Följ oss

Nyheter

Efterfrågan på olja förväntas nå ett nytt rekord på 105,7 miljoner fat per dag år 2028

Publicerat

den

Mumbai i Indien

Den globala efterfrågan på olja kommer att nå en rekordnivå på 105,7 miljoner fat per dag år 2028 enligt International Energy Agency (IEA). Drivkraften bakom detta är en stark efterfrågan från Indien och Kina.

IEA ser dock att den ökade efterfrågan avtar i styrka med tiden då många konsumenter går över till renare alternativ. Efterfrågan förväntas öka med följande antal fat per dag; 2,4 miljoner i år, 0,9 miljoner år 2024, 1,0 miljoner år 2025, 0,7 miljoner år 2026, 0,5 miljoner år 2027 och 0,4 miljoner år 2028.

När det gäller utbudssidan så förväntas produktionskapaciteten öka med 5,9 miljoner fat per dag till 111 miljoner fat per dag år 2028.

Här på Råvarumarknaden.se vill vi tillägga att IEA gillar att vara positiva till hur snabbt förnybar energi ersätter fossil energi. De behöver inte ha fel, men prognoser från andra organisationer pekar ofta på att utvecklingen kommer att gå långsammare.

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära