Följ oss

Nyheter

Elfenbenskustens kakaobönder kräver höjning av kakaopriset

Publicerat

den

Kakao

Elfenbenskustens kakaobönder har meddelat att de kräver en betydande höjning av gårdpriserna på kakao inför odlingssäsongen 2023/2024 som inleds den 1 oktober.

Ivorian Platform for Sustainable Cocoa (PICD), kakaoproducenternas officiella språkrör, sa att bönder förväntar sig inget mindre än en ökning med 44,44 procent av det nuvarande gårdspriset på 900 FCFA per kilogram.

”Med tanke på kakaons strategiska roll i vår ekonomi, och även med tanke på pristrender på den internationella marknaden under de senaste månaderna, förväntar sig producenterna ett minimipris på 1 300 FCFA (2,12 USD) per kilogram för säsongen 2023/2024”, skrev PICD i ett uttalande.

Det förväntade gårdspriset för kakaobönderna från Elfenbenskusten motsvarar 137,8 USD per säck med 65 kg kakaobönor.

Det aktuella gårdspriset för kakao som motsvarade 1,33 USD per kilogram vid tillkännagivandet i oktober 2022 representerade en ökning med 9 procent jämfört med föregående säsongs 825 FCFA, ett pris som bönderna noterade som föga imponerande.

”Men trots [höjningen] var priset inte tillräckligt för att avsevärt förbättra producenternas situation”, säger PICD.

Ivorian Platform for Sustainable Cocoa (PICD) är ett nätverk av kakaoproducentorganisationer och icke-vinstdrivande icke-statliga organisationer. Den består av 55 kakaobondekooperativ och 11 icke-statliga organisationer.

Elfenbenskusten är världens främsta kakaoproducent och producerar tillsammans med grannlandet Ghana ungefär två tredjedelar av världens utbud.

Förra helgen tillkännagav Ghana en höjning av sitt producentpris med 63,6 procent för kakaosäsongen 2023/2024, till 1308,99 GHS (113 USD) per 64 kg säck. President Akufo Addo sa att den aldrig tidigare skådade prishöjningen är inriktad på att ta itu med smuggling samt att skydda kakaoböndernas intresse. Prisskillnaden mellan Ghanas kakaoproducentpris och dess grannar Elfenbenskusten och Togo har ansetts driva på gränsöverskridande smuggling.

Landet förväntar sig en nedgång i sin produktion 2022/2023 från de beräknade 800 000 ton till 650 000 ton.

Tvärs över Ghanas västra gräns spekuleras att Conceil Cafe du Cacao, den ivorianska kakaoregulatorn, skall tillkännage en 20 procent nedgång i produktionen för den kommande säsongen på grund av dåligt väder. Produktionen förväntas uppgå till cirka 1,8 miljoner ton för säsongen, en minskning från ett genomsnitt på cirka 2,25 miljoner ton årligen de senaste åren, enligt konsensus från poddräknare och exportörer.

Nyheter

NCC bygger testanläggning för kärnkraftsbolaget Blykalla i Oskarshamn

Publicerat

den

Blykalla SEALER-E i Oskarshamn

NCC ska på uppdrag av Blykalla och Uniper Sverige bygga en testanläggning för kärnkraft i Oskarshamn. Blykalla utvecklar små modulära reaktorer (SMR), och NCC ska uppföra en byggnad kopplad till testverksamheten.

Företaget Blykalla utvecklar och bygger små modulära reaktorer som är kylda av bly. Som ett nästa steg i deras utvecklingen byggs nu en testanläggning på kärnkraftverket OKG på Simpevarpshalvön, cirka 3 mil norr om Oskarshamn.

– Denna testanläggning är en milstolpe för svensk kärnkraftsinnovation och ett viktigt steg mot vårt mål att bygga Europas första avancerade SMR. Vi är glada att samarbeta med NCC, vars expertis inom industribyggnation kommer att säkerställa ett högkvalitativt genomförande av detta viktiga projekt, säger Jacob Stedman, vd för Blykalla.

NCC:s uppdrag är att uppföra en byggnad för testverksamhet i anslutning till den framtida reaktorbyggnaden, samt utföra markarbeten och installationer kopplat till denna byggnad. NCC har haft uppdrag på området i Oskarshamn sedan slutet av 1960-talet och har stor kompetens för de mycket speciella och krävande projekt som utförs vid kärnkraftverket.

– Det händer mycket inom energiområdet just nu och vi följer utvecklingen noga. Det här är ett spännande projekt där vi kan bidra med vår byggexpertis både vad gäller industribyggnation, ny teknik och relaterade områden som exempelvis eldistribution, elproduktion och elöverföring, säger Helena Hed, affärsområdeschef NCC Green Industry Transformation.

Byggnationen inleds i februari och väntas färdigställd i juni 2025.

Fortsätt läsa

Nyheter

Guldpriset stiger till över 1 miljon kronor per kilo

Publicerat

den

Guldtacka i popart-stil

Guld har det senaste året haft en enormt stark utveckling i svenska kronor. Denna morgon har priset till och med stigit över 1 miljon kronor per kilo.

Guldpriset i SEK

Priset på guld i amerikanska dollar stiger på grund av ökad efterfrågan. Till det kommer sedan att den svenska kronan är svag i relation till den amerikanska dollarn.

Fortsätt läsa

Nyheter

RES planerar för en andra stor vätgasanläggning i Ånge

Publicerat

den

RES vätgas-anläggning i Alby

Vätgassatsningen i Ånge kommun fortsätter med två projekt. RES och tyska Prime Capital investerar upp till 20 miljarder i en vätgasanläggning i Alby med en kapacitet på 500 megawatt. Nu planerar RES ytterligare en anläggning i Ljungaverk på 100 megawatt, som fortfarande är i projekteringsfas. Ljungaverk har fördelar som befintlig industriell infrastruktur, järnväg och elförsörjning. I Alby planeras även produktion av flygbränsle motsvarande 3-4 % av EU:s behov av grönt flygbränsle.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära