IEA:s nya rapport som kommer publiceras i slutet av oktober eller början av november. Den nya grafen för hur utvecklingen framåt kommer att vara baserat på länders policy visar att kol är här för att stanna. Något som ligger mycket mer i linje med vad många andra prognoser säger.
Användningen av kol förväntas fortsätta stiga till 2029, för att sedan börja falla. Det är dock inte uppgången som är av betydelse, den är marginell. Utan det är takten på nedgången som är det intressanta. Användningen av kol förväntas inte längre falla märkbart. Grafen sträcker sig till år 2050 och då förväntas kol fortfarande vara på nära rekordhög nivå.
Det är egentligen ingenting konstigt. Kina bygger massiva kolkraftverk och hela infrastrukturen runt omkring. Det är investeringar för många årtionden framåt. Samtidigt behöver majoriteten av befolkningen i världen enorma mängder ny och stabil energi. Det finns ingenting som är billigare än kolkraft för att uppnå det. Och framför allt är det svårt att på något sätt få fram all den energi man vill ha utan kolkraft.

-
Nyheter4 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys4 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September
-
Nyheter3 veckor sedan
Eurobattery Minerals satsar på kritiska metaller för Europas självförsörjning
-
Nyheter4 veckor sedan
Neil Atkinson spår att priset på olja kommer att stiga till 70 USD
-
Nyheter2 veckor sedan
Guldpriset kan närma sig 5000 USD om centralbankens oberoende skadas
-
Analys3 veckor sedan
OPEC+ in a process of retaking market share
-
Nyheter2 veckor sedan
Mahvie Minerals i en guldtrend
-
Nyheter2 veckor sedan
Aktier i guldbolag laggar priset på guld